Дві українські лабораторії отримали нове обладнання для випробовування вікон

197 Views
Випробувальний стенд. Фото: БМ-Тест

Завдяки проєкту UNIDO в Україні дві атестовані лабораторії, де кваліфіковані фахівці проводять випробування вікон, отримали нове обладнання. Ці лабораторії зацікавлені у співпраці з виробниками вікон в Україні щодо проведення випробувань продукції або надання послуг з дослідження нових видів продукції відповідно до потреб підприємств. Особливо це стане у нагоді тим виробникам вікон, які планують або вже займаються експортною діяльністю.

Про проєкт UNIDO

Обладнати випробувальні лабораторії та підготувати кваліфікованих фахівців для того, щоб заради випробовування вікон не довелося їздити за кордон, допоміг проєкт «Реалізація експортного потенціалу виробничо-збутового ланцюга деревообробної галузі в Україні шляхом зміцнення інфраструктури контролю якості», який впроваджується Організацією Об’єднаних Націй з промислового розвитку (UNIDO) в рамках глобальної програми GQSP за підтримки Швейцарії, що надається через фінансування SECO, разом із швейцарським партнером Бернським університетом прикладних наук та українським партнером ГО Агентство сприяння сталого розвитку Карпатського регіону «ФОРЗА».

Олексій Бубнов. Фото: скриншот прямого ефіру

Як зазначив Олексій Бубнов, виконавчий директор Асоціації учасників ринку вікон та фасадів та представник Ift Rosenheim, вся віконна громада України висловлює велику вдячність проєкту, адже, зокрема, і внаслідок набуття чинності Закону України  «Про надання будівельної продукції на ринку» підтвердження характеристик вікон є обов’язковим. Сучасне обладнання, яке отримали дві українські лабораторії, значно спрощує це завдання.

«Лабораторія, окрім того, що має можливість підтвердити властивості вікон, може ще бути дослідним центром, де можна перевірити властивості нової продукції», – зауважив Олексій Бубнов під час прямого ефіру в рамках конференції TeamWIN Дні скла і вікна в Україні 2023.

Отож, в рамках проєкту UNIDO було вибрано дві акредитовані випробувальні лабораторії в Україні для отримання технічної підтримки. Ними стали ДП «Кривбасстандартметрологія» (Кривий Ріг) та регіональний випробувальний центр «БМ-Тест» (Рівне). Ці лабораторії обрали не випадково – окрім наявності висококваліфікованих фахівців, здатних проводити необхідні випробування вікон (наприклад, в «Кривбасстандартметрології» цим займаються вже 20 років), вагоме значення мало і їх розташування: завдяки тому, що лабораторії знаходяться в різних частинах України, виробникам вікон значно простіше буде до них дістатися, адже вони зможуть обрати ту, яка знаходиться територіально ближче до них.

Урс Урлінгер. Фото: Бернський університет прикладних наук

Урс Урлінгер, представник Бернського університету прикладних наук та партнер проєкту UNIDO в Швейцарії, розповів: «Я думаю, що дуже важливим є те, що українська віконна промисловість стала посиленою завдяки підтримці проєкту UNIDO. Дуже важливо мати особливі конкретні знання в країні для того, щоб не їхати за кордон для проведення випробувань вікон. Завдяки допомозі проєкту UNIDO випробувальне обладнання вже є наявним в Україні в двох лабораторіях, до яких можна звернутися для проведення випробувань відповідно до стандартів».

Варто зазначити, що акредитована випробувальна лабораторія Швейцарії Бернського університету прикладних наук і особисто Урс Урлінгер доклали значних зусиль для навчання українських фахівців, які відвідали для цього Швейцарію.

Про свої враження від співпраці Урс Урлінгер розповів так: «Я дійсно був вражений глибокими знаннями співробітників українських випробувальних лабораторій. Це було дійсно вражаюче і несподівано».

Українські ж фахівці так описали свій досвід: «Ми набули навиків та досвіду, які допомагають нам зараз під час експлуатації обладнання, та навчилися звертати увагу на дрібниці, які є в методиках, та на які раніше ми не звертали увагу». Окрім того, вони висловили вдячність проєкту UNIDO та його партнерам в Швейцарії та Україні.

Обладнання

Отже, переходимо до обладнання. Для проведення випробувань та розрахунків для світлопрозорих конструкцій лабораторії одержали випробувальний стенд Messtec та ліцензійне програмне забезпечення Flixo pro 8.

Випробувальний стенд Messtec дає змогу проводити випробування зразків вікон та дверей великого розміру: завширшки до 4 м, а заввишки – до 3 м.

Це обладнання дає змогу встановити клас вікон за:

– опором вітровому навантаженню (метод ДСТУ EN 12211:2020 «Вікна та двері. Стійкість до вітрового навантаження. Метод випробування (EN 12211:2016, IDT).

– водонепроникністю (метод ДСТУ EN 1027:2021 «Блоки віконні та дверні. Водонепроникність. Метод випробування (EN 1027:2000, IDT)».

– повітропроникністю (метод ДСТУ EN 1026:2021 «Блоки віконні та дверні. Повітропроникність. Метод випробування (EN 1026:2000, IDT)».

Випробовування на цьому стенді повністю автоматизовані. Програмне забезпечення забезпечує виконання процесів в певному порядку, що дає змогу виключити похибки лаборантів та операторів.

Що ж до ліцензійного програмного забезпечення Flixo pro 8.1, то воно дає змогу проводити розрахунок коефіцієнта теплопередачі віконних рам за методом ДСТУ EN ISO 10077-2:2022 «Теплотехнічні властивості вікон, дверей і жалюзі. Розрахунок коефіцієнта теплопередачі. Частина 2. Чисельні методи розрахунку для віконних рам (EN ISO 10077-2:2017, IDT; ISO 10077-2:2017, IDT)».

Дані, які отримують за допомогою цієї програми, необхідні для розрахунку коефіцієнта теплопередачі вікон та дверей за методом ДСТУ EN ISO 10077-1:2022 «Теплотехнічні властивості вікон, дверей і жалюзі. Розрахунок коефіцієнта теплопередачі. Частина 1. Загальні умови (EN ISO 10077-1:2017, IDT; ISO 10077-1:2017, Corrected version 2020-02, IDT)».

За словами фахівців, неважливо який матеріал рами вікна – деревина, алюміній чи ПВХ, значення коефіцієнта теплопередачі віконних рам вкрай необхідне для коректного розрахунку коефіцієнта теплопередачі вже готових вікон і дверей.

Проведення випробувань

Галина Фурсачик, представниця регіонального випробувального центру «БМ-Тест», та Ірина Шраго, представниця ДП «Кривбасстандартметрологія», розповіли, які випробовування вікон завдяки новому обладнанню відтепер доступні в Україні.

Як сказала Галина Фурсачик, протягом довгого часу, починаючи з 2008 року, регіональний випробувальний центр «БМ-Тест» працював за національними стандартами. З переходом на стандарт ДСТУ ЕN 14351-1:2020 у виробників виникає дуже багато питань, які випробувальний центр намагається допомогти їм вирішити.

«В цьому ДСТУ ЕN є дуже багато цікавої інформації, яку виробники можуть використати для того, щоб прийняти рішення по оцінці відповідності, оскільки із прийняттям Закону  України «Про надання будівельної продукції  на ринку» вони мають оформлювати декларацію відповідності, де треба обов’язково вказувати крім експлуатаційних характеристик, які отримуються за результатами випробувань, й систему оцінки відповідності, зазначену у гармонізованих стандартах», – розповіла Галина Фурсачик.

Також вона коротко описала, як відбувається процес випробувань. Після того, як визначена система відповідності, виробникам вікон потрібно відібрати репрезентативні зразки їхньої віконної продукції для випробування. Для цього виробник повинен визначити із «сім´ї» виробів одне вікно, яке й буде представляти всю цю «сім´ю» або її частину. Виріб має бути  виготовлений з тих же матеріалів, що і решта продукції цієї групи, і, звичайно, містити одинакові комплектуючі. Щоб спростити вибір зразка, можна скористатися як підказкою додатком F стандарту ДСТУ ЕN 14351-1:2020, радить Галина Фурсачик.

Джерело: презентація проєкту UNIDO

Коли виробник визначився із типом продукції, репрезентативним зразком для випробувань, показниками, потрібно вибрати розмір зразка для випробувань. Важливо пам’ятати, що результати випробувань характеристик (наприклад, клас опору вітровому навантаженню) можна поширювати на решту зразків цієї групи, які менші за розміром (нагадаємо, максимальні розміри взірців, для яких можливі випробування в українських лабораторіях: ширина – до 4 м, висота – до 3 м).

Відтак потрібно звернутися у вибрану лабораторію, оформити заявку і укласти угоду на проведення випробувань із лабораторією. Після виготовлення зразка його потрібно закріпити в міцній рамі, наприклад із дерев’яного бруса для того, щоб імітувати на випробувальному стенді положення вікна у стіні. У лабораторії зразок герметизують із зовнішнього боку, встановлюють на випробувальному стенді та проводять підготовчі процеси, відтак просять виробника відрегулювати запірні пристрої і фурнітуру, і випробовування починаються.

Ми не будемо описувати детально методику проведення випробувань, оскільки це важко зробити в рамках однієї статті, зазначимо лише основні моменти деяких з них і зауважимо, що для кожного методу випробувань є свій нормативний документ, який регламентує їх проведення.

Отож, при випробуванні вікна на повітропроникність воно по черзі піддається дії додатного і від’ємного випробувального тиску (рис. 1).  

Рис. 1. Випробовування на повітропроникність. Джерело: презентація проєкту UNIDO

«Вимірювальне обладнання стенду зразу видає показники об’єма повітря у вигляді графіку та в таблиці. І найголовніше – видається значення класу повітропроникності при додатному і від’ємному тиску, середнє значення, а також відповідна діаграма», – розповіла Ірина Шраго про досвід роботи на новому обладнанні і з сучасним програмним забезпеченням.

Мета випробування на водопроникність – зафіксувати тиск, при якому вода проникла через зразок, і зафіксувати момент витоку води. Випробування проводиться шляхом тривалого обприскування зовнішнього боку контрольного взірця певним об’ємом води із одночасним застосуванням додатного тиску з поступовим зростанням рівня тиску за регулярними інтервалами (рис. 2). Записується детальна інформація про випробування тиском і місця просочування води, після чого фіксується клас водонепроникності.

Рис. 2. Випробовування на водопроникність. Джерело: презентація проєкту UNIDO

Після випробування на водопроникність стулки вікна перевіряють на відкривання-закривання, після чого проводять випробування вікна на опір до вітрового навантаження (детально див. рис. 3). Зразок має бути герметичним і функціональним.

Рис. 3. Випробування на опір до вітрового навантаження. Джерело: презентація проєкту UNIDO

«Після 50 циклів від’ємного і додатного тиску вікно перевіряють на функціонування: чи є в нього поломки чи дефекти, закривається воно чи ні. І знову проводять випробування на повітропроникність», – розповідає Ірина Шраго. Тоді відбувається випробування безпечності виробу під дією високого додатного і від’ємного тиску, знову перевіряють функціональність вікна, чи є поломки чи дефекти і все це автоматично фіксується у протоколі за допомогою вбудованого програмного забезпечення.

Сказати, скільки тривають випробування і скільки коштують, зазначають фахівці лабораторій, досить складно – все вирішується в індивідуальному порядку, адже багато залежить від того, які саме випробовування потрібні конкретному виробнику, скільки циклів, чи потрібні ще консультації та інші додаткові послуги, які надає лабораторія. Загалом, як зазначила Ірина Шраго, в їхній лабораторії випробування одного виробу триває 2-3 дні.

По завершенні випробувань лабораторія видає протокол випробувань (рис. 4). У протоколі мають бути описані усі дрібні деталі, розміри пробного зразка, застосовані конструкції профілів, включаючи матеріали та розміри армування, фотографії протікань, діаграми, графіки, з якого матеріалу зроблене вікно чи двері, проєкт, конструкція та виготовлення, обробка поверхні, елементи кріплення та з’єднань, в т. ч. фурнітура, точки фіксації, їх положення, відповідні прокладки, ущільнювачі тощо.

Рис. 4. Протокол випробувань. Джерело: презентація проєкту UNIDO

Чому вікнам важливо відповідати стандартам?

Якщо коротко – відповідність продукції стандартам дає змогу значно підвищити фінансові показники підприємства, а в деяких випадках, як-от у випадку експорту до ЄС, продукція підприємства просто змушена відповідати європейським стандартам і конкретно стандартам тієї країни, куди планується експорт (детальніше про експорт вікон – тут).

Джоана Гимарес Са. Фото: скриншот прямого ефіру

За словами Джоани Гимарес Са, експертки проєкту UNIDO, важливо випробовувати вікна, зокрема і дерев’яні, на відповідність стандартам, адже технічна якість вікон є критично важливою, а завдяки маркуванню CE та декларуванню, виробник несе відповідальність за надані властивості (повітропроникність, водонепроникність, стійкість до вітрових навантажень, акустика/звукоізоляція, теплопередача/класифікація пожеж і контроль диму, довговічність), що є необхідною умовою для поставок в європейські країни (нагадуємо, тепер це можна зробити в українських лабораторіях, на яких встановлено нове обладнання). Окрім того, СЕ маркування та декларування є обов’язковим для вікон, каже пані Джоана.

Вона розповіла, що, крім стандартів CEN, є й інші стандарти на продукцію, пов’язані з дерев’яними профілями, вмістом вологи в деревині, клеями для деревини, стійкістю до злому, фурнітурою для вікон, скла, лакофарбовими матеріалами, деревообробними верстатами тощо. Імпортери різних країн можуть вимагати відповідність й іншим стандартам. На жаль, в українській деревообробній галузі є небагато компаній, які мають сертифіковану систему управління, зазначила експертка.

За словами пані Джоани, дуже багато стандартів вже є перекладеними українською мовою, що значно полегшує їх застосування, а для систем сталого будівництва сертифікація FSC та PEFC є найбільш актуальною, і Україна має відповідні матеріали для цього. Також наша країна, за словами експертки, має якісну інфраструктуру для підтримки дерев’яної віконної промисловості (про деревину як матеріал для вікон, поговоримо трохи нижче).

Економічні вигоди від використання стандартів

Якщо говорити про економічні вигоди від використання стандартів на макроекономічному рівні, то у Німеччині  внесок стандартів є більшим порівняно із патентами та ліцензіями. За дослідженням 2012 року їх застосування забезпечило 1% ВВП цієї країни, повідомила Джоана Гимарес Са. Також експортно-орієнтовані сектори німецької промисловості використовують стандарти для відкриття нових ринків та сприяння технологічним змінам.

Ще один приклад макроекономічного  впливу використання стандартів – Великобританія. За словами експертки UNIDO, згідно дослідження 2022 року використання стандартів принесли за 10 років в економіку цієї країни 8,8 млрд фунтів стерлінгів. 38% зростання продуктивності та 23% зростання ВВП у Великобританії з 2000 року теж  приписується впливу стандартів. 5,4 млрд фунтів стерлінгів додаткового британського експорту на рік було одержано завдяки стандартам. 60% малих та середніх підприємств та 77% великих компаній цієї країни стверджують, що застосування стандартів збільшило їх експортний потенціал.

Пані Гимарес Са також розповіла про кілька кейсів впливу стандартів на окремо взяті підприємства. Ми ж, щоб не розтягувати й так досить велику статтю, наведемо лише один з них.

Отож, підприємство Carpintería Estel (Іспанія), яке займається виготовленням всіх внутрішніх та зовнішніх столярних виробів з деревини для будівель та окремих будинків. На підприємстві працює 40 працівників.

Підприємство використовує європейські стандарти для вікон (маркування CE), FSC-STD-40 004 V3-1 Сертифікація ланцюжка поставок (з 2016 року) та PEFC ST 2002:2020 Ланцюжок поставок лісової продукції та продукції з деревини. Вимоги.

