Заточувальне обладнання: догляд і технічне обслуговування

В Європі ставлення до деревообробних верстатів таке ж, як до особистого автомобіля. Подібне порівняння себе повністю виправдовує, оскільки верстат приносить прибуток, а кожне його простоювання призводить до зниження загальної продуктивності і колосальних збитків.

Тому власники майже всіх деревообробних підприємств готові зупинити роботу обладнання цеху на одну-дві зміни для проведення технічного обслуговування. Підраховуючи прибутки і втрати, вони намагаються мінімізувати збитки, адже раптова поломка верстата цілком може привести до втрати великого контракту.

Проте, звертаючись до інтернету, переконуєшся, що інформації, присвяченої технічному обслуговуванню деревообробних верстатів, вкрай мало. Зокрема, це стосується обслуговування верстатів для заточування круглих пилок, оснащених пластинами твердого сплаву, що мають систему охолодження зуба під час заточування.

У даному випадку мова піде про мастильно-охолоджувальної рідини на основі води, а не мастила, оскільки верстати такого типу дуже поширені.

Алгоритм дій

У першу чергу необхідно звернути увагу на килимки, розташовані на дні верстата. Їх призначення – грубе очищення мастильно-охолоджувальної рідини (МОР). У них осідає різний пил, капаючі з окремих вузлів надлишки мастила. У разі, якщо концентрація МОР значно перевищує допустиме значення, килимок починає вбирати в себе концентрат. Це вкрай погано для загострювального верстата, так як при додаванні МОР у процесі роботи концентрація буде постійно змінюватися. Тому, перед тим як мити заточний верстат, килимки з нього необхідно прибрати, замочити в теплій воді і дати їм відмокнути. Воду слід періодично міняти на нову (чисту), тому для цих цілей ідеально підійде проточна вода. Варто відзначити, що в разі перевищення концентрації охолоджуючої рідини в 10 разів існує вірогідність, що килимок вже не відмиється. Тому в процесі подальшої роботи верстата концентрація МОР буде рости. Як з цим боротися, розглянемо далі, проте найпростіший спосіб – заміна килимків на нові.

На другому етапі необхідно витягти насос з бака з охолоджувальною рідиною. Протягом деякого часу охолоджуюча рідина буде витікати з насоса. Насос, як правило, кріпиться на поворотному кронштейні або завісах. Його слабким місцем вважають поплавкову камеру. Це собою невелика коробка. Всередині неї розташована напрямна, по якій переміщається поплавок. Залежно від рівня МОР поплавок підіймається (опускається). На стінках цієї коробочки є два перемикача. В процесі роботи верстата за рахунок високої температури в зоні заточування МОР випаровується, що призводить до опускання поплавка.

Досягнувши першого перемикача, поплавок опускає його вниз. Комп’ютер отримує сигнал від перемикача і виводить на екран інформацію про несправності верстата. Незважаючи на це, верстат можна експлуатувати. Коли аналогічним чином буде опущений другий перемикач, комп’ютер виводить на екран інформацію про несправності верстата, що блокує всю роботу ЧПК. У цій ситуації експлуатація верстата неможлива до моменту усунення причини виникнення несправності (поки не буде долита МОР).

Ретельно

У процесі експлуатації загострювального верстата МОР починає густіти. В результаті утворюються локальні згустки, які прилипають до патрубків зсередини, що робить украй негативний вплив на роботу камери поплавка. Налипання згустків на стінки камери поплавка призводить до утруднення в переміщенні поплавка, а іноді і до повного блокування його переміщення. В результаті при повному баку МОР на екрані може з’явитися інформація про несправності верстата.

Щоб ліквідувати подібну помилку, необхідно ретельно вимити камеру поплавка. Для цього використовують маленького розміру йоржик.

Зазвичай бак з МОР виготовляють у вигляді окремої від верстата частини. Тобто його можна викотити з-під верстата. Слід враховувати, що в самому верстаті є отвір для зливу МОР в бак, а в отворі – спеціальний фільтр, який необхідно зняти з верстата, щоб він не завадив викочування бака з МОР.

Треба сказати, що в Німеччині та Італії миття цього фільтра вважають вкрай важливим процесом (особливо на заводах з виробництва твердосплавного інструменту). У процесі заточування круглих пилок з передньої, задньої і бічних поверхонь «знімається» невеликий шар.

Основна маса цього твердого сплаву осідає в фільтрі. При очищенні дрібні частинки твердого сплаву вимиваються з фільтра і заново спікаються в пластини. Повернути частину кобальтової зв’язки не можна, вона випаровується під дією високих температур в зоні заточування. В умовах загострювального підприємства повторне використання твердого сплаву неможливе. Це обумовлено різними обсягами заточування і величинами зйому. Так, в процесі заточування з кожного зуба знімають 0,1 мм по передній і 0,3 мм по задній гранях. У процесі виготовлення пилки кожен зуб заточується мінімум чотири рази (для додання йому необхідної форми і розмірів).

Бак з МОР складається з двох відсіків, між якими розташована решітка зі спеціальним фільтром. Виготовляють його з того ж матеріалу, що і килимки на дні верстата. Тому очищення цього фільтра роблять аналогічним способом. Оскільки використовувати МОР повторно не можна, в процесі технічного обслуговування верстата виготовляють її заміну. Для цього стару МОР виливають у каналізацію. Виливати відпрацьовану мастильно-охолоджувальну рідину в природних умовах категорично заборонено. Проведені дослідження показали, що 40 літрів відпрацьованої МОР, вилиті під дерево, вбивають його протягом одного місяця.

