Якість інструментів зі вставками з полікристалічного алмаза

Чи варто платити більше? Що буде, якщо трапиться аварія? Чи після кількаразового загострення рівень продуктивності не впаде „нижче плінтуса “? Маркований продукт від відомого виробника чи дешевий плагіат? Мабуть кожен, кому доводилося купувати інструменти з полікристалічними вставками, ставив колись собі ці та інші запитання. У цій статті я спробую дати кілька порад, що допоможуть визначитися усім, хто вагається.

Інструмент, мінімально оснащений полікристалічним алмазом, можна, як правило, загострювати 2–3 рази, а той, що оснащений повною мірою (висота полікристалічного різця – 5 мм) – аж 8–12 разів. Кількість можливих перезагострювань, крім висоти оздоблення, значною мірою залежить також від стану затуплення. Про затуплення різців з алмазними вставками  говорять у тому випадку, якщо радіус різця внаслідок зношування перевищує 0,3 мм. Якщо попри це і надалі експлуатувати інструмент, підвищений тиск на різець невідворотно спричиняє відколи, усувати які слід перезагострюванням, збільшивши товщину знятого шару до 0,8 мм. Через це можна втратити приблизно 2 терміни служби. Мінімально оснащений полікристалічним алмазом інструмент у такий спосіб дуже швидко перетворюється на одноразовий інструмент.

Навіть якщо використовувати інструменти як треба і виявляти про них турботу, різці все одно можуть зруйнуватися, або то через сторонні предмети у матеріалі, який обробляється, чи  фіксувальні присоски  та базувальні опори, які „за нез’ясованих обставин“ потрапляють під інструмент, чи просто внаслідок неуважності. Адже там, де працюють люди, трапляються й помилки. Через малі посадкові поверхні різців у основному корпусі ремонт мінімально оснащених алмазними вставками інструментів в цьому випадку економічно недоцільний. Але у повністю оснащених інструментах ремонт все-таки може бути виправданий, адже тут основний корпус дає більшу посадкову поверхню для різця. Якщо як слід провести ремонт, якість після цього не знижується, в той час як термін служби цілком відповідатиме очікуванням.

Залежно від конструкції буває доцільним, відновивши геометрію у повністю оздобленому інструменті експлуатувати його і надалі. В оздоблених вставками з полікристалічного алмаза пилках, точно відновити геометрію зубців пилки, наприклад, можна додаткове збільшивши міжзубцеву западину. Тож можна сподіватися, що термін служби відповідатиме очікуванням і вирахувати, коли робити наступну заміну інструмента. В оздоблених вставками з полікристалічного алмазу фрезах витрачати додаткові кошти на додаткове збільшення міжзубцевої западини, як правило, економічно недоцільно, бо вони в цьому випадку зовсім не зіставні з очікуваним результатом.

Якщо зростання витрат, пов’язане із очікуваними витратами на загострення, порівняти з усім терміном експлуатації інструмента, що подовшиться внаслідок цього, досить швидко стає зрозумілим, що придбання інструменту за вищою ціною в довготерміновій перспективі себе виправдовує.

Перевагу інструментам, повною мірою оснащеним вставками з полікристалічного алмаза слід віддавати, враховуючи ще й те, що тенденції брати на себе заради наступних поколінь дедалі вищі зобов’язання щодо ресурсозбереження і надалі набирають сили. Основні корпуси цього приладдя врешті-решт, такі самі, як і в інструментів з мінімальним оснащенням, та перед тим, як потрапити на переробку, вони служать користувачеві значно довше.

Економічна перевага інструментів зі вставками з полікристалічного алмазу загалом повною мірою розкривається тільки тоді, коли вони відповідають певним, дуже суворим критеріям якості. На особливу увагу заслуговують точність кругового обертання та якість балансування. Підґрунтя для цього закладається вже на етапі точного й акуратного виготовлення основного корпусу, і щоб забезпечити належний, високий рівень якості, тут не обійтися без постійних перевірок.

Очікувану незбалансованість, обумовлену особливостями конструкції, що визначаються впорядкуванням різців, треба за допомогою відповідних запобіжних заходів компенсувати вже під час виготовлення основного корпуса. Через погано оброблені та недостатньо захищені від корозії отвори, поверхні прилягання, конуси і хвостовики при обертанні невідворотно виникатимуть відхилення. Якщо інструмент не збалансовано або якщо не приділяти його балансуванню достатньої уваги, це довершує справу.

Правильний вибір затискного пристрою безпосередньо впливає на термін служби інструмента. Компетентний партнер, що забезпечує вас інструментом, звичайно ж зможе вас щодо цього як слід проконсультувати і запропонувати найкраще рішення.

Розрахункова формула, що допоможе прийняти рішення при купівлі інструментів, мінімально чи повністю оснащених вставками з полікристалічного алмаза виглядає так:

вартість/ на стійкість, виражену довжиною різання, дорівнює вартість загострення, помножена  на кількість перезагострень плюс додаткові витрати, помножені на кількість загострень, плюс один (новий інструмент гострий).

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь