Ринок деревини та пиломатеріалів: помірне зростання цін продовжиться

112 Views
Фото ілюстраційне. Джерело: UAWP

Таку думку висловив Андрейс Дікінс, CEO латвійської компанії Kronus, одного із найбільших у світі виробників дерев’яних піддонів та палетних бортів.

«Ми хочемо тримати представників галузі в курсі того, що відбувається на ринку деревини. У нашому останньому огляді в грудні 2023 року ми говорили про можливе зростання цін. Що ж, це відбувається – ціни зростають», – повідомив він і представив черговий огляд ринку деревини, пиломатеріалів та дерев’яної тари за I квартал 2024 року від компанії Kronus. Слід відзначити, що такі огляди компанія публікує регулярно.

Отож, на підтвердження своїх слів Андрейс Дікінс навів індекс цін HPE (HPE Wood Index), який у грудні 2023 року продемонстував зростання на 3,7% – найбільше з лютого 2023 року.

Джерело: Kronus

Також Андрейс Дікінс зауважив, що ще до кінця 2023 року кілька лісопиляльних підприємств оголосили про плани підвищити ціни майже на всі види пиломатеріалів. Наразі є очевидним, що вони успішно це реалізували.

За інформацією CEO Kronus, американский ринок деревини поступово відновлюється, демонструючи висхідну цінову тенденцію. Ціни на пиломатеріали у США стабілізувалися біля позначки $545 за тисячу кубічних футів – майже п’ятимісячний максимум. Позитивні настрої підкріплюються сподіваннями на збільшення попиту на житло. Зокрема, представники Федеральної резервної системи у США сигналізували про три зниження відсоткових ставок в 2024 році.

Крім того, останні економічні дані свідчать про відновлення будівельної галузі. Так, у листопаді 2023 року кількість новобудов у США вражаюче зросла на 14,8% порівняно з попереднім місяцем, сягнувши 1,56 млн, що є найвищим показником за останні шість місяців і значно перевищує ринкові очікування на рівні 1,36 млн. Позитивна динаміка цін також зумовлена обмеженими поставками деревини в Північній Америці. Крім того, зупинка деяких лісопиляльних підприємств і зростання виробничих витрат призвели до дефіциту постачання сировини.

В своєму огляді Андрейс Дікінс розповів, що глобальні ланцюжки поставок суттєво порушені внаслідок нападів хуситів на судна в Червоному морі. В результаті цих атак фрахтові ставки постійно зростають. Нещодавно провідна консультативна та дослідницька організація Drewry, яка працює, зокрема , і у сфері морських перевезень, повідомила, що світовий індекс контейнерних перевезень (World Container Index (WCI)) склав $3 072 за 40-футовий контейнер, що на 15% більше, ніж попереднього тижня. Наприкінці листопада, коли почалися атаки хуситів, цей індекс становив $1 382 за 40-футовий контейнер. Ціни на контейнери в Європі зросли більш ніж на 20%. У деяких регіонах, наприклад, в Італії, ціни перевищують $7 000, сягаючи рівня, який спостерігався в розпал пандемії.

Перенаправлення суден до мису Доброї Надії призвело до різкого скорочення кількості контейнерів, що перевозять в Червоному морі, – з 500 тис. в листопаді до нинішніх 200 тис. за день. Це на 66% нижче очікуваного рівня. Трейдерам тепер доводиться бронювати місця на суднах заздалегідь, що створює навантаження на ланцюжки поставок і призводить до зростання витрат на зберігання. Невизначеність щодо термінів доставки може призвести до штрафних санкцій за контрактами, втрат клієнтів і зниження доходів, резюмує CEO Kronus.

У зв’язку із збільшенням тривалості транзиту та обмеженою кількістю вільних місць на суднах попит на пакувальні матеріали, особливо на піддони та палетні борти, потенційно зросте. Виробники можуть розглянути можливість перенесення виробництва та збільшення складських приміщень, щоб впоратися з невизначеністю в ланцюжках поставок. Це може призвести до збільшення потреби в пакувальних матеріалах для забезпечення зростаючого попиту на складські потужності та більш гнучкі варіанти транспортування.

«Якщо наш прогноз справдиться, це призведе до подальшого зростання цін на деревину, – зауважив Андрейс Дікінс. – Більше того, нинішня ситуація створює значні проблеми для компаній, що імпортують таку продукцію, як, наприклад, товари для садівництва, з Азії».

Затримка поставок може призвести до дефіциту і вплинути на рівень запасів. Водночас європейські постачальники продукції для саду можуть відчути сплеск попиту, оскільки компанії розглядають місцеві альтернативи, щоб мінімізувати невизначеність з поставками. Це, ймовірно, призведе до збільшення попиту в Європі, щоб заповнити дефіцит, і, як наслідок, до зростання цін на товари для садівництва.

«Наразі ми повинні припустити, що цінова тенденція змінилася і ціни на деревину зростають. Враховуючи тривалий період падіння цін, це було очікуваним. Лісопиляльні підприємства вже давно скаржилися на те, що не можуть працювати так, щоб це було економічно вигідно. Тепер, схоже, вони принаймні частково задовільнили свої потреби. Як завжди, подальший розвиток цін на деревину залежатиме від загальної економічної ситуації в Європі та світі. Наразі наші експерти очікують, що помірне зростання цін продовжиться у лютому-березні», – підбив підсумки ситуації на ринку деревини та пиломатеріалів у I кварталі 2024 року Андрейс Дікінс.

Поширити статтю