Професійне миття

Після зливу МОР бак необхідно ретельно вимити. Для його знежирення підійде будь-який побутовий мийний засіб, наприклад для посуду. Повністю чистий бак повертають на місце, після чого миють ті частини верстата, на яких є сліди від розбризкування МОР. Під час миття верстата засіб необхідно періодично змивати водою зі шланга; брудна вода буде стікати в бак, тому час від часу його доведеться виливати.

Нарешті верстат чистий. Залишається лише вимити патрубки зсередини. Для цього в бак заливають чисту воду в обсязі 3/4 від загального обсягу і додають в неї мийний засіб. Потім опускають насос.

Фільтри і килимки при цьому краще не встановлювати. Вмикаємо верстат і вмикаємо насос, щоб рідина циркулювала. У разі наявності на верстаті пістолета, курок слід залишити в затиснутому положенні. У такому стані верстат повинен знаходитися не менше 10 хвилин, після чого його необхідно вимкнути і дочекатися повного стікання рідини в бак. Потім за описаною раніше схемою викотити бак і вилити вміст в каналізацію. Колір вилитої рідини буде темним. Тому процедуру чищення бажано повторити ще раз.

Видалення залишків мийного засобу ідентичне процесу миття патрубків верстата.

Єдина відмінність в тому, що у воду не додають мийний засіб. Через 10 хвилин циркуляції рідини по патрубках верстат вимикається.

Мильний розчин стікає в бак. Дану процедуру необхідно повторити двічі.

На заключному етапі миття верстата в бак заливають готову МОР, в верстат стелять килимки. Всі напрямні змазуються WD-40.

Верстат готовий до експлуатації. В ідеальному випадку готова МОР заливається на килимки і стікає в бак. Після цього верстата необхідно дати деякий час «поганяти» МОР по системі. Це дозволяє дізнатися, чи правильно вона була приготована.

Визначаючи ідеальне співвідношення

Що стосується концентрації охолоджувальної рідини, концентрат МОР найчастіше має лужне середовище. У процесі приготування МОР для верстата концентрат змішують з водою. При цьому процентний вміст води набагато більший, ніж концентрату (приблизно 5% концентрату на 95% води). Після завершення роботи на верстаті рекомендовано сполоснути напрямні, шліфувальний круг. Підвищений рівень PH мастильно-охолоджувальної рідини з часом може призвести до утворення нальоту або лужного роз’їдання, низький – до появи іржі.

Тому за концентрацією МОР необхідно стежити після кожного поповнення, використовуючи для цього рефрактометр.

Рефрактометр – це прилад визначення заломлення променів світла в різних рідинах і газах. Принцип його роботи досить простий. Якщо подивитися в окуляр, то можна побачити коло. Він розділений навпіл на дві рівні частини. Верхня частина синього кольору, а нижня – білого. На кордоні двох частин розташована шкала, по якій і дізнаються, у скільки разів заломлення променів більше, ніж у еталону.

Для визначення концентрації МОР знадобляться рефрактометр, а також плоска викрутка, піпетка, вата, готова МОР і чиста вода; перші три предмета найчастіше входять в стандартний набір. Для початку піпеткою проводять забір чистої води. Вода повинна бути з того ж джерела, що і вода, яка використана для приготування МОР. Одна крапля води наноситься на спеціальну прямокутну ділянку, краплі необхідно дати можливість розтектися по всій поверхні. Після цього ділянку накривають скляною пластиною і дивляться в окуляр. Рефрактометр необхідно розташувати краплею води до джерела світла (краще використовувати штучне освітлення). За допомогою маленької викрутки можна обертати гвинт у верхній частині рефрактометра. Це призведе до зміщення шкали. Її необхідно розташувати таким чином, щоб границя між білим і синім була чітко на нулі. Потім пластину піднімають і ватою насухо витирають обидві поверхні. Після чого повторно капають на ділянку, однак на цей раз готовим розчином МОР. Подивившись в окуляр, можна визначити, у скільки разів збільшився коефіцієнт заломлення променів світла. В ідеальних умовах значення має становити 0,9-1,2.

Концентрацію і рівень МОР необхідно перевіряти після кожного доливання. Забір мастильно-охолоджувальної рідини при цьому проводять із зони заточування. Для цього включається тільки насос; необхідності включення алмазного круга немає. При восьмигодинному робочому дні і повному завантаженні верстата потрібно приблизно п’ять літрів МОР за зміну. Доливати необхідно готову МОР. Для цього її заздалегідь готують у великих каністрах (найчастіше з-під концентрату). Перед доливанням каністру з МОР бажано струсити на випадок утворення осаду.

Що робити, якщо верстат тільки що вимитий, а концентрація перевищена? Що робити, якщо перевищення концентрації було виявлено під час роботи верстата? І в тому і в іншому випадку необхідно знайти причину. В обох ситуаціях це може бути як неправильно приготована ​​МОР, так і неякісне миття верстата з подальшим потраплянням в МОР згустків концентрату. Щоб усунути проблему, слід вивести концентрацію МОР на необхідний рівень. Допомогти може заміна килимків. Концентрація мастильно-охолоджувальної рідини приводиться в норму не відразу. Під час щозмінного доливання МОР необхідно знизити концентрацію (але не нижче 0,5). Ні в якому разі не можна доливати чисту воду – це призведе до появи іржі на окремих деталях верстата, адже для повного перемішування МОР і води знадобиться деякий час. У разі, якщо концентрація МОР мала, слід долити більш концентрований розчин (до 1,5).

Поширити статтю