Маленькі, ароматні деревні гранули з тирси стають все більш і більш популярним. Їх легко транспортувати, зберігати і використовувати, а також вони дозволяють значно скоротити витрати на опалення. Тож не дивно, що паливні гранули все більше конкурують з еко-горошком, вугіллям, мазутом і газом.
Пелети – що це таке?
Сировиною для виробництва гранул може бути практично будь-який вид рослин. Найціннішою і калорійною сировиною для виробництва гранул є деревна тирса, тріска і стружка. Висушений і подрібнений матеріал нагрівається в результаті чого лігнін (один з основних складових деревини) починає проявляти властивості клею. Потім гарячу масу частинок лігніну і молекул целюлози гранулюють для того, щоб в результаті отримати готову пелету. Кінцевим продуктом є невеликі гранули діаметром 6-8 мм і довжиною не більше декількох сантиметрів. Гранули характеризується низьким вмістом вологи (6-10%), золи (0,3 – 0,5%) і речовин шкідливих для навколишнього середовища, але з високими енергетичними властивостями. Деревні пелети є екологічно чистим паливом, так як мають нульовий викид СО2. Ці характеристики визначають зростаючу популярність біопалива в світі. Щоб бути впевненим, що пелети мають відмінну якість, краще вибрати пелети стандарту Дін плюс (Din Plus).
Північна Америка і Скандинавія
Гранули стають все більш популярним джерелом енергії в високорозвинених країнах. Енергією біомаси опалюють весь Стокгольм. Кількість скандинавських домашніх господарств, що використовують біопаливо, зростає з кожним роком вражаючими темпами. Нікого це вже не дивує, оскільки гранули є ефективним, дешевим, а також екологічно чистими видом палива.
Виробництво пелет в великих промислових масштабах почалося ще на початку 80-х, в Скандинавії і Північній Америці. Сталий розвиток цієї галузі промисловості супроводжувалося зростанням попиту на біокотлах, завдяки їх очевидними пріоритетами, недорогою ціною і екологічності. Крім того, в Європейському Союзі за останні роки в кілька разів збільшилося виробництво і споживання деревних гранул. Також ринок деревних паливних гранул швидкими темпами розвивається в Канаді, Німеччині, Голландії, Бельгії, Франції, Австрії, Швеції, Норвегії.
Пелети широко використовуються не отлько для обігріву комерційних будівель, домашніх господарств, вони також виправдовують своє застосування і в промислових масштабах, в т.ч. в пекарнях, централізованому теплопостачанні шкіл, готелів і всюди, де клієнт клієнти цінують екологічність, зручність і економію. Завдяки своїй екологічності пелети іноді використовується в якості підстилки для тварин (в основному в Західній Європі).
Переваги гранул
Є багато причини, за якими гранули набувають все більшої популярності. Одна з них полягає в скороченні витрат на опалення. В даний час ціна паливних гранул порівнянна з ціною вугілля, але завдяки високій ефективності котлів на пеллетах, ці пристрої майже в два рази ефективніше.
На відміну від котлів на брикетах або вугіллі, котли на гранулах не вимагає великих фізичних витрат. Наприклад, при ємності котла в 250 літрів, засипка гранул відбувається тільки раз в тиждень. Гранули також зручні в дозуванні, оскільки поставляються в невеликих практичних мішках (15 і 25 кг) і в так званих “біг-бегах” ємністю до 1 тонни. Котли на пеллетах, на відміну від вугільних котлів, гарантують чистоту в приміщенні, оскільки паливо виробляється з чистих деревної тирси, що не брудняться і мають приємний вигляд і запах.
Гранули є одним з найчистіших видів палива. За рахунок оптимізації процесу згоряння викиди шкідливих газів мінімальні, а емісія CO2 практично дорівнює нулю. Отримана зола може бути успішно використана в якості добрива.
Котли на гранулах
Щоб обігрів пелетами був легким і приємним необхідний високоефективний котел, який практично не вимагає обслуговування. Зараз на ринку є великий вибір таких котлів, як вітчизняних, так і зарубіжних виробників. Найвищу ефективність мають котли, пристосовані виключно для спалювання гранул і характеризуються високим ККД (понад 90%). Важливим фактором є здатність контролювати потужність пристрою. Деякі виробники пропонують так звані багатофункціональний котли, адаптовані для спалювання не тільки гранул, а й інших видів палива.