Закордонні науковці допоможуть подбати про знищені війною ліси в Україні

394 Views
Знищений боями ліс біля Чернігова, 22 квітня 2022 року Фото: Petros Giannakouris/AP Photo via SGGW

Війна в Україні – це катастрофа не лише для людей, вона також призводить до величезних знищень природи. Тому науковці з Інституту лісових наук Варшавського університету природничих наук (SGGW) хочуть відновити рекреаційний потенціал лісів для покращення добробуту повоєнної України.

Величезні території України, як і Польщі, вкриті лісами. Дослідники з Інституту лісового господарства SGGW під керівництвом д-ра Войцеха Кедзьори впроваджуюють проєкт «Відновлення рекреаційного потенціалу пошкоджених лісів для добробуту людей у ​​V4 та післявоєнній Україні», який фінансує Вишеградський фонд. Партнерами проєкту є Сумський національний аграрний університет (Україна), Чеський університет природничих наук у Празі та Зволенський технічний університет (Словаччина).

Основною метою проєкту є зібрати та проаналізувати інформацію про методи, стратегії та кращі наявні практики відновлення рекреаційного потенціалу пошкоджених лісів у країнах-партнерах Вишеградської групи (Польщі, Чехії та Словаччині) та запропонувати їх впровадження в зруйнованих війною українських лісах.

Війна, яка почалася в лютому 2022 року, має руйнівний вплив на Україну. Багато міст постраждали від атак, деякі з них були повністю зруйновані. Багато людей залишилися без роботи та даху над головою. Поки що збитки, завдані українській інфраструктурі, оцінюють у приблизно 10 млрд грн. Звільнення окремих районів країни дало змогу відновити спустошені території і дозволило людям повернутися до своїх домівок. Незважаючи на звільнення східних регіонів від загарбників, війна також надовго виснажує матеріальні, психічні та емоційні ресурси. Від війни страждають не лише люди та інфраструктура. Ліси, особливо навколо міст на сході України, сильно постраждали. До війни вони в основному використовувалися в рекреаційних цілях, зокрема широко використовувалася їхня здатність покращувати самопочуття людей. На даний час вони знищені не тільки війною, але і природними катаклізмами, які спостерігаються по всьому світу. З цих причин лісові екосистеми в Україні, а також у Центральній Європі втрачають цінність території, придатної для відпочинку. Відновлення рекреаційного потенціалу – довготривалий процес. Надзвичайно важливо забезпечити громадськості безпечний доступ до пошкоджених лісових екосистем, що забезпечить людям зняття стресу та відновлення, але водночас збереже екосистеми в хорошому стані.

Науковці Інституту лісового господарства SGGW разом із партнерами з Чехії, Словаччини та України зайнялися пошкодженими лісами, соціальна та природна цінність яких значно зменшилася. Вони намагаються показати, що такі лісові масиви можуть відроджуватися набагато швидше, ніж під час природних процесів. Вони здатні шляхом належного розвитку відновити свою невиробничу цінність, що може дати поштовх розвитку туризму та рекреації в їх околицях, а також допомогти місцевій громаді швидше впоратися з серйозною втратою нематеріальних благ, які давав ліс.

«Ми виходимо з того, що на дестабілізованих, пошкоджених територіях є потенціал, який не завжди швидко і повністю використовується. Хочемо це перевірити шляхом обміну хорошими практиками, переглядом існуючих напрямків, методів і шляхів розвитку таких теренів. Ми розширимо традиційні понятійні рамки пошкоджених лісових територій: предметом нашого дослідження стануть не лише території, що постраждали від стихійних лих (повеней, спричинених зміною клімату, ураганів, нашестя комах), а й території, дестабілізовані внаслідок діяльності людини (післявоєнний ліс, ліс після видобутку корисних копалин)»,- пояснює д-р Войцех Кедзьора.

Науковці з SGGW хочуть дати Україні шанс не лише покращити умови місць відпочинку та відновити психічний стан постраждалого від війни населення, а й сприяти розвитку екотуризму та «зелених» робочих місць (в тому числі в країнах-партнерах). Вказують на можливі напрямки та способи включення пошкоджених лісів до рекреаційної системи зелених насаджень. Вони також хочуть показати, що ці території можуть бути базою для заходів з екологічної освіти, які можуть сприяти просуванню «зелених» робочих місць.

Джерело: SGGW

Поширити статтю