Зміни торкнулися не лише структури управління. Реформується нормативна база, яка стосується найважливіших аспектів лісового господарства.
Про це повідомив голова Державного агентства лісових ресурсів України Юрій Болоховець у Facebook.
«Ми наближаємося до стандартів та практик європейських країн, запроваджуємо єдині вимоги до всіх лісокористувачів. Позбавляємося нормативних прогалин, створюючи прозорі та чіткі процедури ухвалення рішень. Збільшуємо можливості для впливу та контролю з боку громадськості», – написав очільник Держлісагентства та нагадав, що одним з важливих етапів реформи став ухвалений у минулому році Законопроект №5650 про зміни до законодавства щодо збереження лісів, який, за словами керівника Держлісагентства, більш відомий як «закон про самосійні ліси».
Юрій Болоховець зазначив у дописі, що насправді новації значно ширші та глобальніші і стосуються не лише збереження самозалісених ділянок. Зокрема, закон зобов’язав Кабмін врегулювати правила відтворення лісів та порядок здійснення лісовпорядкування. Як повідомив Юрій Болоховець, у напрацюванні проєктів зазначених документів брали участь і спеціалісти Держлісагентства.
Також голова Держлісагентства у дописі розповів, що раніше енергетики, надрокористувачі чи дорожні будівельники іноді буквально впирались у бюрократичну стіну, адже нормативна база не містила чітких процедур погоджень розчищення лісових ділянок при будівництві електролінії, дороги, газопроводу чи надрокористування.
«Нарешті алгоритм сформований: зафіксовано, які дозвільні документи має право вимагати лісокористувач, які рубки здійснюються, як обліковується деревина, – повідомив Юрій Болоховець. – Сьогодні Кабмін вже затвердив третю постанову на виконання Закону, яка стосується правил лісовпорядкування. Нагадаю, Законопроект №5650 зобов’язує поводити лісовпорядкування у лісах всіх форм власності. Якщо площа не перебільшує 100 гектарів – раз у 20 років. 100 гектарів і більше – раз у 10 років. Фінансувати заходи мають власники або лісокористувачі. Що важливо, до лісокористувачів прирівняні власники самозалісених паїв та полезахисних лісових смуг, розташованих на землях сільськогосподарського призначення».
Як йдеться у дописі, заходи з лісовпорядкування на залісених територіях змушена буде проводити навіть «Укрзалізниця», яка раніше себе лісокористувачем не вважала.
За словами голови Держлісагентства, згідно з постановою Кабміну, в Україні діятимуть єдині правила для впорядкування лісів – незалежно від форми власності і площі.
Серед найважливіших новацій — більша увага природоохоронному аспекту. При плануванні впорядкування буде враховуватися як необхідність збереження окремих видів рослинного і тваринного світу, так і біорізноманіття в цілому. Ліс — це не лише дерева, а комплексна екосистема, яку треба захистити.
Друга новація — матеріали лісовпорядкування розроблятимуться в електронному вигляді й будуть вноситися в єдину електронну таксаційну і картографічну базу даних. Це дає можливість постійно оновлювати інформації про ліси.
Третє — залучення громадськості до процедури лісовпорядкування. Після розробки проєкту впорядкування документ обов’язково має оприлюднюватися територіальним органом Держлісагентства. Представники громадськості зможуть не лише ознайомлюватися з проєктом, але й надавати пропозиції та зауваження.
«Я не даремно називаю постанови Кабміна частиною реформи. Адже європейська модель, яку ми втілюємо, передбачає єдині правила для всіх учасників ринку. Державних, комунальних, приватних. Контроль за дотриманням цих правил покладається на регулятора – Держлісагентство, – повідомив Юрій Болоховець. – Отже, єдині правила створені — рухаємось далі. Попереду важливі законодавчі зміни, які фіналізують розділення господарюючої та контролюючих функцій».