Що робити, якщо під час розпилювання виникає «хвиля»?

264 Views
Фото: Wood-Mizer

Багато деревообробників знайомі з цією проблемою: під час розпилювання виходить нерівна поверхня дошки, так звана «хвиля». Та, хоч проблема дійсно серйозна, але її можна вирішити.

У компанії Wood-Mizer послідовно проаналізували фактори, які впливають на процес розпилювання, та розповіли, що робити, щоб уникнути нерівної поверхні дошки, працюючи на верстатах компанії.

Наводимо їхні рекомендації, адже вони можуть бути корисними і для користувачів пилорам інших виробників.

Отож, як зазначають фахівці компанії Wood-Mizer, є всього чотири фактори, які впливають на процес розпилювання. Це – оператор, верстат, пилка та деревина.

Оператор

Фото: Wood-Mizer

Перший пункт цього списку інколи може виявитись останнім, зазначають у Wood-Mizer. Адже саме від оператора залежить правильність налаштування верстата, вибір швидкості розпилювання та підбір пилки залежно від типу деревини.

Wood-Mizer радить, що швидкість розпилювання має бути якнайближчою до максимальної для цього типу деревини. Якщо швидкість розпилювання достатня, поверхня робиться схожою на дошку для прання. Якщо ж швидкість, навпаки, занадто велика, пилка вже не встигає робити пропил і, як наслідок, виникає «хвиля».

Особливу увагу слід також приділяти налаштуванню верстата. Часто навіть досвідчені оператори не приділяють належної уваги стану верстата, посилаючись на те, що регулювання не відбирають багато часу, і обслуговування верстата проводять один раз на тиждень, а то й рідше. Дійсно, кажуть у Wood-Mizer, регулювання і ремонт верстата в цьому випадку – досить тривалий процес, адже за тиждень набирається багато збоїв в налаштуваннях, до яких раніше не доходили руки. Відтак рекомендація фахівців компанії: перевіряти налаштування верстата кожен день, і обов’язково після контакту опорних роликів пилки з колодою. Перевіряти – не означає регулювати, і часу на це потрібно небагато. Оператор також має контролювати стан пилорами.

Верстат

Фото: Wood-Mizer

Розглянемо, які деталі і вузли верстата можуть провокувати виникнення «хвилі» під час розпилювання.

Направляючі ролики пилки.

Вони визначають положення пилки до станини. Правильне налаштування роликів надає додаткову стабільність пилки в пропилі. Налаштування роликів перевіряється за допомогою регулювальної лінійки, яка входить в комплект верстата. Ця лінійка має зберігатись окремо від інших інструментів, щоб уникнути її поломки. У випадку втрати чи пошкодження лінійки, компанія Wood-Mizer рекомендує придбати нову, а не намагатись виготовити самостійно.

Отже, спочатку варто оглянути ролики. Вони не повинні мати слідів виробки на робочій поверхні, які викликають вібрацію полотна і пилки. На бортиках роликів не має бути глибоких рисок, які виникають в тому випадку, якщо ролики не обертались під час руху пили. Також потрібно перевірити стан підшипника, для якого допускають тільки невеликий люфт.

Далі слід провести перевірку кріплення осі (пальця) ролика в корпусі. У випадку виявлення люфту (всі шпильки, які закріплюють вісь, затягнуті) проводять заміну корпусу. Часто в процесі експлуатації пошкоджується місце кріплення корпусу ролика до направляючої каретки, тому не вдається правильно відрегулювати положення роликів (нема запасу регулювання). Можна спробувати виправити вигин, попередньо демонтувавши корпус ролика. Правда, при цьому пошкоджується місце зварки, тому дефектний корпус краще замінити на новий.

Зламані регулювальні шпильки та скручені контргайки краще одразу замінити на нові, а далі, щоб не допустити їх передчасного виходу з ладу, компанія Wood-Mizer рекомендує використовувати тільки якісний регулювальний інструмент (накидний ключ на 14 і шестигранник 3/16‘‘).

Після заміни дефектних вузлів і деталей проводиться повне регулювання роликів пилки за заводською інструкцією. Щоб забезпечити рівномірність натиску роликів на пилку при переміщенні рухомого ролика з одного крайнього положення в інше, направляючі рухомого ролика мають рухатись у площині, паралельній площині опорного столу. Про це регулювання часто забувають або виконують його неправильно. Тому при регулюванні ширини пропилу жорсткість полотна пилки змінюється, і це викликає виникнення «хвилі». Перевірити також варто відсутність люфта у вузлі приводу направляючої рухомого ролика. Тут недопустимий навіть незначний люфт.

Ремені В57. 

У компанії Wood-Mizer радять використовувати тільки фірмові «плаваючі» ремені Wood-Mizer, оскільки вони спеціально розроблені для стрічкових верстатів. Їх стан слід часто перевіряти. Якщо вони зношені,потрібно одразу замінити їх на нові, щоб запобігти контакту обідка шківа з пилкою, що викликає передчасний розрив пилки.

Омив пилки. Також Wood-Mizer закликає завжди використовувати омив пилки, щоб підтримувати пилку чистою. Це проста річ, про яку оператори інколи забувають.

