26 серпня 2016 року ліси Тетерівського лісгоспу Київського ОУЛМГ наповнив шум бензопил – тут відбувалися 19-ті Всеукраїнські змагання вальників лісу та 8-мі Всеукраїнські змагання професійної майстерності операторів маніпуляторів «Кращий оператор гідроманіпулятора – 2016».
Власне, самі змагання були організовані у традиційних дисциплінах: учасники мали звалити дерево, обрізати сучки, довести свою майстерність у точному розкряжовуванні стовбура та розкряжовуванні комбінованим різом, а також швидко замінити ланцюг на пилці. А оскільки у вересні заплановані світові змагання вальників лісу у Польщі, на які поїде й українська збірна, то можна сміливо стверджувати, що всеукраїнські змагання були репетицією перед світовою першістю та можливістю ще раз продемонструвати власну майстерність. Та насамперед – це було свято для самих лісівників, адже на змагання з’їжджаються вальники з усієї України, отож їм випадає чудова нагода побачитися та поспілкуватися з колегами із інших областей.
Вже не «Дружби» й не «Урали»
На відміну від перших змагань, які відбувалися майже два десятиліття тому, нині вальники використовують сучасні бензопили як закордонного, так і вітчизняного виробництва, на яких вони звикли працювати і тренуватися, а переможці змагань серед інших призів традиційно отримують бензопили від АТ «Мотор-Січ».
Щоб не гаяти час, організатори змагань вирішили поділити 34 вальників лісу, серед яких і 6 юніорів, на 4 групи – поки одні учасники займалися обрізуванням сучків, інші звалювали дерево чи виконували точне розкряжовування або комбінований різ.
Атмосфера на змаганнях була трохи напружена, адже конкуренти – найкращі представники областей, тому дуже важливо не схибити, показати максимальний результат. А цьому так заважає хвилювання та спекотна погода! Траплялися й казуси – то дерево впаде не туди, то ланцюг учасник закладе не тим боком. Особливо нервували учасники перед звалюванням дерева – ще б пак, за цю вправу дається найбільша кількість очок, але і виконати її найскладніше – треба, щоб дерево впало точно на кілок, окрім того, ще й параметри пня після звалювання мають бути ідеальні.
І якщо з пнем простіше – все залежить від індивідуальної майстерності вальника, то з падінням дерева є нюанси: раптовий порив вітру – і дерево може відхилитися від заданого напрямку. А це зменшує кількість очок. Окрім того, звалити його потрібно якнайшвидше, щоб випередити суперників. Пощастило на цьому етапі змагань першому учаснику – представнику АТ «Мотор Січ» Сергію Домашкіну – після звалювання дерева він отримав 660 очок і цей результат ніхто не зміг перевершити.
На обрізуванні сучків все було не менш динамічно – сучки розміщені під різним кутом і треба проявити неабияку майстерність, аби якнайшвидше зрізати їх так, щоб стовбур був максимально гладким і непошкодженим. При виконанні цієї вправи важлива техніка безпеки – сучки на протилежному від учасника боці колоди можна зрізати у напрямку до себе, а сучки зверху колоди і безпосередньо біля звалювальника – тільки від себе. У цій вправі найкращим виявився представник Сумського ОУЛМГ Олександр Сидоренко.
Монтаж нового ланцюга тривав буквально секунди – тут декілька учасників зуміли набрати максимальну кількість балів. Серед них – представники Сумського ОУЛМГ Олександр Сидоренко, Стороженецького лісового коледжу Віталій Слюсарчук, АТ «Мотор Січ» Ростислав Каднауров та Миколаївського ОУЛМГ Віталій Тихоненко.
Наступний етап – точне розкряжовування. Важливо при цьому не пошкодити дошку, на якій стоїть колода. Завдання ускладнюється ще й тим, що торець колоди – закритий, щоб не було видно, скільки колоди залишилося різати. Як зазначали самі учасники змагань, краще недопиляти, ніж врізати цю дошку, а найбільшу кількість очок отримує той, хто зуміє пропиляти колоду під кутом 90˚без недопилу. Відтак, щоб правильно виконати завдання, відчуття різу має бути надзвичайне. Найкращим цього дня воно виявилося, знову ж таки, у представника Сумського ОУЛМГ, який у цій вправі перевершив усіх суперників.
Під час розкряжовування стовбура комбінованим різом завдання учасників – на двох позначених колодах зробити пропил на одній зверху, а на іншій знизу, проте лише до середини стовбура. А потім пропил роблять з іншого боку. Суть вправи – верхній і нижній пропили мають зійтися. Кут пропилювання стовбура має бути 90˚, а висота – якнайменшою. Загалом найкраще розкряжовування комбінованим різом підкорилося представнику Миколаївського ОУЛМГ Віталію Тихоненко.
Точність і ще раз точність
Тимчасом на майданчику для змагань операторів гідроманіпуляторів події відбувалися повільніше – 12 учасників з регіонів України мали за 20 хвилин спорудити 9-рівневий зруб із 18 колод діаметром 200 мм та довжиною 6 м, які потрібно було ще й витягнути із причепа. Якщо оператор складе зруб швидше від призначеного на це часу – отримає додаткові бали, але при оцінюванні головна все ж не швидкість, а точність складання зрубу.
