Як вивчають деревинно-композиційні матеріали в НУБІП України

39 Views
Фото: НУБІП України

У переліку вибіркових дисциплін ОПП «Деревообробні та меблеві технології» в НУБІП України для ОС «Бакалавр» є така дисципліна як «Технологія деревинно-композиційних матеріалів». Основним її завданням є вивчення технологій комплексного і раціонального використання первинної і вторинної сировини у виробництві деревинно-композиційних матеріалів, поліпшення якості продукції, підвищення продуктивності праці, зниження собівартості продукції.

Як проводиться навчання і підготовка майбутніх спеціалістів за цією дисципліною, розповіла Олександра Горбачова, доцентка кафедри ТтаДВД НУБІП України, яка є відповідальною за лабораторні заняття з дисципліни «Технологія деревинно-композиційних матеріалів».

Вона повідомила, що на лабораторних заняттях студенти детально досліджують властивості смол та клеїв різного виду, вивчають та порівнюють зовнішній вигляд смоли, що характеризує її однорідність, наявність сторонніх домішок, тобто, придатність до використання. Важливою характеристикою є сухий залишок, показник якого впливає на здатність склеювати, швидкість затвердіння та витрату смоли. Також студенти аналізують здатність смоли змішуватись з водою.

Фото: НУБІП України

Майбутні фахівці деревообробки під час лабораторних занять визначають в’язкість, яка характеризує здатність клею чинити опір при переміщенні (міцність з’єднання), визначає норми витрату клею, та залежить від температурних параметрів повітря. Досліджують вони також час желатинізації залежно від концентрації смоли та кількості затверджувача. Це важливий показник з позиції можливого збільшення продуктивності клеїльного обладнання. Його можливо збільшити через регулювання pH клею та введення стабілізаторів.

 У лабораторії студенти випробовують з’єднання на розривній машині після експозиції зразків в середовищах з різною вологістю. Міцність клейового шару, окрім властивостей самого клею, залежить також від умов експлуатації.

Майбутні фахівці виконують технологічні розрахунки у виробництві струганого шпону, починаючи від вибору схеми розкрою чурбака: через визначення операційних втрат та перерахунок сировини встановлюють корисний вихід продукції.

Основні показники, що визначають якість струганого та лущеного шпону – це окреме завдання під час виконання лабораторних робіт. Оцінка відхилення товщини шпону від номінального розміру, шорсткість поверхні та міцність під час розтягування визначають якість матеріалу та сферу використання, адже шпон призначений не лише для виготовлення фанери: його використовують для личкування фасадів меблів, поверхонь столярних виробів для приміщень та екстер’єрного оформлення. Також повертається мода на виготовлення кімнатних та садових меблів з гнуто-клеєними елементами.

Поширити статтю