Регулювання положення пилки на робочих шківах. Значний стік пилки зі шківів призводить до розтягнення заднього краю пилки, і пилка стає нестійкою у пропилі. В цьому випадку дефект виникає не одразу, іноді після другого або третього заточування, і оператор думає, що пилка неякісна. Але і нова пилка після кількох заточувань починає пиляти нестабільно. Висновок: обов’язково регулюйте положення пилки на шківах.

Встановлення верстата. Це особливо важливо у випадках, коли опорні ноги верстата не закріплені анкерними болтами, як це рекомендовано в інструкції щодо експлуатації обладнання. Всі опорні ноги повинні торкатись підлоги без жодних зазорів. У випадку виявлення зазору його потрібно прибрати, підклавши під опорну ногу металеву пластинку відповідної товщини.

На верстатах, які випущені до 2000 року, зазначають у Wood-Mizer, відсутні серединні опорні ноги, які встановлюють замість шасі, щоб попереджати прогин станини при переміщенні ріжучої голови. Якщо на моделі верстата на вашому підприємстві немає цих опор, компанія Wood-Mizer наполегливо рекомендує їх встановити, виготовивши самостійно або придбавши у представництві Wood-Mizer.

Пилка

Фото: Wood-Mizer

Впевнившись, що всі налаштування верстата відповідають рекомендаціям, переходимо до головної «винуватиці» виникнення «хвилі». Це, звісно ж, пилка. Насамперед необхідно пам’ятати, що запорукою успіху в розпилюванні є правильне загострювання і розведення стрічкових пилок.

Найчастіше «хвиля» виникає під час розпилювання тупими пилками.

За недостатнього розведення різко знижується швидкість розпилювання. Крім того пилка, навіть якщо достатньо гостра, гріється під час роботи, розтягується, і потрібно часто перевіряти її натяг на шківах.

Так само впливає і кут загострення. Якщо цей кут більший за оптимальний для цього типу деревини, пилка зав’язає в деревині, а якщо недостатній – знижується швидкість розпилювання.

Окремо варто розглянути нерівномірність розведення. Якщо розведення нерегулярне від зуба до зуба, «хвиля» матиме випадковий характер і залежатиме в основному від нерівномірної щільності деревини. Якщо ж розведення відрізняється для різних боків полотна пилки, «хвиля» буде залежати від переважаючої величини розведення (в один чи інший бік) і виникатиме при зміні швидкості розпилювання. Опосередковано про наявність такого дефекту свідчить те, що після входу в деревину пилка пірнає вниз або піднімається вгору.

Пилка, в якої крок зуба чи висота зуба змінюють при переході від зуба до зуба, буде пиляти ривками і зі значною вібрацією. Не можна забувати і про ту шкоду, яку наносять незняті після загострювання задирки. Крім збільшення ризику розриву пилки, наявність задирок призводить до гальмування пилки в пропилі, її нагрівання і, відповідно, виникнення «хвилі».

Часто пилка пошкоджується під час зіскакування зі шківів або при неправильному вивільненні від заклинювання. Таку пилку звичайно правлять і намагаються розпилювати нею й далі, але якісного пропилу вже доб’єшся.

Деревина

Фото: Wood-Mizer

Прийшов час розглянути ті характеристики деревини, які впливають на виникнення «хвилі».

Насамперед це нерівномірна щільність шарів. Звичайно щільність серцевини колоди значно менша, ніж щільність зовнішніх шарів (особливо в м’яких породах деревини). Тому й кількість тирси під час розпилювання сировини більша. Пилка на своєму шляху проходить такі ділянки і не справляється з видаленням тирси з пропилу. В результаті його тильна частина нагрівається і збільшуватиметься в розмірах. Пилка вигинається в розпилі і виникає «хвиля». Необхідно підібрати профіль пилки таким чином, щоб вона однаково добре розпилювала тверді зовнішні та м’які внутрішні шари.

Виникнення «хвилі» під час розпилювання мерзлої деревини добре знайоме більшості операторів. Повністю промерзла деревина особливих проблем не викликає, а от розпилювання злегка підморожених або частково замерзлих колод – завдання дуже непросте. Використання пилки з профілем для мерзлої деревини вирішує більшість проблем.

Під час розпилювання з великою кількістю сучків ризик виникнення «хвилі» виростає у кілька разів. Пиляти в цьому випадку необхідно дуже уважно і плавно знижувати, а потім так само плавно збільшити швидкість подачі при проходженні кожного сучка.

Особливі проблеми викликає розпилювання дуже смолистої деревини. Справа в тому, що налипання тирси і смоли на полотно пилки рівносильне збільшенню її товщини. А оскільки товщина пропилу не змінюється, пилка починає тертись об стінки пропилу, нагріватись, і, як наслідок, падає натяг. «Хвиля» виникає тут же.

Щоб уникнути цього, радить Wood-Mizer, використовуйте мийну рідину в баку для омиву пилки, хоча це й не завжди допомагає, оскільки рідна подається тільки на один бік пилки, а смола налипає з обох боків.

Також у компанії нагадують, що Wood-Mizer розробив систему LubeMizer для одночасної подачі омиваючої рідини на обидві площини пилки, і радять придбати цю систему і встановити її на верстат, особливо якщо часто доводиться розпилювати смолисті породи деревини.

За матеріалами Wood-Mizer

Поширити статтю