Обладнання для розкрою плитних матеріалів

Tags: 322 Views

Обладнання для розкрою буває різних видів: горизонтальні й вертикальні форматно-розкрійні і двобічні верстати, розкрійні центри зі ЧПК й без нього.

Вибір того чи іншого обладнання для розкрою залежить перш за все від того, яке з них найбільше надається для виконання завдань, які потрібно виконати на виробництві, адже кожен вид устаткування працює за певними принципами. І на це треба орієнтуватися при виборі верстата.

Горизонтальні форматно-розкрійні верстати

Форматно-розкрійні верстати широко використовують в меблевому виробництві. За їхньою допомогою виконують повздовжній та поперечний розкрій, а також розпилювання під кутом пиломатеріалів, деревостружкових і деревоволокнистих плит, фанери і будь-яких листових матеріалів, облицьованих шпоном, ламінатом, пластиком.

Форматно-розкрійні верстати мають основну і підрізну пилки. Завдяки тому, що напрямок обертання підрізної пилки попутний до напрямку руху розкроюваного матеріалу і ширина пропилу на кілька десятих міліметра більша від основної пилки, яка обертається назустріч, утворюється чистий без відколів пропил. Сучасний верстат складається з нерухомої станини зі стаціонарними пилками, і рухомої каретки, на яку кладуть матеріал для розкрою і переміщають у напрямку різу. Є також незалежна система регулювання висоти основного пиляльного диска, висоти і осьового переміщення диска підрізного агрегату. Багато верстатів мають систему нахилу пиляльного агрегату до 45°.

Горизонтальні верстати обладнують багатьма додатковими пристроями (механічні, пневматичні притискачі, різні електронні пристрої для налаштування розмірів тощо) для зручності роботи і розширення можливостей обладнання.

Варто відзначити, що форматно-розкрійні верстати із горизонтальним компонуванням основних функціональних механізмів – найпоширеніші і найпопулярніші на ринку. Проте незважаючи на низку беззаперечних переваг, саме таке компонування спричиняє певні недоліки в роботі горизонтальних форматно-розкрійних верстатів. Так, після кожного різу плитного (листового) матеріалу каретка повинна повертатися вхолосту, внаслідок чого суттєво знижується продуктивність. Верстати з горизонтальним компонуванням мають великі габарити, тобто для них потрібна чимала площа.

Одна установка дає змогу робити або поздовжні, або поперечні різи матеріалу, тобто неможливо здійснювати і поздовжні, і поперечні різи навпереміну. Окрім того, наскільки б не був автоматизований горизонтальний форматно-розкрійний верстат, має він програмне керування, автоматичні приводи позиціонування упорів і пилок, зв’язок з комп’ютером для передавання даних програми оптимізації розкрою чи ні, операцію розкрою виконує в будь-якому випадку людина.

Оператор вибирає заготовку для розкрою, притискає до упору, виконує пропил. І хоча сучасні верстати, як правило, не вимагають від оператора високої кваліфікації – він має лише знати порядок роботи і систему керування, проте вплив людського фактору на точність і якість розкрою та ймовірність помилки значно вищі, ніж при роботі на верстаті з ЧПК.

Форматно-розкрійні центри з ЧПК

Форматно-розкрійні центри з ЧПК призначені для розкрою пакета  облицьованих або не облицьованих плит ДСП, MDF, ДВП та інших плитних матеріалів в автоматичному режимі за допомогою запрограмованої карти розкрою, завдяки чому вплив людського фактору на точність і якість розкрою, а також на можливість помилки оператора на цьому верстаті значно нижча, ніж на іншому форматно-розкрійному обладнанні. Програма дає змогу оптимізувати будь-які и розкрою. Окрім того, таке обладнання незамінне при великих обсягах виробництва. До його недоліків належить те, що воно потребуватиме багато місця у виробничому цеху, та й використовувати таке потужне обладнання при невеликих обсягах продукції не зовсім доцільно.

Форматно-розкрійні центри з ЧПК у різних виробників обладнання мають схожі конструкторські рішення. Вони обладнанні верхньою притискною балкою і пиляльною кареткою (вузлом з підрізної і основної пилки). Пиляльна каретка переміщається під столом, розташованим на станині. Конструкція напрямних, а також механізм переміщення каретки у кожного виробника свої. Основна і підрізна пилки розташовані на пиляльній каретці і виступають над столом через отвір. Для притискання пакета і видалення стружки використовують притискну балку, розташовану зверху над столом. Переміщують пакет плит по столу за допомогою штовхача з затискними цангами, керованими програмою оптимізації розкрою. Штовхач рухається по напрямних. Для зниження браку при переміщенні пакета верстати обладнані системою подавання повітря, яка створює повітряний прошарок між столом і пакетом, що, своєю чергою, полегшує переміщення плит. Для подавання повітря всередину столів використовують вентилятори, розташовані спереду верстата на додаткових столах.