До речі, організатори конкурсу «Д Лайт» прогнозують зробити наступного року конкурс операторів гідроманіпуляторів ще масштабнішим і запросити більше учасників. «Найкраще проводити конкурс безпосередньо там, де валять ліс, – запевняє суддя змагань операторів гідроманіпуляторів Володимир Велентеєнко, – Хоча перші конкурси відбувалися під час виставки «Лісдеревмаш», але так цікавіше і для учасників, і для відвідувачів. Деякі учасники беруть у конкурсі участь вже не вперше і завжди здобувають призові місця, наприклад, представники Сторожинецького, Берегометського та Осмолодського лісгоспу». І справді, представник Осмолодського лісгоспу досить вправно склав зруб із колод, причому його суперник лише вивантажив колоди із причепа, а він вже встиг спорудити другий поверх зрубу. Добре цьогоріч виступив представник Полтавського лісгоспу, який встановив рекорд за всі роки змагань – за 17 хвилин він встиг цілком скласти всю конструкцію, при тому що за 20 хвилин не всі учасники змогли впоратися навіть зі зрубом.
Після основного змагання операторам гідроманіпуляторів запропонували взяти участь у додатковому конкурсі «Умілий будівельник», під час якого потрібно скласти піраміду з оциліндрованих колод діаметром 200 мм довжиною 100; 200 і 300 мм та циліндрів кутового зрізу під 15˚ довжиною 400 мм. Як зауважив Володимир Велентеєнко, під час цієї вправи оператор гідроманіпулятора демонструє власну майстерність: наскільки він відчуває точність рухів і може скласти із невеликих елементів піраміду заввишки 2 м, незважаючи на те, що бруси мають різні нахил, товщину та довжину.
«Все більше й більше з кожним роком зростає майстерність наших операторів гідроманіпуляторів, – наголосив суддя змагань. – а відтак, підіймається продуктивність праці, що позначається на результатах праці лісівників».
Техніка – безпосередньо в лісі
Ці змагання компанії – виробники техніки, яка може знадобитися для роботи в лісі, використали як майданчик для реклами своєї продукції.
Зокрема, ТОВ «Ліс-інформ» представляла систему реагування на пожежі, до якої входять камери відеонагляду «Азимут», що встановлюються на вишках спостереження і з’єднуються між собою по радіоканалах. Один диспетчер управляє декількома камерами, які зводяться в один диспетчерський пункт. За допомогою камер диспетчер виявляє дим або пожежу. Камера передає в реальному часі і за запитом азимут пожежі диспетчеру. Програмне забезпечення визначає і відображає точні координати пожежі на спеціальній карті. Диспетчер передає ці координати на пожежні машини, на яких встановлені GPS-трекери і навігатори з картами даного лісгоспу. Навігатор дозволяє потрапити на місце пожежі тепер значно скоріше. Технічний директор ТОВ «Ліс-Інформ», яке разом із УкрНДІЛГА розробило цю систему, Вадим Богомолов розповідає, що цьогоріч завдяки впровадженню такої системи реагування площа пожеж, за свідченнями спеціалістів лісгоспів, зменшилася принаймні вдвічі. «Ми впровадили цю систему в Тетерівському та Клавдіївському лісгоспах, – продовжує він. – Окрім того, багато лісгоспів використовують наше рішення для зйомки відводів. За допомогою цього професійного геодезичного приймача, який складається із антени і пило- та вологозахищеного планшета, можна знімати точку на ділянці з точністю 10-50 см за 2–3 с».
Також, спільно із «Велмашем», компанія розробила систему керування автотранспортом, яка дає змогу відстежувати мотогодини гідроманіпуляторів і вчасно здійснювати їх обслуговування. Якраз це і використання цифрової лісової карти лісгоспу вирізняє її серед аналогічних систем, які зараз використовують. Вона має також функції відстежування кілометражу, витрати палива, місця перебування транспорту у будь-який час – тобто типові для аналогічних систем.
Під час конкурсу операторів гідроманіпулятора компанія «Д Лайт» також представила як власну продукцію – причепи тракторні DL-10 Forester з гідроманіпулятором Palms-700, маніпулятори DL-80 L, дробарки Farmi, лебідки Tajfun, тракторні маніпулятори DL Agro, та запасні частини для ремонту цієї техніки, техніку для лісозаготівельної та переробної галузі відомих фірм, а також новинку виробництва пожежний модуль ПЦ 0505.
У лідерах – сімейний підряд
У підсумку перемогу у змаганні вже вкотре здобув Сергій Домашкін, який представляв АТ «Мотор Січ», а його син – Ілля Домашкін, який представляв ту ж компанію, – став першим серед юніорів. Друге та третє місце у «дорослих» змаганнях посіли відповідно представник Сумського ОУЛМГ Олександр Сидоренко та представник Львівського ОУЛМГ Володимир Кухта.
Серед юніорів друге та третє місце – у Євгена Краснікова із Сумського ОУЛМГ та Євгена Брожка із Житомирського ОУЛМГ.
За підсумками Всеукраїнського конкурсу професійної майстерності «Кращий оператор гідроманіпулятора – 2016» перше місце посів представник ДП «Полтавське лісове господарство» Сергій Пустовіт, на другій і третій сходинках – представники Чернівецького ОУЛМГ Валерій Грижинку та Олександр Бондарюк.
Як завжди, переможців нагородили медалями, почесними грамотами та цінними призами від організаторів та компаній – спонсорів змагань.
А вже незабаром наша збірна виступить на всесвітніх змаганнях вальників лісу. Тож побажаймо їй успіху!