21 серпня Європейська Комісія видала постанову про початок розслідування щодо можливого обходу антидемпінгових заходів, які стосуються імпорту березової фанери з Росії на ринок Європейського Союзу. Незважаючи на діючі санкції та антидемпінгові мита, така фанера потрапляє до ЄС переважно через Туреччину та Казахстан.
Запит щодо розслідування можливого обходу антидемпінгових заходів щодо імпорту березової фанери, яка походить з Росії, шляхом імпорту її з Туреччини та Казахстану як продукції, що походить з цих країн, подали європейські виробники фанери, які входять до Woodstock Consortium. Раніше Woodstock Consortium ініціював запровадження антидемпінгових мит проти російських виробників березової фанери у 2021 році.
-Два роки тому, після ретельного антидемпінгового розслідування, Європейський Союз запровадив мита до 15,8%, щоб захистити європейські ринки від імпорту дешевої російської березової фанери, який, як було доведено, спричинив серйозні негативні наслідки для промисловості ЄС. Наразі є підстави вважати, що запроваджені антидемпінгові мита просто обходять через підставні компанії з Казахстану та Туреччини. Тому сьогоднішня заява Єврокомісії дає надію на те, що подальші російські поставки березової фанери не потраплять на територію Європейського Союзу, – говорить Ярослав Міхнюк, президент правління групи компаній Paged.
Антидемпінгове розслідування
Саме Paged разом з Latvijas Finieris у складі Woodstock Consortium були першими заявниками на порушення антидемпінгового розслідування проти російських виробників березової фанери у 2020 році, до яких приєдналися й інші виробники з ЄС. Незаконні дії російських виробників були підтверджені під час тринадцятимісячного антидемпінгового розслідування Європейської Комісії.
-Як один з провідних виробників і постачальників фанери на європейський ринок, ми уважно стежимо за законодавством Європейського Союзу щодо ринку деревини та торгівлі деревиною і виробами з неї. 21 серпня 2023 року Європейська Комісія прийняла рішення про початок офіційного розслідування щодо обходу існуючих антидемпінгових мит російськими виробниками березової фанери та європейськими імпортерами. Як перший крок, Комісія розслідує, чи дійсно імпорт з Казахстану та Туреччини походить з цих двох країн. І навіть побіжний аналіз публічних даних вказує на те, що виробничі потужності цих країн не можуть пояснити масштаб імпорту, який їм приписують, – пояснює Міхнюк.
Розслідування стосується фанери, що складається винятково з листів деревини, з товщиною будь-якого одного шару не більше 6 мм, з зовнішніми шарами деревини, які наразі класифікуються за кодом CN 4412 33 10 (3), але яка постачається з Туреччини та Казахстану, незалежно від того, чи декларується вона як така, що походить з Туреччини та Казахстану чи ні (коди TARIC 4412331010 i 4412331020 ), тобто той самий продукт, який був класифікований на дату набрання чинності Імплементаційного регламенту Комісії (ЄС) 2021/1930 (2) щодо антидемпінгових мит за кодом CN ex 4412 33 00 (код TARIC 4412330010) і походить з Росії.
-Із задоволенням приймаємо той факт, що від сьогодні весь імпорт фанери з вищезазначених країн повинен буде реєструватися при перетині кордонів ЄС. Ця реєстрація додатково дозволить Комісії заднім числом застосовувати розширені антидемпінгові мита до тих, хто досі ухилявся від їх сплати. Рішуча реакція влади ЄС спрямована на припинення незаконних практик, – дає свою оцінку Ярослав Міхнюк.
Санкції
-Звертаємо увагу, що обхід антидемпінгових мит – це лише одне з серйозних звинувачень для російських імпортерів фанери, які все ще присутні на ринку ЄС. Крім того, вони також порушують санкції, накладені на Росію та Білорусь внаслідок агресії Росії проти України – заборона на імпорт продукції з деревини була включена до санкційного пакету, узгодженого всіма країнами ЄС у березні 2022 року. Не слід також забувати про заборону на імпорт незаконно заготовленої деревини та продукції з деревини незадокументованого походження, як це визначено в Європейському регламенті щодо деревини (EUTR), який діє з 2013 року. Після агресії проти України деревина з Росії та Білорусі отримала статус нелегальної деревини. Як наслідок, деревина та вироби з неї, що походять з цих двох країн, не можуть потрапити до Європейського Союзу. Недобросовісні трейдери намагаються обійти цю норму. – зазначає Міхнюк.
– Ми повинні публічно засудити неетичну ділову поведінку компаній, які не поважають закон заради власних прибутків – що можна інтерпретувати як їхню згоду на воєнні злочини, які чинять в Україні. Ми розраховуємо на такий комплексний підхід Європейського Союзу, щоб не допустити підтримки незаконних дій компаній, які не лише збагачуються на порушенні закону, але й фінансово підтримують бюджет агресора та його союзника, – підсумовує Ярослав Міхнюк.