Сушіння деревини методом пресування

Швидкий і практичний спосіб сушіння пиломатеріалів

Застосовуючи технологію сушіння методом пресування, можна досягти результатів, які забезпечують подальшу якісну, швидку та економічну переробку пиломатеріалів.

Процес сушіння забирає багато часу, тому скорочення його тривалості сприяє зменшенню затрат на сушіння та підвищує конкурентоспроможність підприємства. Але прискорення цього спричиняє дефекти та недосушування деревини, що, зважаючи на вимоги до якості пиломатеріалів, які стають дедалі суворішими, неприпустимо. Тому сушіння потрібно проводити таким чином, щоб початковий продукт не змінював своєї форми та якості протягом усього процесу сушіння та по його завершенні.

З іншого боку, ефективне використання деревини, наприклад, серцевини колоди, збільшує прибуток, тому меблеві і столярні підприємства дедалі частіше віддають перевагу саме якісно висушеним пиломатеріалам. Окрім цього, зростають обсяги застосування порід деревини, які важко сушити.

Зважаючи на це, нині актуальним є питання удосконалення наявних методів сушіння або розробка нетрадиційних способів, які відповідатимуть сучасним вимогам. Одним із нетрадиційних прикладів є сушіння деревини методом пресування.

Застосування цього методу, який до речі запатентований у багатьох країнах, дає змогу:

  • скоротити тривалість сушіння пиломатеріалів;
  • зменшити кількість браку, що утворюється внаслідок виникнення тріщин та деформацій пиломатеріалів;
  • покращити ефективність використання пиломатеріалів завдяки зменшенню помилок у процесі сушіння і збереження форми (відсутність деформацій);
  • покращити міцність та пружність деревини;
  • зменшити зміну вологості деревини в напрямку, перпендикулярному пресуванню;
  • повніше використовувати серцевину колоди;
  • сушити деревину таких порід, які важко сушити традиційними методами;
  • зберігати в деревині більшу кількість речовин, які сприяють біологічній довговічності.

Під час сушіння деревини методом пресування пиломатеріали досягають рівномірного розподілу вологості по всьому перерізу і їх можна використовувати для виготовлення виробів, від яких вимагають мінімальних деформацій при зміні вологості (дошка підлоги, паркет, дверні та віконні рами, меблеві вироби тощо).

При цьому методі сушіння пиломатеріали вміщають між алюмінієвими стільниковими конструкціями. Ці конструкції можна порівняти з прокладками, які застосовують у традиційних методах сушіння. Стільникові конструкції є перфорованими, що забезпечує безперешкодне видалення пари і води з деревини. Окрім цього, застосування таких конструкцій дає змогу досягати більш рівномірного розподілу навантаження, яке прикладають до деревини.

Для забезпечення високої якості сушіння пиломатеріалів, окрім температури і вологості, також ретельно треба контролювати зусилля пресування.

Процес сушіння методом пресування складається із чотирьох етапів:

  • попереднє сушіння. Після завантаження деревини між алюмінієвими стільниковими „прокладками” на них чинять гідравлічний тиск, що забезпечує прямолінійність деревини. Одночасно починають збільшувати температуру до 100˚С та вмикають циркуляційне обладнання;
  • основне сушіння. Після досягнення необхідної температури починається випаровування води, збільшується тиск і пара виходить через перфоровані отвори.
  • завершальне сушіння. При досягненні необхідної кінцевої вологості вимикають теплообмінники і залишають деревину в камері;
  • охолодження. Зменшується температура деревини і градієнт вологості. Після охолодження до потрібної температури деревину виймають з камери.

Результати випробувань сушіння деревини методом пресування*

ПородаТовщина,ммПочаткова вологість,%Кінцева вологість,%Максимальний час сушіння,год
Смерека25110–1407–812
Смерека4535–556–830
Сосна3090–1507–820
Сосна5035–1406–945
Береза4020–306–710
Дуб3040–605–10150
Осика3045–806–828
Модрина3520–405–750
Модрина5030–506–10130
Евкаліпт2820–304–730

* За даними „Oy Arboreo Technologies Ltd” (Фінляндія)

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь