Обираємо деревину

739 Views

Популярність деревини з часом тільки зміцнюється. Багато сьогодні цікавляться каркасними технологіями, а вони без деревини – нікуди. Та й при спорудженні несучих конструкцій дахів дереву поки адекватної альтернативи немає. Але щоб зроблене з дерева було надійним, довговічним і красивим необхідно правильно вибирати вихідний матеріал.

Популярність деревини з часом тільки зміцнюється. Багато сьогодні цікавляться каркасними технологіями, а вони без деревини – нікуди. Та й при спорудженні несучих конструкцій дахів поки адекватної альтернативи дереву немає. Але щоб зроблене з дерева було надійним, довговічним і красивим необхідно правильно вибирати вихідний матеріал.

Плюсів у деревини чимало. Це і натуральність, і легкість обробки, відносно невелика вага при значній міцності, хороші теплоізоляційні властивості та інше. Ще й деревина від природи має красиву текстуру і часто не потребує декоративної обробки.

Породи деревини і їх властивості

Багато в чому властивості деревини залежать від породи. Наприклад, хвойні дерева менше піддаються біологічному розкладанню, ніж листяні; до того ж вони міцніші від багатьох місцевих листяних порід.

На першому місці у будівельників є сосна. Вона легко обробляється, має довгий і рівний стовбур, а також рівномірну структуру, що дає змогу бути впевненим у стабільних несучих властивостях по всій довжині. Однак модрина в цьому сенсі ще краще сосни. Це дуже вдалий матеріал для балок, крокв та інших несучих елементів. Єдине, в чому модрина програє сосні, – її висока вартість. Якщо ж сосну як слід обробити захисними матеріалами, то її вартість не набагато зросте, проте за якістю вона практично не буде поступатися модрині.

Більшість хвойних порід мають м’яку деревину: зберігаючи свої несучі властивості, вона чутлива до зовнішнього механічного впливу (ударам, стирання і т.д.). Найбільше такому впливу піддаються дерев’яні елементи, що знаходяться всередині будинку. Сходи, двері, пороги з цієї причини роблять зі стійких до стирання порід деревини (дуб, ясен, бук).

Важливо, щоб деревина, яка використовується в обробках, була родом з екологічно благополучних регіонів. Слід зазначити, що дуб більше інших поглинає радіонукліди, тому буде не зайвим перевірити його деревину на радіацію. Зробити це без дозиметра неможливо, а такий прилад є сьогодні далеко не у кожного. І все ж у серйозних компаній, які торгують деревиною, він повинен бути, причому не портативний, а професійний.

З деревини хвойних порід виробляють красиві і різноманітні вироби. Сосна і тут виходить на перші позиції. Натуральний колір її деревини – жовтуватий, однак, використовуючи різні тоніки, морилки, лазурі і кольорові лаки, можна добитися схожості навіть з червоним деревом.

При виборі деревини, з якої буде проводитися оздоблення, сучки не перешкода, а скоріше, навпаки. Ялина відрізняється сильною сучкуватістю, а у сосни сучків менше, але вони більші. Коли вибираєте деревину для несучих елементів, треба шукати пиломатеріали з мінімум сучків, однак не їли, ні сосни зовсім без них не буває.

Не варто забувати, що деякі породи деревини мають запах. Цей запах найчастіше приємний і здатний створювати особливу атмосферу затишку в домі. Але на кухні занадто запашні породи, такі як хвойні, можуть передавати запах своїх смол харчовим продуктам.

Кращими породами для внутрішньої обробки житлових приміщень є дуб, бук, граб, горіх, клен. Сауни і лазні зсередини обробляють вагонкою з несмолистих деревини, інакше, нагріта до високої температури смола буде капати і обпалювати шкіру. З хвойних дерев – це кедр; а з листяних найкраще підходить липа або осика (після сушіння ці листяні породи дуже стійкі до вологи).

Для виготовлення різьблених декоративних деталей вибирають деревину з мінімумом сучків, і ті породи, які легко обробляються. Якщо передбачається залишити натуральне забарвлення дерева, то вибирають волоський горіх, каштан, клен, грушу.

Деталі, які будуть лаковані, краще виконати з берези, липи, осики або верби. Коли потрібна гнучкість, наприклад, для столярної справи, вибирають липу, березу або осику. Їх деревина має властивість добре згинатися, при цьому не ламаючись.

Пиломатеріали

Кругляк (круглий ліс, колоди) – оптимальний за ціною будівельний матеріал для дерев’яного домобудівництва. Останнім часом чималим попитом користується оциліндрованої колоди. Даний вид матеріалу проводиться з звичайних колод, які обтачиваются на спеціальних верстатах.

Оциліндрування дає змогу витримувати однакові розміри стінових колод, завдяки чому їх не потрібно підганяти під час будівництва. Готові оцилиндровані колоди щільно прилягають одна до одної, а вибрані заздалегідь чаші дозволяють поставити зруб в стислі терміни.

Брус – обрізний матеріал прямокутного перетину. Сфера його застосування досить обширна – несучі конструкції, огорожі, стіновий будівельний матеріал. Класичний зруб сьогодні відійшов на другий план, а його місце зайняв дерев’яний будинок з клеєного бруса, – кілька склеєних разом ламелей з різною орієнтацією структури. Клеєні вироби в 2-3 рази дорожче суцільних, але всі вони відрізняються більш високою міцністю і довговічністю. Крім того, їхню довжину визначає не довжина ствола дерева, а розміри транспорту.

Струганий погонаж – це строганнаядоска, вагонка, плінтуси, лиштви і т.п. Для оздоблення стін часто використовують різні види вагонки, кожен з яких спеціальний профіль для зручного сполучення між окремими дощечками.

Одна з різновидів вагонки – блок-хаус, лицьова сторона якого, округлена. Якщо обробити блок-хаусом будинок зовні і зсередини, то це додасть йому вид зрубу.

Найбільш дорогою з усіх погонажу є стругана дошка. Вона служить подібним матеріалом для виготовлення дерев’яних меблів, панелей і підлоги (дошка для підлоги).

Контроль вологості деревини

Одне з властивостей деревини – значне вологопоглинання. Маючи мікропористої структури, деревина як легко вбирає, так і легко віддає вологу. Іншими словами вона завжди прагне вирівняти внутрішню вологість з зовнішньої. При цьому деревина змінює свої лінійні розміри, що є її серйозним недоліком.

У щойно зрубаному дереві міститься до 60% вологи. У такому вигляді деревина не придатна для будівництва і її потрібно сушити. Є два способи сушіння – природний і примусовий. У першому випадку деревина витримується в сухому прохолодному місці протягом декількох місяців.

Однак домогтися потрібних показників вологості природним способом сушіння дуже важко, тому деревообробники вважають за краще сушку примусову, в спеціальних вентильованих камерах, при високій температурі. Примусовий спосіб сушіння сприяє рівномірному виходу вологи з деревини, а також отримання точних показників її вологості.

Вологість деревини для будівництва повинна знаходитися в межах 6 … 20%, деревина для стоп – не більше 15%, для внутрішньої обробки – до 10%, для віконних і дверних блоків – 6-12%.

Ліс, зрубаний взимку, сухіший, ніж той, що зрубаний в теплу пору року. Однак в південних регіонах, коли температура взимку може підніматися вище нуля, це правило не працює.

У будь-якому випадку у покупця завжди є можливість виміряти вологість деревини при її покупці. Для цього існує компактний прилад – вологомір, – розміром з пачку сигарет. Такий прилад повинен знаходитися в кожній торговій точці. Інакше серйозність продавця береться під сумнів.

Ознаки якісної деревини

При відборі деревини слід враховувати, що чим більше вона має вад, тим нижче її міцність. До пороків висушеної деревини відносять сучки, які випали, великі тріщини в торцях, ураження грибком, кривизна, тріщини по річних кільцях. Всі ці пороки роблять деревину непридатною для столярних робіт.

Чим вище щільність річних кілець (більша кількість на певний відрізок радіуса), тим щільніше, міцніше, однорідніше і довговічніше деревина.

Для найбільш відповідальних місць вибирають деревину з самої гладкою і рівномірною поверхнею. З іншого боку, декоративні предмети і домашнє начиння можна виготовляти з сучкуватої деревини, тому що сучки після шліфування і лакування виглядають дуже естетично.

Захист пиломатеріалів

Як відомо, деревина – натуральний матеріал рослинного походження, який, на жаль, схильний до біологічного розкладання. Цей процес можна істотно уповільнити, якщо просочити деревину спеціальними засобами – імпрегнатами.

Найкраща деревина – просочена в заводських умовах. Продавець повинен підтверджувати цей факт документом, в якому також вказано метод і засіб импрегнирования. Чорнове дерево (необроблене імпрегнат) коштує дешевше. Воно цілком підходить для самостійного виготовлення огорож, меблів та інших столярних виробів, якщо просочити його захисними сумішами за допомогою звичайної кисті.

Пиломатеріали, уражені грибами краще не брати, однак при незначних пошкодженнях їх можна «врятувати», якщо зняти струганням пошкоджений шар і просочити дерево фунгіцидами.

В іншому випадку браковані дошки можна використовувати для опалубки і інших конструкцій, до яких не пред’являються особливі вимоги в плані естетики і довговічності. Звичайно, коштувати такий матеріал буде суттєво дешевше.

Поширити статтю