Toftan 2 – лісопереробне підприємство нового покоління

У 2017 році в Естонії був введений в експлуатацію, напевно, найцікавіший інноваційний лісопильний завод за останні роки.

Розташований на південному сході країни новий лісопильний завод, створений з нуля, переробляє тільки деревину, яка знаходиться в радіусі 50 км: колоди діаметром від 8 до 20 сантиметрів і завдовжки 3 метри. Швидкість і доступність мають принципове значення для високої ефективності виробництва. Для того, щоб підприємство було прибутковим, ключовими є високопродуктивні лісові насадження і точне сортування різних лісоматеріалів.

Мартін Арулена, генеральний директор підприємства, протягом дев’яти місяців знайомився з роботою різних потенційних постачальників обладнання. Зрештою, він вибрав скандинавську компанію. У цілому близько 32 мільйонів євро було інвестовано в новий лісопильний завод. При роботі в дві зміни ці інвестиції повинні окупитися для шведської компанії AB Karl Hedin (яка є єдиним власником підприємства) всього за шість років.

Toftan 2 є провідним учасником комплексу деревообробної промисловості. Інші суміжні підприємства, що входять до цього об’єднання (наприклад, Granuul Invest) вироблють пелети, а лісопильний завод Toftan 1 з кінця 1990-х років переробляє хвойну деревину з діаметром серцевини більше 20 сантиметрів. Таким чином, для виробничого комплексу необхідно купувати лісоматеріали різних розмірів. Попереднє сортування колод, які потім транспортуються на три об’єкти, здійснюється ще в лісі.

У центрі уваги – ефективність

Для автора цієї статті Toftan 2 є першим лісопильним заводом, що заслуговує називатися «лісопильним підприємством 4.0». Устаткування Nordautomation для управління операціями на складі лісоматеріалів оснащено моніторами, які в правому верхньому куті вказують показник загальної ефективності. Всякий раз, коли лісопилка в цілому наближається до необхідному рівню ефективності (70%), смайлик повільно починає усміхатися – те ж саме робить і людина, що працює в цьому підрозділі, оскільки заробітна плата кожного з 18 співробітників також залежить від виходу продукції за кожною зміну.

Коли колоди привозяться на склад, вимірюється їх довжина, а також діаметр поперечного розрізу, за яким визначають, в який бокс буде відправлено колоду. Швидкість сортування складає до 50 колод за хвилину.

2200 колод на годину

Лінія розпилювання розташована поруч зі складом круглих лісоматеріалів. Перевантажувачі колод фірми Svetruck подають древену на лінію розпилювання компанії Veisto. Через цю лінію, як не важко в це повірити, проходять 2200 колод на годину. «Наш рекорд – 3000 колод», – підкреслив Мартін Арулена.

На підприємстві Toftan 2 процес зняття кори з колод проходить незадовго до розпилювання. Система механізмів подачі фірми Nordautomation транспортує колоди без зупинки. Колоди проходять через корообдиральні верстат компанії Valon Kone зі швидкістю до 180 метрів в хвилину. Потім деревина проходить через сканер Prologic 3D, який відправляє дані про кожній колоді на головну установку Veisto. Далі колоди на відстані 40 см проходять через рухливі пили R200 фірми HewSaw.

Зростає швидкість виробництва

На Toftan 2 постійно зростає швидкість виробництва, починаючи з процесів на складі лісоматеріалів і закінчуючи лінією розпилювання і подальшої обробки деревини. Установка фірми Gunnarssons забезпечує високоефективне сортування пиломатеріалів в залежносты від геометричних розмірів і якості деревини.

За словами менеджера з продажу Йоргена Гуннарсонса, це обладнання було вибрано з трьох причин: «Швидкість, точність і мінімальну кількість обслуговуючого персоналу».

П’ять працівників зайняті на лісопильному заводі

У виробничому цеху працюють всього п’ять співробітників: один на лінії розпилювання, по одному співробітнику зайняті на дільниці попереднього сортування та сортування після розпилювання деревини, один займається упакуванням, інший – його змінює.

Практично всі виробничі процеси повністю автоматизовані. Виробничий об’єкт не зміг би функціонувати без автоматизації, оскільки жоден працівник не в змозі точно оцінити якість деревини зі швидкістю понад 200 дощок в хвилину.

«Всього один співробітник здійснює моніторинг процесу попереднього сортування. Після цього деревина автоматично складається для процесу сушіння (Heinolа). Як правило, на таких виробничих ділянках на підприємствах в Центральній Європі працюють шість або більше співробітників », – зазначив Стефан Ломмайер, виконавчий директор Scantech.

Двозмінна робота в 2019 році

Починаючи з 2019 року, Мартін Арулена планує перейти на двозмінну роботу лісопильного заводу, щоб досягти своєї проектної потужності, тобто переробляти 400 000 м³ деревини. Поряд з двозмінним виробничим процесом, генеральний директор розглядає можливість підвищення продуктивності ще на 20%. «Внісши певні зміни, ми зможемо переробляти до 240 колод в хвилину», – прокоментував ситуацію Йорген Гуннарсонс, який переконаний, що його компанія і на цей раз зможе виконати побажання своїх клієнтів.

Toftan 2

  • Розташування: Вирумаа / Естонія
  • Власник: компанія AB Karl Hedin, Фагерста / Швеція
  • Площа: 12 га (Toftan 2); 28 га (Toftan 1)
  • Загальна сума інвестицій: 32 млн. Євро
  • Розмір деревини: від 8 до 20 см (діаметр серцевини, середній: 12 см, 0,048 м³ / колоду); довжина колод 3 м
  • Сировина: 65% ялина, 35% сосна
  • Лісопиляльна лінія: 200 000 кубічних метрів на рік (план на 2018 р., Однозмінний режим роботи); 400 000 м / рік (на 2019 р. – двозмінний режим)
  • Співробітники: 18 осіб (одна зміна + 16 співробітників для другої зміни)
  • Ринки: Естонія, Китай, Японія, Литва

Поширити статтю