Не думай про обсяги – думай про прибуток

Цей принцип відображає новий прогресивний підхід, перевагу якому зараз надають усе більше деревообробників.

Економічна криза – це не лише труднощі. Це час можливостей, коли нові ідеї з’являються наче з повітря, і є де рознулятисяя уяві.

Початок. Один великий замовник

Словенське місто Превальє відоме, перш за все, як центр чорної металургії та металообробки. Сталь в цьому регіоні виготовляють вже більше чотирьох століть. Багато років величезний металургійний завод був основою місцевої економіки і давав заробіток для безлічі невеликих приватних фірм, які виконували його різноманітні замовлення.

«До кризи наша компанія на 85% працювала для металургії», – згадує Сашко Такс, один з власників деревообробної фірми Graplas d.o.o. – сімейної компанії, створеної у 1994 році батьком і дядьком Сашка. З моменту заснування в цеху цього підприємства працює стара пилорама 1955 року випуску.

Нові напрямки

Але в 2008-му обсяги замовлень від металургійного гіганта різко зменшилися і молодому власнику Сашку Таксу, який управляв фірмою Graplas лише три роки, довелося проявити неабияку винахідливість, щоб сімейний бізнес залишився на плаву.

«Ми відкрили нові напрямки», – пояснює Сашко свою стратегію виживання.

По-перше, це будівництво. З двадцяти працівників фірми Graplas п’ятеро входять у будівельну бригаду. Вони будують приблизно два будинки за рік і виконують будь-які роботи, пов’язані з ремонтом і будівництвом в Превальє. Зараз, наприклад, в деревообробному цеху «Graplas» збирають гірки для дитячого ігрового майданчика.

По-друге, це пасажирські перевезення, для розвитку яких компанія купила кілька мінівенів. «У сусідньому місті знаходиться підрозділ фірми Bosch-Siemens, – розповідає Сашко історію про те, як виникла ідея цього бізнесу. – Інженери компанії розробляють нові продукти і їм потрібно постійно спілкуватися один з одним. Тому співробітники з словенського підрозділу часто їздили на своїх автомобілях в головний офіс Bosch-Siemens в Німеччині і навпаки. А це чималий шлях – 500 км. Нарешті шеф конструкторського відділу вирішив, що так не годиться. По-перше, це небезпечно, по-друге дорого. Нехай краще їх возять».

Сашко Такс отримав це замовлення і щодня компанія «Graplas» відвозить співробітників Bosch-Siemens зі Словенії в Німеччину і назад. Причому в дорозі інженери продовжують працювати, немов в мобільному офісі. «Я встановив в наших мікроавтобусах розетки на 220 В і супутникове Інтернет-підключення – це було ще до появи смартфонів», – розповідає Сашко Такс.

Розвиток

У найголовнішому підрозділі фірми (деревообробка) теж знадобилися нововведення.

«Проблема старої пилорами в тому, що вона пиляє колоди діаметром до 45 см, – пояснює Сашко. – Мені знадобився верстат для розпилювання більших колод».

Стара пилорама 1955 рокуСтара пилорама 1955 року займає багато простору, але не здатна розпиляти колоду діаметром більше 45 см

У цей час компанія Famteh з сусіднього міста Равне стала представником Wood-Mizer в Словенії.

«Сашко – наш перший клієнт, – розповідає Матьяж Колар, торговий менеджер компанії Famteh. – Як тільки ми стали продавати верстати Wood-Mizer, я відразу запропонував йому стрічкову пилораму LT10».

Стрічкові пилорами Wood-Mizer серії LT10 – це найпростіше технічне рішення для розпилювання колод. З електричним двигуном потужністю 5,5 кВт і станиною, зібраною з декількох секцій, цей верстат може розпилювати колоди діаметром до 70 см. Оператор налаштовує пиляльну головку за висотою з допомогою ручної лебідки, а під час пиляння штовхає її вперед.

«Чесно кажучи, ціна стрічкової пилорами була настільки невелика, що я відразу погодився її придбати, – розповідає Сашко. – Хоча, коли верстат привезли і зібрали у нас в цеху, я засумнівався – невже ця маленька машинка може пиляти великі колоди?»

І Сашко переконався на власному досвіді – так, може! На youtube розміщений відео-ролик, який «підірвав» Інтернет і змінив світогляд багатьох деревообробників: в цеху Graplas маленька пилорама LT10 розпилює колоду діаметром 1 м!

Сьогодні Graplas виконує багато замовлень на різні спеціалізовані продукти деревообробки, такі, наприклад, як ящики для ножів або брус100х100 мм для опалубки. Переробляють тут, в основному, словенську ялину. Хоча обсяги розпилювання невеликі, близько 10 м3 на місяць, але додаткова вартість в цієї продукції висока.

Ящики для ножівЯщики для ножів компанії Nozi RavneГірки для дитячого ігрового майданчика    Гірки для дитячого ігрового майданчика

«Не потрібно думати про обсяги розпилювання. Це застарілий підхід, – стверджує Матьяж Колар. – Тепер люди думають про прибуток і намагаються виробляти продукцію з меншого обсягу матеріалу з більш високою доданою вартістю».

Прибуток отримують також і завдяки економії.

Справді, технологія Wood-Mizer економить сировину і матеріали. Двигун потужністю 5,5 кВт споживає значно менше електроенергії ніж стара пилорама, але цієї потужності достатньо для розпилювання великих колод. Ще один плюс – верстат «Wood-Mizer» використовує вузьку стрічкову пилу. Вона робить пропил товщиною лише в 2 мм, а це значить, що з кожної колоди виходить більше пиломатеріалів, і менше тирси. В середньому, з колоди на верстаті Wood-Mizer можна випиляти на одну дошку більше, ніж на рамній пилорамі – ось тут і утворюється додатковий прибуток.

Стрічкова пилорама LT10Невеликий верстат Wood-Mizer LT10 допоміг фірмі Graplas диверсифікувати своє виробництво

Деревні відходи в Graplas використовують для опалення 64-х кубової сушарки, де сушать готові пиломатеріали.

«Ми вже шість років розпилюємо колоди на пилорамі LT10, і жодного разу з ним не було проблем, – розповідає Сашко. – Стрічкові пилки для нас загострюють у Famteh. Це зручно і швидко – через день ми отримуємо готові до роботи пилки.»

«Я задоволений цим обладнанням. Вважаю, що це була вдала ідея придбати стрічкову пилораму LT10. І що найголовніше, виникла вона дуже вчасно», – посміхається Сашко Такс.

Ось так економічна криза виявилася перевіркою на міцність для підприємства Graplas. Там, де інші пасують, закриваються, йдуть з ринку, розумні та винахідливі підприємці знаходять нові можливості, щоб привести свої компанії до процвітання.

Поширити статтю