Турецькі верстати для первинної обробки деревини

Турецька компанія «Üstünkarli» давно (вона на ринку з 1954 року) серед європейських лідерів із виробництва деревообробного обладнання. Славиться ефективними розробками круглопилкових і стрічкопилкових верстатів для лісопильної галузі.

На виставці «Лісдеревмаш» ми поцікавилися у представниці компанії Заміри Туна, що пропонують турецькі верстатобудівники українським лісгоспам та іншим підприємствам, що займаються первинною переробкою деревини.

Оскільки асортимент деревопиляльної техніки у компанії великий, ми попросили пані Заміру зупинитися тільки на вигідних особливостях найбільш затребуваних моделей.

Компанія «Üstünkarlі» продає і встановлює деревообробні верстати й реалізує проєкти «під ключ» у більш ніж в 40 країнах по всьому світу, надаючи своїм клієнтам постійну технічну сервісну підтримку.

В Україні зазвичай встановлює лісопильні лінії, до складу яких входять каретки й пиляльні вузли або ж дискові брусувальні лінії. Компанія «Üstünkarlі» виробляє техніку з використанням новітніх програмних і апаратних технологій, тому її верстати швидкі, технологічні, економічні та безпечні у використанні. На них можна розпилювати деревину сосни, ялини, берези, дуба, бука та інших порід із діаметром від 150 до 1200 мм за річної продуктивності від 10 до 60 тисяч кубометрів.

На брусувальних лініях із дисковими пилками можна розпилювати колоди сосни, ялини, берези діаметром від 150 до 400 мм і довжиною від 2 до 6,3 м, досягаючи продуктивності від 20 до 70 тисяч кубометрів на рік.

Пилорамна вертикальність із нахилом

Вертикальні пилорами з нахилом серії UHM призначені для поздовжнього розпилювання круглих лісоматеріалів на лафет, брус і дошки заданої товщини при механізованій подачі.

Поєднують у собі такі переваги стрічкового пиляння, як тонкий пропил і можливість індивідуального розкрою колод. Орієнтовані  на лісопильні виробництва середньої й високої потужності  і як верстати першого ряду для брусування колод за кілька проходів, так і  в якості самостійних лісопильних комплексів для розкрою колод на пиломатеріали продуктивністю 25 – 50 кубометрів за зміну.  Пристрій електронного керування натягуванням полотна пилки із шкалою оснащено гідроприводом.

При натисканні кнопки з панелі керування стрічкова пилка може опускатися або підніматися за допомогою електродвигуна. Як і більшість своїх пилорам, виробник пропонує й ці використовувати в тандемі з подавальною кареткою. Має кілька моделей кареток, про які розповімо далі.

При оцінці ефективності верстата насамперед береться до уваги його продуктивність і енергозатратність. Аби максимально домогтися цього, компанія «Üstünkarlі» і розробила новий варіант обладнання – високопродуктивний і  більш економічний. Це лісопильні лінії зчетвереної та здвоєної конфігурації, які в тренді останнього покоління лісопильного устаткування.

Також турецька верстатобудівна компанія  активно продає на світовому ринку лінію, що включає тандем-систему вертикального пиляльного вузла, каретку для подачі колод і кантер. Користувачі такими лініями відзначили цілий ряд їхніх переваг:

  • для виконання необхідного обсягу робіт достатньо  одного оператора;
  • в процесі обробки лісоматеріалу на кантері відходи подрібнюються таким чином, що з них можна виробляти стружку необхідної фракції, яка придатна для використання в целюлозно-паперовій промисловості та для виробництва плит;
  • можливість розвороту колоди стороною розпилу зумовила зменшення довжини поздовжнього конвеєра, а відтак і всієї лінії;
  • на лінії можна розпилювати колоди малого діаметру, а також нестандартних розмірів, наприклад, березові (на традиційній лісопильній лінії позиціонування колоди малого діаметру потребує набагато більше часу).

Багатопильність, крайкообрізання, ділильність, торцювання

Завдання багатопильних верстатів – спростити й прискорити процес отримання потрібного пиломатеріалу.

При всьому різноманітті лісопильної техніки принцип поздовжнього розпилювання колоди (поділу) залишається незмінним. Колода огранюється, розрізається уздовж волокон на кілька частин, щоб до 80% її деревної маси перетворилися в брус або дошки з поперечним перерізом заданої прямокутної форми.

Одержуваний пиломатеріал – продукт промислової переробки лісу. Перетворення колоди в пиломатеріал може відбуватися поетапно, з повторними циклами, а в якості інструменту, в залежності від конкретного завдання, застосовуються круглі, стрічкові або рамні пилки.

Турецькі двохвальні багатопильні верстати серії UDKD для поздовжнього розпилювання дисковими пилами дво- і трьохкантних брусів на обрізні дошки і чотирьохкантний брус. У них  гусенична система подачі заготівок (сегменти виконані з чавунних пластин), котра  забезпечує точність подачі й чітко фіксує заготівки.  Регулюване по висоті положення піляльних валів з цифровою індикацією. Швидкість подачі колод (0-40 м/хв.) плавно регулюється. Передбачений незалежний приводний ролик для подачі довгих і важких заготівок.

Одна крупна голландська лісопереробна компанія замовила турецьким верстатобудівникам розробити універсальний верстат, який можна було б використовувати і як крайкообрізний, і як багатопильний – з автоматичним керуванням, із просвітом 1000 мм, висотою пропилу 160 мм і шириною пропилу 800 мм.

Протягом шести місяців фахівці компанії та їхні німецькі партнери працювали над цим проєктом. Результатом стала модель верстата UDKY800-160 з автоматичною подачею колоди й відведенням відходів виробництва за допомогою спеціального конвеєра. У нього одна фіксована і дві незалежних рухомих пилки з приводом від гідравлічного циліндра.

Опційно можна збільшити кількість рухомих пилок. Оснащений електронною системою керування із шістьома кнопками памʼяті та із системою виставлення точних розмірів (опційно) вихідних матеріалів. Передбачена автоматична система очищення пилок.

Багато деревообробників віддають перевагу саме крайкообрізним верстатам «Üstünkarli» тому, що вони оснащені круглими пилами, обслуговувати які набагато простіше, ніж стрічкові. Заточувальне  обладнання для них дешевше, при цьому високої продуктивності можна домогтися навіть при роботі з колодами невеликого діаметру: щоб отримати максимальний обсяг продукції на виході, досить підібрати оптимальний спосіб завантаження. Круглопильні крайкообрізні верстати, на відміну від стрічкопильних, краще справляються з мерзлою деревиною. Однак у них є й недоліки: високе енергоспоживання, великий обсяг відходів у вигляді трісок, обмеження за типом деревини та діаметром оброблюваних колод (до 400 мм).

Вертикальні стрічково-ділильні верстати серії  UYM для розкрою обапола і бруса. Оснащені  гідравлічною подачею заготівки й гідравлічною системою натягування пилки для високої продуктивності; електронним налаштуванням товщини різу із швидким вибором шести розмірів.

Для повернення заготівки може використовуватися бічній роликовий транспортер, що в базовій комплектації верстата.  Гідравлічний заспокоювач пиляльного полотна рухається вгору і вниз за допомогою електродвигуна.

Як варіант пропонуються й горизонтальні стрічково-ділильні верстати серії  UYYM. У цих моделях пневматична система натягування пилки. В залежності від продуктивності змінюється кількість пилок, які можна дуже легко знайти на ринку. Завдяки широкому горизонтальному гусеничного механізму подачі колод забезпечується безперебійна, безперервна робота. За бажанням клієнта можна збільшити ширину пропилу до 600 мм. Так само за бажанням клієнта за допомогою системи керування PLC буде можливим регулювання кожної пилки окремо з пульта керування. Опційно передбачена система автоматичної зміни швидкості подачі в залежності від інтенсивності пиляння.

Торцювальний верстат UDKB (фото 6) – неважко здогадатися – для поперечного розпилювання (торцювання) обрізних і необрізних дощок, а також для вирізання дефектних місць.

Каретки забезпечують оптимізацію розпилювання

Пристосування, що подають колоди на пиляльні верстати, багатопили, пилорами називаються каретками або колясками. Це загалом самостійні в керуванні агрегати із власними технічними характеристиками, але працюють зазвичай у тандемі із пиляльними верстатами.

У компанії «Üstünkarli» кілька моделей кареток. Гідравлічна каретка UTANH3 призначена для механізованої подачі колод  на вертикальні стрічкопильні верстати. Має автономне керування з пульта, що розміщується поруч із центральним пультом керування пилорамою.

Каретка виконана з профільованої сталевої рами 200 мм  Посилена система переміщення з десятьма сталевими колесами і двадцятьма підшипниками. Легке переміщення каретки при вантажопідйомності до 5000 кг. Модернізована система натягування сталевого троса.  Колеса розташовані під основною рамою, що вберігає їх від засмічування. Швидкість подачі колоди  до 85 м/хв. Системи затиску, перевертання й упору колод із приводом від гідравлічного циліндра. Упорний гак має два фіксованих положення. У всіх модифікацій вантажопідйомність становить 1000 – 1200 кг, пристрій для перевертання колод працює з дискретністю 90 градусів від гідроприводу. Перевертання забезпечується за допомогою двигуна з приводом і редуктором. Перед

бачена система визначення розмірів розпиляної деревини та задавання параметрів розпилювання колод, у памʼять можуть бути введені вісім параметрів і 50 програм. 50 програм можуть бути розбиті на пʼять  оптимальних груп. Точність зняття параметрів розпилювання забезпечується під керуванням двигуна з сервоприводом на швидкості 200 мм/сек.

Керування гаками, стійками й кантувачами здійснюється за допомогою двох  джойстиків, на кожному з яких шість кнопок. Є можливість налаштувати стабільну відстань між опорами і гаками (мін. 35 мм, макс. 145 мм). На каретках із системою Advance завдяки горизонтальному руху гаків можна легко спозиціонувати колоду по осі розпилювання, навіть якщо вона затиснута гаками, і можна спозиціонувати в залежності від фіксованої відстані від гака до опори. Для того, щоб під час кантування й позиціонування колоди запобігти її зіткненню з напрямними, каретка оснащена сталевими валами.

Поперечний рух незалежних стійок керується серводвигуном Parker із коробкою передач Güdel-Sumer для кожної стійки, із швидкістю позиціонування 500 мм/сек. Вирівнювання і рух стійок виконується одночасно.

Оператор може вибрати на ПК із сенсорним екраном попереднє налаштування сканування для розкрою згідно з трьома запрограмованими критеріями: шириною розкрою або автоматично в залежності від діаметра колоди, гарантованої довжини розкрою,  відсотком конусності (який дозволяє вибрати орієнтир для вирівнювання від краю до центральної осі колоди).

В автоматичному режимі брусування система автоматично вибирає потрібну програму розпилювання залежно від малого діаметра й довжини колоди. Вона центрує або зміщує центральний кант у менший діаметр, щоб максимізувати кількість бічних кантів, а потім оптимізує кількість введених в програму дощок за пріоритетом.

Поширити статтю