Кілька слів про бекграунд: в Іспанії попит на дерев’яні вікна особливо високий в історичних заповідних зонах та при реконструкції будівель. У Понтеведра, де розташована Carpintería Estel, і в Галісії в цілому, існує традиція великих дерев’яних вікон. Окрім того, іспанський уряд має програму фінансування дерев’яних вікон. І хоча дерев’яні вікна все ще залишаються ринковою новинкою, але в Іспанії існує тенденція до будівництва з деревини. Сертифікати ланцюжка поставок PEFC або FSC є обов’язковою умовою для участі в тендерах для таких клієнтів, як місцеві органи влади та університети. Основними клієнтами таких підприємств як Carpintería Estel є будівельні компанії, для яких можливість мати єдиного постачальника столярних виробів є критично важливою.

Один із проєктів Carpintería Estel. Фото: Carpintería Estel

Продажі вікон складають приблизно 20% від усіх продажів Carpintería Estelar, але їх не можна розглядати ізольовано, адже головною конкурентною перевагою Carpintería Estelar є можливість бути єдиним постачальником столярних робіт у проєкті, що було б неможливо без маркування CE. Тому використання стандартів є умовою ведення бізнесу.

Крім того, маркування CE дає змогу Carpintería Estelar відрізнятися від мікрокомпаній, які, відповідно до статті 37 Регламенту будівельних виробів, можуть використовувати спрощені процедури.

Сертифікація PEFC та FSC відкриває підприємству доступ до державних тендерів від уряду, забезпечуючи перевагу над конкурентами та доступ до зазвичай великих проєктів.

Маркування СЕ для вікон вимагає сертифікованих або дуже чітко визначених компонентів, що зменшило кількість постачальників і спростило та прискорило отримання дозволів для Carpintería Estelar. Скоротився також час на закупівлю та отримання, а також зменшилася кількість невідповідностей, пов’язаних з продукцією, і, як наслідок, втрат матеріалів, часу та енергії.

Деревина як матеріал для вікон

Наостанок хочемо зазначити, що вікна з деревини в європейських країнах набувають все більшого поширення.

«Чому ми взагалі говоримо про деревину як матеріал для виготовлення вікон? – каже  Джоана Гимарес Са, –  Деревина – це достатньо легкий матеріал із хорошими механічними та термоізоляційними властивостями. Але окрім цих всіх переваг деревини важливим є той факт, що людям подобається, як виглядає цей матеріал у будинках».

За словами експертки, дерев’яні вікна забезпечують кращу теплоізоляцію, ніж алюміній або ПВХ, діють як накопичувач вуглецю і можуть служити довше за умови належного догляду.

Дерев’яні вікна. Фото ілюстраційне. Джерело: ПП “СІО”

Пані Джоанна розповіла, що за останні роки справді збільшилося використання деревини у будівництві – вагому роль у цьому відіграла, зокрема, ініціатива заміни старих вікон та дверей в рамках European Green Deal, щоб зробити кращою термоізоляцію будинків, та ще низка схожих ініціатив.

Як зазначила пані Джоанна,  зацікавленість деревиною у будівельній галузі зросла, оскільки під час будівництва відбувається дуже багато викидів CO2 (38%),  а перед країнами ЄС до 2050 року стоїть завдання досягти нульового рівня викидів, – деревина ж поглинає вуглець. Окрім того, будівельна галузь є відповідальною за 35% відходів у Європі, а  завдяки використанню деревини у будівництві зменшується кількість цих відходів, споживання енергії та забруднення навколишнього середовища. Є ще ціла низка й інших переваг.

Ми в Україні звикли, що найбільше поширення в нашій країні мають вікна з ПВХ, проте  Джоана Гимарес Са висловила думку, що деревина у будівництві і столярці набуватиме все більшого поширення, хоча і визнає, що наразі дерев’яні вікна все ще залишаються нішевим ринком.  Але ринок дерев’яних вікон в Європі має тенденцію до зростання, каже експертка проєкту UNIDO, завдяки певним технічним, екологічним та естетичним факторам.

Поширити статтю