Про це пише Інститут природних ресурсів Фінляндії (Luke) і описує, зокрема, ситуацію на фінському ринку пелет, посилаючись на нещодавно опубліковану власну статистичну інформацію щодо річного виробництва пелет і попередні дані фінської митниці (остаточні дані будуть опубліковані восени 2023 року).
За інформацією Luke, загалом у 2022 році у Фінляндії було вироблено 360 тис. т деревних пелет, що на 2% відсотки менше, ніж у 2021 році.
За словами Туомаса Нііністе, старшого статистика Інституту природних ресурсів Фінляндії, дефіцит сировини призвів до зменшення виробництва деревних пелет, адже виробництво пелет, яке використовує побічні продукти та відходи лісової промисловості, тісно пов’язане з її обсягами виробництва. Пелетна сировина також користується великим попитом в якості палива на тепло- та електростанціях.
Також Luke повідомляє, що деревні пелети з Росії більше не продаються у Фінляндії, що призвело до скорочення імпорту пелет. Зменшення імпорту підвищило внутрішній попит на пелети у Фінляндії, адже у минулому значна частка пелет, які використовувалися у Фінляндії, надходила саме з Росії, проте війна в Україні припинила весь імпорт пелет з цієї країни. Згідно з попередніми даними митниці Фінляндії, у 2022 році до Фінляндії було імпортовано 187 тис. т деревних пелет, причому імпорт з Росії в перші місяці 2022 року становив 73 тис. т із цього обсягу. Незважаючи на війну в Україні, Росія залишалася найбільшим постачальником пелет у Фінляндію, але імпорт з інших країн також зріс.
Для порівняння, у 2021 році до Фінляндії було імпортовано 196 тис. т деревних пелет, понад 60% цього обсягу припадає на Росію. Зростання цін на енергоносії також вплинуло на ринки пелет, і, як наслідок, у 2022 році відбулося значне зростання реальних імпортних цін на деревні пелети. Як зазначають у Інституті природних ресурсів Фінляндії, реальна вартість імпорту пелет зросла на 59% порівняно з 2021 роком, хоча обсяг імпорту скоротився більш ніж на 4%.
«Припинення імпорту пелет з Росії було особливо проблематичним для країн Центральної Європи, де пелети відіграють важливу роль у виробництві тепла. Для європейських країн Північна Америка замінила Росію як основне джерело пелет», – пояснює пан Нііністе.
Зростаючий попит на європейському ринку також відобразився на експорті фінських пелет, який зріс більш ніж на третину до 18 тис. т. Найбільшими експортними ринками для фінських виробників пелет були Данія та Великобританія. Проте, незважаючи на зростання, обсяги експорту залишилися невеликими.
Внаслідок падіння виробництва та змін у зовнішній торгівлі розрахункове споживання деревних пелет (виробництво + імпорт – експорт) у Фінляндії знизилося на 4% до 529 тис. т.
Все більша частка деревних пелет фінського виробництва йде на ТЕЦ
Пелети все ще відіграють лише незначну роль у виробництві енергії у Фінляндії. Згідно з інформацією Luke, на них припадає лише близько 3% загального споживання енергії, отриманої із деревини. Дефіцит деревних пелет мало впливає на енергетичний ринок, оскільки їх можна замінити іншими видами палива, такими як деревна тріска.
Проте поставки фінських пелет споживачам у 2022 році (390 тис. т) зросли на 5% порівняно з попереднім роком. Поставки пелет на тепло- та електростанції зросли на 20 тис. т і склали 330 тис. т. Водночас поставки домогосподарствам і фермерським господарствам зменшилися на 2% і склали 59 тис. тонн.
Країни Європи працюють над збільшенням виробництва пелет
Якщо аналізувати статистичний період, починаючи з 2004 року, то за останні кілька років у Європі спостерігалося значне зростання виробництва деревних пелет: згідно зі статистичними даними Bioenergy Europe, у 2021 році обсяг їх виробництва становив 21,6 млн т.
«Німеччина є найбільшим виробником деревних пелет у Європі, і в 2021 році її виробництво склало понад 3 млн т», — каже Туомас Нііністе.
Загалом у 2021 році споживання деревних пелет в Європі досягло 35,6 млн т, що на понад 4 млн т більше, ніж попереднього року. Великобританія була найбільшим ринком деревних пелет у Європі зі споживанням 9,8 млн т. В ЄС перше місце посіла Данія (3,4 млн т).
За матеріалами Luke