Оздоблення деревопохідних плит різними оздоблювальними матеріалами є головним для створення додаткової вартості виробу. Оскільки світовий попит на деревопаохідні плити зростає, в основному завдяки подорожчанню масиву деревини і продуктів на основі шпону, облицювальні матеріали опинилися у вигідному становищі.
Міжнародна консалтингова та інжинірингова компанія Pöyry презентувала доповідь Panel Surfacing up to 2020, де оцінила та розглянула світові тенденції на ринку облицювальних матеріалів для плит. Деякі з її висновків – довашої уваги.
Понад 70% облицьованих плит використовують для виготовлення меблів, решта 30% ‒ це загальнобудівельні продукти, в тому числі підлогові покриття і двері. Багато споживачів віддають перевагу легким, готовим до складання і невибагливим в обслуговуванні меблям за доступними цінами – проаналізовані оздоблювальні матеріали для деревопохілних плит задовольняють ці вимоги набагато краще, ніж матеріали для традиційних меблів.
Період з 2010 по 2015 рр. був надзвичайно сприятливим для зростання попиту на оздоблювальні матеріали. Відновлення попиту після великого спаду стимулювало світовий ринок до рекордно високого зростання – на 6,6% за рік. З шести основних оздоблювальних матеріалів найбільшим попит був на два – паперовий шаровий пластик, просочений меламіновою смолою під низьким тиском (LPM/TFL), та ламіноване покриття, в той час як деревний шпон втратив 5% ринкової частки.
Якщо порівнювати окремі регіони, то зростання в Азії призвело до збільшення частки ринку на 11%, який таким чином сягнув 59% загального світового попиту на оздоблювальні матеріали.
Передбачається, що до 2020 року HPL і CPL очікує порівняно найвище зростання, проте в абсолютному виразі паперовий шаровий пластик, просочений меламіновою смолою під низьким тиском, домінуватиме, перевищуючи 60% світового попиту.
Єдиним матеріалом, якому пророкують спад на майбутнє (–0,5% на рік), є шпон. Експлуатаційні характеристики шпону, вартість і сировина, необхідні для виготовлення, постійно порівнюють (на жаль, не на користь шпону) із основним його конкурентом – паперовим шаровим пластиком, просоченим меламіновою смолою під низьким тиском. Таким чином, прогнозують, що шпон поступиться своєю другою позицією у рейтингу найчастіше використовуваних облицювальних матеріалів до 2020 р. і посяде п’яту позицію, у той час, як всім іншим пророкують річне зростання у межах 2–4%.
Загалом в майбутньому зростання ринку облицювальних матеріалів уповільниться за найбільш ймовірним сценарієм до приблизно 3% на рік.
Окрім того, очікується, що Китай прискорить перехід від економіки виробництва до економіки споживання і послуг. Водночас сподівань на значне зростання в інших країнах БРІКС (від англ. Brazil, Russia, India, China, South Africa — Бразилія, Росія, Індія, Китай, Південна Африка) мало, оскільки в Бразилії відзначають спад, а у Південній Америці – повільне відновлення як наслідок незначного зростання попиту. Попит у Росії буде залишатися на нинішньому рівні з тенденцією до подальшого спаду в короткостроковій перспективі, якщо ціни на нафту не підвищаться. Боргова криза в Єврозоні та невизначеність Brexit (англ. «Britain»+«exit» – вихід Великобританії з ЄС) продовжують перешкоджати зростанню ринку в Європі.
Значні інвестиції у виробничі потужності для виготовлення деревопохідних плит зробили у Південно-Східній Азії, щоб задовольнити дедалі більший попит. Проте дефіцит деревного волокна в цьому регіоні надалі зростає і, можливо, у довгостроковій перспективі відбудеться їх заміщення. Малоймовірно, що позиція Китаю – найбільшого в світі як споживача облицювальних матеріалів (понад 50% світового попиту), так і виробника меблів, до 2020 року зміниться.
Злиття і поглинання компаній, які відбулися нещодавно, у довгостроковій перспективі можуть потенційно значно змінити структуру галузі у регіональному і навіть глобальному масштабі. Європейський виробник деревопохідних плит Kronospan вийшов на ринок у Північній Америці, привернувши увагу до інтегрованих бізнес-моделей й інвестицій в сучасне обладнання. Виробник деревних панелей із Південної Америки Arauco освоїв ринки Північної Америки і Європи завдяки поглинанню і створенню змішаних спільних підприємств, а внаслідок укрупнення серед виробників рідких покриттів з’явилися два глобальних гіганти – AkzoNobel і Sherwin-Williams.
Останніми роками рівень інновацій і розробки нових продуктів був досить високим. У той час як зниження витрат є постійним, інновації в основному зумовлені необхідністю підвищити продуктивність (функціональність і/або конструкції) і значно меншою мірою – сталість. Нещодавно з’явилися перші ознаки впровадження принципів економіки замкнутого циклу.
Нові матеріали і декоративні засоби потребують уваги і створюють нові унікальні можливості для продажу. Порошкові покриття, прямий друк та інші інноваційні облицювальні матеріали продовжують нарощувати свою частку на ринку за рахунок традиційних матеріалів. За загальними оцінками, нині частка нових облицювальних матеріалів на світовому ринку – приблизно 2%, проте у перспективі, на думку експертів, вона збільшуватиметься.