Виробництво піддонів: цікавий досвід та інженерні рішення з Румунії

Процес виробництва піддонів поєднує простоту й складність і більше ніж інші види деревообробки залежить від бізнесових талантів власників компаній та надійності обладнання.

«Це середовище із дуже високою конкуренцією, – розповідає співвласник компанії DECO TIMBER Овідіу Станкаліе з румунського міста Іонесті. – Зараз європейський ринок переповнений піддонами з України й Польщі, і нам доводиться працювати ефективніше, щоб утримувати свою частку на цьому ринку».

Компанія DECO TIMBER працює вже багато років, але нинішні власники придбали її нещодавно й вирішили відкрити новий напрям  – виробництво піддонів на експорт до Італії.

Овідіу Станкаліе, інженер-механік з двадцятирічним досвідом роботи у деревообробній галузі, розповідає про ключові моменти технології виготовлення піддонів.

Овідіу Станкаліе, інженер-механік з двадцятирічним досвідом роботи у деревообробній галузі

«Наше завдання полягає в тому, щоб з великою точністю й продуктивністю розпилювати трибічну призму шириною 100–145 мм на заготовки завтовшки 22 мм. Для цієї операції потрібен багатопил».

Тому п. Станкаліе із самого початку розглядав технологію тонкого пропилу, як найбільш придатну й ефективну для свого виробництва піддонів.

«Я не був знайомий із цією технологією, але зараз є багато інструментів для безупинного навчання. Тому я заглибився в пошук і вивчив всі можливі варіанти багатопиляльних горизонтальних верстатів», – розповідає інженер Станкаліе, який, зрештою, зупинив свій вибір на чотириголовковому верстаті HR700 фірми Wood-Mizer».

«Фактично це був єдиний варіант, що цілковито задовольняв наші вимоги, – пояснює він. – Насамперед – ціна. А, по-друге, я довідався, що цей верстат фірма Wood-Mizer випускає вже кілька років і в Європі цих верстатів працює багато. Я не хотів ризикувати й купувати якусь новинку, неперевірену технологію».

«Окрім того, саме ім’я Wood-Mizer багато означає. Якщо Wood-Mizer – то це має бути надійне обладнання».

Новий верстат HR700 доставили на виробництво DECO TIMBER просто з виставки в Бухаресті.

Горизонтальний багатопилковий верстат HR700 від Wood-Mizer став ключовою ланкою палетної лінії

Переробка призми на палетну дошку

Конструкція в цього верстата особлива: він складається із двоголовкових модулів. Із чотирма пиляльними головками верстат HR700 за один прохід розпилює трикантний брус на чотири палетні заготовки та обапіл.

Кожна пиляльна головка обладнана електродвигуном потужністю 15 кВт. Із пульта керування можна виставляти пиляльні головки по висоті. Крім того, у кожному модулі застосовано централізовану систему натягування стрічкових пилок.

Подає брус у пиляльний механізм сталевий конвеєр зі швидкістю до 20 м/хв. Потужні привідні вальці міцно притискають пиломатеріал до конвеєра. Це особливо важливо при роботі з коротким брусом. Пневматичний сенсор автоматично підіймає вальці при наближенні бруса на конвеєрі. Швидкість обертання вальців синхронізована зі швидкістю сталевого конвеєра, щоб забезпечити максимально точне розпилювання.

«Верстат виявився надзвичайно надійним, особливо механіка й електроніка. Він потребує мінімум техобслуговування і не залежить від кваліфікації персоналу. Людей дуже просто навчити працювати на HR700», – стверджує п. Станкаліе.

«Верстат HR700 задіяний приблизно 90% робочого часу. І в нас є ще запас продуктивності, тому що зараз розпилюємо на швидкості 8 м/хв», – пояснює інженер Станкаліе.

Первинне розпилювання колод

Для устаткування першого ряду на підприємстві використовують широкострічкову здвоєну пилораму виробництва південно-африканської компанії MultiSaw. Недавно компанія Wood-Mizer викупила права інтелектуальної власності на це обладнання й з 2017 року випускає ці пилорами під торговою маркою TITAN. Уперше вони були представлені на виставці LIGNA 2017 у Ганновері.

