Незвичайні ідеї: хатина на дереві

У конкурсі «Мій Проект», який компанія Wood-Mizer зорганізувала торік, перше місце в категорії «Споруди» посів будиночок на дереві, споруджений власником верстата LT40 у Франції.

Ласкаво просимо до Лоран-Де-Сердан, маленького містечка в Східних Піренеях. Будиночок La Solane – це рай для аматорів природи й екотуризму. Хатина побудована на висоті 7 м над землею й, по суті, це шале з мезоніном і терасою, змонтоване на каштановому дереві, вік якого не менше 250 років. Загальна площа платформи становить 49 м2. Коли відвідувач підіймається на дерево й заходить у хатину, у нього просто захоплює дух.

Конструкція складається із платформи й каркаса, стіни оббиті сайдингом, і всі будматеріали за винятком підлогового покриття виготовлені з місцевої деревини на стрічковій пилорамі Wood-Mizer LT40. Господарям незвичайного будиночка на дереві, Єруну й Еве, потрібно було не менше року, щоб довести цей проект до пуття.

Єрун переїхав у Францію з Гааги у 1997 році. Він покинув рідну країну й полишив професію будівельника, щоб осісти в місцях, де багато зелені й свіжого повітря. У La Solane він одержав патент агротехніка й почав вирощувати фрукти. Цій роботі він присвятив десять років, доки не купив власний будинок у 2008 році – незаселену руїну, розорену ще в 1960-х, у якої дах і стіни завалилися. Він взявся за відновлення будинку.

Звиклий до будівельної справи, Єрун опинився в ситуації, коли йому знадобилися абсолютно нові знання, пов’язані з дерев’яним домобудівництвом. У цьому районі виростають виняткові дерева, які ідеальні для його проекту, зокрема у саду є величезний каштан віком більше 250 років, на якому можна було розмістити хатину. Єрун провів чимало часу, обмірковуючи зважені рішення й роблячи розрахунки системи кріплення, максимального навантаження тощо.

Основа дерев'яного будинку на дереві

Якби Єрун замовив розпилювання деревини на лісопилці, він витратив би зайвий час і засоби, переміщаючи колоди й готовий пиломатеріал туди й назад. Точнісінько так само втрати деревини зумовив би порівняно широкий пропил, притаманний пилорамам із широкими стрічками. Тому Єрун вирішив купити вживану стрічкову пилораму Wood-Mizer з вузькою стрічкою, що коштував дуже дешево, тому що вік верстата перевищував 25 років. Імовірно, це один із перших верстатів Wood-Mizer, які з’явилися в Європі.

На той час Єрун нічого не знав про деревообробку або пилорами, але був впевнений, що зможе навчитися. І справді, це відбулося досить швидко, тому що стрічкова пилорама Wood-Mizer виявилася дуже простою у керуванні. Це базова версія LT40 без електронних пристроїв для налаштування товщини відпилюваної дошки, які компанія Wood-Mizer впровадила пізніше.

Стрічкова пилорама Wood-Mizer LT40

За допомогою LT40 Єрун виконав усю необхідну роботу, щоб одержати столярні вироби, покрівельні матеріали, меблеві заготовки. Все це було зроблено в саду. Лише підлогу Єрун замовив у сторонньої компанії, бо вирішив, що це заскладний для нього виріб.

Хоча верстат працює вже багато років і на лічильнику більше 10 тис. мотогодин роботи, Єрун не виявив жодних проблем у його роботі, які перешкодили б реалізації проекту. Чоловік стверджує, що дуже задоволений своєю інвестицією. Він хотів верстат, що не потребує значних експлуатаційних затрат і дасть змогу пиляти колоди без втрат сировини, але насамперед такий, щоб працювати на ньому самостійно. Пилорама Wood-Mizer відповідає всім цим критеріям.

Випилювання матеріалу для хатини тривало два місяці. Для проекту потрібно було 30 колод, з яких 90% становив каштан, використовуваний у платформі й опорній системі, інші 10% – піренейський дуб (дуже естетична деревина) й осика для сайдингу. Вся деревина надійшла з околишніх лісів і була розпиляна Єруном на його пилорамі LT40.

Будиночок на деревіІнтер'єр деорев'яного будинку на дереві

Монтаж хатини на дереві забрав близько трьох тижнів, і потребував участі 5 помічників, щоб скласти 8 осьових опор і платформу. Три додаткових місяці було витрачено для цілковитого завершення й шліфування проекту.

Зараз Єрун міркує над тим, щоб зробити ще два або три таких будиночки на деревах. Що ж, з верстатом компанії Wood-Mizer у нього не буде з цим проблем!

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь