Асфальт на основі лігніну

216 Views

Ця інновація, яку зараз активно тестують, є продуктом співпраці між компаніями Stora Enso та Peab Asfalt. Новий більш екологічно чистий асфальт є результатом зусиль розробників щодо заміни викопного палива та сировини продуктами на біооснові, що своє чергою допомагає зменшити вуглецевий слід.

У новому асфальті частину бітуму на основі викопного палива замінили відновлювальним лігніном із деревини. Еко-асфальтом Stora Enso та Peab Asfalt вимостили частину території целюлозного заводу Sunila в Котці (Фінляндія), де власне й одержують крафт-лігнін під час виробництва целюлози, який згодом використовують при виробництві нового асфальту. Варто також відзначити, що потужність заводу Sunila становить 50 тис. т крафт-лігніну на рік, а компанія Stora Enso є найбільшим у світі його виробником.

Лігнін є природньою сполучною речовиною в деревині, яку можна використовувати як заміну бітуму на нафтовій основі в асфальті. Метою випробування нового покриття є визначення загального впливу лігніну на властивості асфальту та його вуглецевий слід. Лігнін також можна використовувати як замінник викопної сировини, наприклад, в акумуляторах і клеях.

Під час випробувань еко-асфальту буде контролюватися навантаження та його зносостійкість, у тому числі здатність покриття витримувати погодні та сезонні коливання, високі навантаження та силу скручування.

Ділянка на заводі Sunila – це перший проект Stora Enso з укладання асфальту на основі лігніну у Фінляндії. До цього Stora Enso та Peab Asfalt вже випробували цей продукт на кількох дорогах у Швеції. За даними компанії Svevia, яка теж займалася прокладанням і тестуванням еко-асфальту у Швеції, нова асфальтобетонна суміш дає змогу зменшити викиди CO2 на 74% порівняно зі звичайним виробництвом асфальту.

Маттіас Андерссон, фахівець з асфальтних виробів компанії Svevia, в інтерв’ю шведському виданню CIRKULÄRA AFFÄRER зазначив, що процес «зеленішання» доріг займе деякий час, оскільки потрібні додаткові випробування нового покриття, щоб перевірити довгострокові ефекти, які важко змоделювати в лабораторії. Проте на думку фахівця, це питання кількох років, а не десятиліть. Окрім того, новий асфальт можна буде переробляти, а за вартістю він не буде значно дорожчим за звичайний.

Фото Peab

Поширити статтю