На виробництві у DECO TIMBER переробляють, здебільшого, місцеву тонкомірну деревину тополі, сосни або ялини діаметром до 35 см. Їх складують на відкритому майданчику й подають у цех завантажувальним ланцюговим конвеєром. Оператор перебуває в одному кінці здвоєної пилорами на піднятій станції керування, звідки він має чудовий огляд і керує всіма функціями верстата за допомогою важелів.

Завантажувальний пристрій вивантажує на ланцюговий подавач колоди по одній. Колоди проходять через пиляльний механізм здвоєної широкострічкової пилорами. У результаті отримують двокантний брус і дві обапольні дошки. На наступному етапі обапіл падає на поперечний ланцюговий конвеєр, котрий подає його до широкострічкового ділильного верстата – це також елемент лінії TITAN. Тут з обапола випилюють ще кілька дощок.

Двокантний брус проходить через горизонтальну стрічкову пилку й перетворюється на трибічну призму завширшки 100 або 145 мм, яку потім розпилюють на чотириголовковому верстаті HR700 на палетні заготовки завтовшки 22 мм.

Обапільні дошки розпилюють на горизонтальному широкострічковому верстаті, який випускають під маркою TITAN

Цікаво, що Wood-Mizer почав виготовляти широкострічкові верстати TITAN, а в Румунії вже є досвід використання цих пилорам − і цей досвід багатообіцяючий. У лінії TITAN є широкострічкові верстати для первинного й для вторинного розпилювання, як на виробництві DECO TIMBER, але, крім того, ще багатопил із циркулярними пилками, два поздовжно-обрізних верстати й всі необхідні конвеєри для розпилювання колод і видалення деревних відходів. Продуктивність лінії TITAN може сягати 150 м3 на день.

«У своїй практиці я часто мав справу з уживаними верстатами, – пояснює п. Станкаліе. – Це не кращий вибір, але іноді доводиться його робити. А щоб вживане обладнання працювало, потрібно бути цілком залученим у цей процес – розуміти, які вузли вразливі, що треба особливо контролювати, як ремонтувати. Широкострічкові пилорами потрапили до нас не новими, але я дуже задоволений тим, як вони працюють. Це просте обладнання, всі механічні вузли високого ступеня надійності, а електроніки практично немає. Із цими верстатами у нас великий запас виробничої потужності – є куди рости. Але важливо відзначити, що ми маємо досвід обслуговування широких стрічкових пилок. Як ви знаєте, 70% успіху в лісопилянні залежить від того, якими пилками ти працюєш і як їх загострюють та готують до роботи».

«Ще один важливий момент у піддонному бізнесі – товщина пропилу. Коли випилюєш заготовки завтовшки тільки 22 мм, то товщина пропилу – ключовий фактор. Вона повинна бути мінімальною. Верстати Wood-Mizer відомі тим, що забезпечують пропил товщиною близько 2 мм, збільшуючи вихід продукції й знижуючи кількість тирси», – підкреслює інженер Станкаліе.

З увагою до якості піддонів

Через те, що тополя при сушінні має здатність до жолоблення, подальший процес виробництва піддонів організований так, що готові вироби складають із сирої палетної дощечки на лінії Wektor, здатної випускати до 170 піддонів на годину. Уже в готовому вигляді піддони завантажують в спеціально призначену для піддонів сушарку Baschild.

«Коли піддони збиті цвяхами, жодне викривлення деревини в сушарці неможливе, – пояснює п. Станкаліе. – Піддони отримуємо рівними і якісними, що підтверджує сертифікат EPAL – необхідна умова для будь-якого виробника піддонів, який працює на європейському ринку».

«Насправді, ми ще на початку шляху, – продовжує інженер Станкаліе. – У нас великі інвестиційні плани, але ми точно знаємо, що хочемо одержати на виході. Виробництво піддонів потребує професійного підходу, однак надійне обладнання – це вже половина успіху».

На наступному етапі компанія DECO TIMBER планує придбати одноголовковий ділильний верстат Wood-Mizer HR.

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь