Попереду епоха ОСП

Tags: 557 Views

У дерев’яному житловому будівництві все більш затребуваним матеріалом стає орієнтовано-стружкова плита. Механічна міцність ОСП майже втричі вища, ніж у звичайної плити. При цьому вона зберігає легкість і гнучкість, властиву деревним матеріалам.

Оріріентіровано-стружкова плита – це плитний конструкційний матеріал з деревини. Її виробляють з порівняно великої тонкої і довгої стружки, пошарово орієнтованої у напрямку волокон. Вона попередньо змішують з водостійкою смолою і піддають впливу високого тиску і температури. Основне застосування ОСП у дерев’яному житловому будівництві – при спорудженні дахів, зведенні стін, встановленні міжповерхових перекриттів і створенні чорнових підлог.

Нащадок «вафельної» плити

Перша справжня ОСП, або по-англійськи 0SВ (Oriented strand board), була виготовлена у 1982 році на заводі Edison-OSB в провінції Альберта (Канада), який належав тоді компанії Pelican Sawmills Ltd. Вона стала другим поколінням так званих «вафельних» плит.

Технологія їх виробництва була розроблена вченим-екологом Джеймсом Кларком ще в 1954 році. Як сировина використовувалася осика: в той час вона не була затребувана промисловістю і при заготівлі високосортної деревини у великій кількості залишалася в лісі.

Джеймс Кларк добре розбирався у виробництві ДВП та ДСП і вирішив спробувати виготовляти деревинні плити з осики, поставивши за мету домогтися від нового продукту такої ж міцності, яку мала хвойна фанера. Як відомо, ДСП виробляю з двох видів стружки: велика розташовується всередині плити, а дрібна йде на зовнішні шари. ДВП виготовляють з розмелених деревних волокон.

Під час роботи зі створення нового продукту Кларку прийшла в голову ідея склеювати плиту з довгою тонкою і широкою стружкою, волокна якої будуть йти вздовж. Цей сміливий і несподіваний хід став першим кроком на шляху до сучасної OSB.

Плити з тонкої крупної стружки, яку отримують струганням деревини уздовж волокон, стали дуже вдалим технологічним ходом. В середині 1970-х років стружковий насип почали розділяти на кілька шарів, при цьому тріску в кожному шарі стали орієнтувати у взаємно-перпендикулярному напрямку, а для підвищення міцності плити стружку робити більш довгою і вузькою. Так поступово і була розроблена технологія виробництва 0SВ.

Нові деревні плити мали таку ж міцність і жорсткість, як хвойна фанера. Це дозволило позиціонувати їх на ринку як аналог фанери і як матеріал більш високого класу, ніж вафельні плити. Нова продукція дуже швидко завоювала популярність і буквально захопила північноамериканський будівельний ринок.

У чому її унікальність

Сьогодні на ринку матеріалів з деревини США і Канади ОСП – один з наймасовіших і найпопулярніших продуктів. Вона знаходить широке застосування в індивідуальному житловому будівництві як матеріал для стін, підлог, стель і інших елементів інтер’єру житла.

При будівництві одного середньостатистичного американського будинку використовується майже 700 м2 ОСП.

Такий матеріал – це багатошарова плита із спресованої особливим чином тонкої стружки, причому сама стружка в шарах орієнтована по-різному. Зазвичай в двох крайніх шарах стружка витягнута поздовжньо уздовж довжини листа, а у внутрішньому шарі – поперечно щодо крайніх. Таке різноспрямоване розміщення волокон забезпечує унікальні властивості ОСП. Шари просочені водостійкими смолами для зв’язки і спресовані під високим тиском і температурою. Настільки складна технологія виготовлення ОСП-плит надає їм високу пружність, водовідштовхувальні властивості і механічну міцність.

Структура спресованих шарів повністю однорідна, не має порожнин і розшарувань. За рахунок цього плита ОСП надійно тримає цвяхи і шурупи. За всіма цими показниками вона набагато краща за фанеру та ДСП і при цьому зберігає легкість та гнучкість, властиві матеріалами з деревини. Тобто ОСП-плити зберегли в собі найкращі властивості деревних матеріалів і позбулися деяких недоліків своїх попередників – ДСП, ДВП і фанери (більш докладно про властивості ОСП ми розповімо далі).

Сировиною для ОСП-плит слугує деревина дерев хвойних порід – сосни, модрини, ялини. Китайці використовують тополю, що помітно знижує якісні показники плит.

Використання тонкомірних стовбурів і неділової деревини здешевлюють собівартість продукції, підвищуючи її конкурентоспроможність.

Види ОСП плит

За ступенем гігроскопічності і міцності орієнтовано-стружкові плити поділяють на групи, що визначають сфери застосування цих матеріалів. Відповідно з європейським стандартом EN 300, нині є чотири види плит: ОСП 1, ОСП 2, ОСП 3 і ОСП 4.

  • ОСП 1 рекомендовані для несучих конструкцій в сухому середовищі, типу невідповідальних елементів меблів;
  • ОСП 2 застосовують для більш навантажених конструкцій в сухому середовищі, тобто для силових елементів меблів;
  • ОСП 3 дуже міцні вологостійкі стружкові плити, застосовують як суцільні основи під гнучку черепицю, як основний матеріал для виготовлення каркасних будинків, торгових павільйонів тощо, для обшивки стін, підлог, перекриттів, як конструктивний елемент сходових майданчиків і сходів,
  • ОСП 4 має ще вищі показники міцності і вологостійкості, що, своєю чергою, розширює межі застосування порівняно з ОСП 3 (наприклад, як опалубку багаторазового використання тощо).

Таким чином, плита ОСП має високу міцність: її фізико-механічні показники в 2,5 рази вище, ніж у деревно-стружкової плити і приблизно такі ж, як і у хвойної фанери. ОСП 3 і ОСП 4 мають високу вологостійкість: матеріал не руйнується і зберігає свої характеристики при знаходженні у воді протягом однієї доби (коефіцієнт набухання – близько 12-15%).

Плюси і мінуси сучасних ОСП
плюси:

  • вологостійкість;
  • міцність (здатність міцно утримувати цвяхи і шурупи);
  • легкість;
  • збереження первісної форми;
  • практично безвідходне використання;
  • простота монтажу;
  • кріплення плит ОСП на покрівлі будинків як обрешітка під бітумну черепицю, на стіни, стелі й підлоги при їх облицюванні або як підкладка під паркет або ламінат;
  • фізико-механічні властивості ОСП плит однакові по всій поверхні і за різними напрямками і мало залежать від вологості;
  • легкість в обробці (легко різати і свердлити, можуть склеюватися і фарбуються будь-якими клеями і фарбами, призначеними для дерева);
  • ОСП плита характеризується меншою вартістю порівняно з іншими матеріалами.

мінуси:

ОСП плита на 95% складається з дерева і на 5% з сполучних компонентів (смол). При виробництві плит ОСП будь-якого типу використовується клей на фенольній основі, тому вони не є екологічно чистими, але відповідно до сертифікатів ОСП плити можна використовувати для будівництва, а також для фасадної або внутрішньої обшивки каркасного будинку.

Підробка ОСП плит. Нестача даного виду будівельного матеріалу привела до того, що виробництво ОСП плит стали випускати на підпільних заводах, що призводить до порушення технології і, як наслідок, втрати якостей матеріалу. Тому будьте уважні при покупці. Вимагайте сертифікат і дивіться на маркування на самій плиті ОСП.

Поширити статтю