Правильні вибір і користування – запорука точності

Tags: 130 Views

Деревообробним підприємствам не обійтися без такого приладу як вологомір, що визначає процентний вміст вологи у деревині. Це важливо, оскільки зміни показників вологості найчастіше призводять до зміни форми й розміру пиломатеріалів, бо деревина при надлишку чи нестачі вологи або набрякає, або всихає, що може навіть спричинити утворення тріщин і деформацій.

Проте вологоміри необхідні не лише деревообробним підприємствам, а й тим, хто планує закуповувати деревину, для того, аби перевірити якість сировини і переконатися, що вона не сира і не буде гнити.

Є багато різноманітних моделей вологомірів деревини. Отож, що необхідно знати, щоб не купити кота у мішку, а також як користуватися пристроєм так, щоб його покази були завжди правильними, ми розпитали Дмитра Погодічева, який знає про вологоміри все, оскільки є керівником цього напряму у компанії «Остін».

– Пане Дмитро, розкажіть, будь ласка, в чому різниця між вимірюванням вологості контактними і безконтактними вологомірами?

– Більшість вологомірів «Gann», які представляє наша компанія, крім однієї моделі, є контактними вологомірами, тобто вологомірами з голками, які потребують проколювання деревини в певних місцях для вимірювання. Це принцип еластичного спротиву, тобто класичний метод вимірювання. І тільки одна модель в лінійці «Gann» – це безконтактна модель, яка вимірює в об’ємі деревини відсоток вологості просто прикладанням вологоміра до поверхні, а не проколюванням.

Класичний метод є найточнішим, але він потребує якогось пошкодження поверхні, тобто якщо це чистова заготовка, то її намагаються зберегти і не проколювати, тому в таких випадках використовують безконтактне вимірювання вологості.

Є фірми, які мають різні моделі безконтактних вологомірів для різної товщини і для різних умов. У «Gann» тільки одна модель безконтактного вологоміра, яка вже досить давно є на ринку – років з 30. Всі решта – це контактні вологоміри, які поділяються на дві лінійки. Одна, класична, в ужитку ще з 1970-х років. Зарекомендувала себе як дуже якісна і точна, а також сконструйована так, що не потребує юстирування протягом усього часу її використання. Це робить її унікальною.

Друга лінійка вологомірів – GANN HYDROMETTE BL, що має більш сучасну ергономічну форму та трирядковий дисплей, також досить широка – на будь-яку потребу й гаманець.

Ми пропонуємо моделі із різними ручками для використання на деревині різної товщини, є моделі із температурною компенсацією, моделі, які можна дооснащувати температурними датчиками тощо.

– А як вибрати вологомір підприємству? На що варто орієнтуватися?

– По-перше, це умови використання. Передусім потрібно визначити, чи можна проколювати, чи можна заганяти голки у деревину. Від цього залежатиме, який вологомір варто купувати – контактний чи безконтактний. Якщо жодним чином не можна травмувати поверхню – то потрібен тільки безконтактний вологомір. Та й контактні вологоміри теж різняться діапазоном вимірювання, тобто треба брати до уваги, яку деревину планують закуповувати чи перевіряти: чи це вологість комля, чи транспортна вологість, чи вологість після сушіння, чи контроль вологості при купівлі деревини, щоб знати наскільки фактична вологість деревини відрізняється від заявленої.

Беруться також до уваги умови, в яких використовуватимуть вологоміри, і вже згідно з цим підбирають конкретну модель пристрою. Крім цього, залежно від товщини деревини добирають модель ручки вологоміра – або пластикову, або копрову самозабивну. Ну і для багатьох наших користувачів безумовно важливим параметром є ціна пристрою. Наприклад, стартова модель вологомірів «Gann» і модель з максимально розвинутим функціоналом і діапазоном вимірювання різняться за ціною більше ніж у 6 разів. Але модельна лінійка вологомірів доволі широка, тому ми можемо запропонувати покупцеві те, що найбільше його влаштовуватиме.

– Що може впливати на точність вологоміра, чому він може показувати некоректну вологість?

– Взагалі на показники вологоміра може впливати насамперед якість самого приладу. Як я вже говорив раніше, вологоміри «Gann» не потребують юстирування −і це ознака високої якості і того, що фірма впевнена, що протягом використання вологомір показуватиме вологість як новий. Зазначу, що гарантійних звернень до нас як продавців цих пристроїв не було жодного разу, окрім механічних пошкоджень, які виникають у випадку, коли вологомір впав або його розбили і не мають жодного відношення до якості приладу.

Щоб вологомір точно показував вологість, його потрібно використовувати у належних умовах. Тобто, якщо у пристрою температурна компенсація не є вищою, ніж температура у сушильній камері, то з ним не потрібно заходити у сушильну камеру. Якщо у нього немає температурної компенсації, нижчої, ніж зимова температура, наприклад, −10˚С, то його не варто використовувати при нижчій температурі. Якщо умови використання вологоміра дотримані, то й покази пристрою будуть точними.

– Які ще є нюанси використання вологомірів?

– З нашого досвіду, основний показник, який можуть не враховувати при використанні вологомірів, – це температура. Якщо немає температурної компенсації, то люди не завжди звертають увагу на те, що покази приладу зорієнтовані на 21˚С, тобто середню кімнатну температуру. Якщо температура навколишнього середовища суттєво від неї відрізняється, то показники приладу треба перерахувати за спеціальними таблицями. І ось цим найчастіше не користуються. Безумовно, вологість деревини при 21˚С і 30˚С влітку або 0˚С чи мінусовій температурі взимку різна, а людина орієнтується на те, що зафіксував прилад, а потім з’ясовується, що це був неправильний показник. Ось це − саме та проблема, яку часом не враховують, а це треба робити обов’язково.

Поширити статтю