Завантажують плити вручну на центрах з переднім завантаженням або автоматично на центрах із заднім завантаженням. Всім процесом розпилювання керує програма оптимізації розкрою, що дає змогу збільшити корисний вихід заготовок і знизити відсоток втрат матеріалу.

Порівняно з форматно-розкрійними верстатами, виробники форматно-розкрійних центрів з ЧПК не обмежені ні габаритами, ні вагою вузлів і агрегатів − все розраховують і встановлюють відповідно до необхідної потужності і наявних розмірів. В результаті продуктивності, точності і довговічності роботи верстата досягають простішими технічними рішеннями.

Форматно-розкрійні центри з ЧПК використовують, як правило, на великих виробництвах масового випуску корпусних меблів. Вони здатні одночасно автоматично розкроювати кілька необлицьованих або облицьованих плит. Нині є верстати з ЧПК для плитних виробництв, наприклад фанерних комбінатів, на яких висота розкрою пакета  плит може сягати 160 мм і більше. Такі верстати внаслідок великої маси розкроюваних плит обладнують автоматичним подаванняи пакета  до лінії розпилювання і автоматичним вивантаженням форматних заготовок на підстосні місця.

Вертикальні форматно-розкрійні верстати

Призначення такого типу верстатів – прямолінійний розкрій плит з різних матеріалів, у тому числі MDF, ДСП, пластику, фанери і масиву деревини. Їх використовують у виробництві корпусних меблів, в деревообробній та інших галузях промисловості.

На відміну від горизонтальних установок, вертикальні форматно-розкрійні верстати працюють з нерухомими заготовками – переміщається тільки пиляльний вузол по перпендикулярних осях уздовж розпилюваної плити. Завдяки тому, що рухається безпосередньо пиляльний вузол, гарантується точна геометрія пропилу. Такі верстати високопродуктивні і надійні, забезпечують більшу довжину пропила − і все це при базовій комплектації (до 4100 мм).

Як вже можна здогадатися з назви, в такому обладнанні розкроюваний матеріал розташовується вертикально і це забезпечує одну із основних переваг вертикальних форматно-розкрійних верстатів – істотну економію виробничих площ. Порівняно з горизонтальними вертикальні форматно-розкрійні верстати займають втричі менше місця. Тим більше, що таке обладнання можна встановлювати біля стіни − це дає змогу заощаджувати ще більше корисного простору.

Ще однією важливою перевагою вертикальних форматно-розкрійних верстатів є висока точність обробки плит. Саме тому їх можна використовувати як для масового виробництва, так і для виготовлення виробів за складними індивідуальними кресленнями. Під час розкрою на заготовках не з’являються тріщини або відколи, що є гарантією виготовлення якісних виробів. На пиляльному вузлі передбачений притискний пристрій, завдяки якому забезпечується надійна фіксація оброблюваного матеріалу.

На відміну від горизонтальних вертикальні форматно-розкроювальні верстати роблять обробку листових матеріалів безпечнішою – в техніці такого типу пиляльна група рухається до заготовки, а не від неї. Також варто відзначити, що тут передбачений захист від контакту планок з пилкою за потреби мотор вимикається автоматично. У всіх електродвигунах передбачені гальма, завдяки чому вища безпека роботи оператора. Однак це обладнання застосовують нечасто, оскільки його складно налаштувати і воно не є універсальним (розкрій тільки плитних матеріалів під прямим кутом).

Двобічні форматно-розкрійні верстати

Призначення цього типу форматно-розкрійних верстатів – форматування (обрізання) у розмір клеєного столярного щита, фанери, облицювання плити (ДСП, MDF, ДВП) прямокутної форми. Застосовують для виробництва столярно-будівельних виробів, меблів, фанери і плитних матеріалів.

Принцип роботи такий: заготовку вміщують на високоточні поліровані металеві балки. Подають її в зону обробки вручну або верстат додатково можна обладнати автоматичним моторизованим подаванням. Обрізання здійснюється за допомогою двох пиляльних вузлів, один з яких (лівий) фіксований, а інший, переміщаючись по двох жорстких сталевих напрямних, налаштовується на потрібний розмір. При ручному подаванні відстань між пилками відмірюють за шкалою, а при механічному – механічним лічильником. Для запобігання утворенню відколів при зворотному русі обрізаної заготовки пиляльні вузли пневматично відводяться на 1 мм наприкінці пиляння.

Поширити статтю