Deep Green Ukraine створюють сервіс, який виявлятиме нелегальну вирубку лісу

Фото ілюстраційне. Джерело: WWF-Україна

Стартап Deep Green Ukraine розробляє сервіс, який дозволить виявляти нелегальне вирубування лісу в Україні, повідомляє Liga.Tech. Санітарне видалення дерев – це найбільша проблема неконтрольованої вирубки, заявляють розробники, – повідомляє журналістка “Хмарочосу”.

Минулого року Державне агентство лісових ресурсів запустило проєкт «Ліс у смартфоні», який дозволяє перевірити перевірити онлайн законність лісозаготівлі у тому чи іншому місці. У Deep Green Ukraine стверджують, що їхня розробка відрізняється від державної тим, що порівнює космічні знімки з лісовими картами та офіційними дозволами на вирубання лісу. Натомість Держагентство не використовує зйомку з космосу для моніторингу змін лісового покриву в реальному часі.

Команда Deep Green Ukraine перемогла у цьогорічному конкурсі стартапів Open Data Challenge та отримала ґрант на 1,4 мільйона гривень на допрацювання технології та запуск масової версії. Проєкт впроваджується спільними зусиллями кількох організацій Інституту космічних досліджень НАН України та ДКА України, ГО “Центр Моніторингу Влади” та ГО “Лісові ініціативи і суспільство”.

Розробники використовують відкриті дані. Так, дані з супутників безкоштовно надає Європейське космічне агентство, вони оновлюються кожні п’ять-шість днів.

Карта Київської області. Синім позначено легальне вирубування, червоним – зміни лісового покриву, які вказують на можливу вирубку, а жовтим – помилки в державних даних. Скріншот: Deep Green Ukraine

Представник Deep Green Ukraine Дмитро Кабачук виокремлює чотири різновиди нелегальних вирубок:

  1. Вирубка взагалі без дозвільних документів, коли хтось – наприклад, підприємець, який щось виробляє з дерева, – просто приходить до лісу й самовільно рубає дерева. Це близько 0,1% від всієї кількості нелегальних вирубок.
  2. Ділянку призначено для вирубки, але в ній враховуються не всі дерева або ж неправильно вказано обсяг і якість. Наприклад, у документах іде 100 кубометрів дрів, а фактично вирубують 150 кубометрів якісної деревини. У таких схемах задіяні працівники лісогосподарства, правоохоронці або політики. Сервіс Deep Green Ukraine не може визначити такі вирубки, але Міністерство охорони довкілля планує зробити продаж всієї деревини через Prozorro – це дозволить оцінити її об’єм та якість.
  3. Вирубка відбувається не на тій ділянці, яка фігурує у дозволі, а на ділянці з кращою деревиною. Такий різновид порушення фіксує розроблюваний сервіс.
  4. Санітарній вирубці підлягає здоровий ліс. Цей різновид також зможе відслідковувати Deep Green Ukraine, адже за супутниковими даними можна оцінити якість лісового покриву.

«(Санітарне видалення дерев) – це найбільша проблема масштабної позапланової неконтрольованої вирубки. З її допомогою вирубується більше лісів (47%), ніж було заплановано рубками головного користування (36%)», – зазначає Кабачук.

За його словами, Державне агентство лісових ресурсів не знає, скільки насправді лісу незаконно вирубується в Україні, адже використовує лише ті дані, які передано до правоохоронних органів. За даними держави, щороку незаконно вирубається лише 0,1% лісу. Але дослідники називають цифри від 2% до 25%, а в окремих регіонах – до 50%.

Сервіс Deep Green Ukraine планують повноцінно запустити на початку літа 2021 року.

Поширити статтю