Стрічкова пилка – найпопулярніший інструмент для розпилювання колод на якісні пиломатеріали. Пов’язано це насамперед із мінімальною товщиною пропилу та простотою обслуговування й експлуатації.
Незважаючи на зовнішню простоту, насправді стрічкова пилка дуже складний дереворізальний інструмент, якісно виготовити який до снаги одиницям. Саме тому з початком лісопиляльного буму на початку 2000-х вітчизняний ринок заполонили іноземні бренди.
«Виготовлення стрічкових пилорам українські верстатобудівники освоїли дуже швидко, а ось із стрічковими пилками справа не пішла на лад. Зазнавши невдач, цю роботу покинули і зосередилися на виготовленні верстатів», – розпочинає історичний екскурс Іван Гурин, один із небагатьох, хто відважився кинути виклик відомим стрічкопилковим брендам і налагодити повний виробничий цикл цього затребуваного інструменту в Україні. Забігаючи наперед, зазначу – конкуренцію він витримав гідно і продемонстрував, що ми, українці, вміємо працювати не гірше, ба навіть краще від європейців!
Та давайте повернемося до моменту зародження успіху стрічкових пилок Forteh.
Освіта у Івана Михайловича, як він сам каже, деревообробно-лісова, тому у деревообробці він – своя людина. У середині 1990-х рр. п. Іван уперше побачив, як працює стрічкова пилорама: «Це була пилорама «Wood-Mizer», яку придбав український підприємець. Її робота мене вразила, на той час це було унікальним явищем. Щоправда, власник поскаржився на проблеми з інструментом, придбати який на той час в Україні було проблемою, і висловив припущення, що було б добре створити на наших теренах центр з продажу стрічкових пилок. Цей момент став вихідною точкою нового заняття».
1997 року Іван Михайлович полишає наукову роботу й розпочинає лісопиляльний бізнес, який, на жаль, а можливо, на щастя (з точки зору народження вітчизняної стрічкової пилки), через економічні проблеми протривав недовго. Окрім того, ще був інструментальний бізнес – представництво польського виробника стрічкових пилок. Цей сегмент був стабільнішим за лісопиляльний, але наш герой прагнув розвитку. Тож 1 квітня 1999 року він реєструє компанію «Техноліс». Історія цього підприємства, яке, спочатку будучи лише продавцем стрічкових пилок, зуміло налагодити весь цикл виробництва пилок, унікальна й у багатьох моментах повчальна, заслуговує не однієї публікації, але зараз ми зупинимося на розповіді про його найбільшу гордість – стрічкові пилки Forteh.
Виробництво стрічкової пилки Forteh
У середині 2000-х рр. у «Технолісі» відважилися організувати виробництво стрічкових пилок. Власних коштів у підприємства було недостатньо, тому, взявши у банку кредит, засукали рукави й розпочали втілювати в життя задумане. На власний страх і ризик за кордоном придбали необхідне вживане обладнання, навіть не будучи впевненими у тому, що воно працює. «Коли прес для вирубування зубів зробив перший оберт, мені від серця відлягло. З’явилася впевненість, що ми зможемо налагодити виробництво», – згадує моменти становлення Іван Гурин.
«Вирубати зуб на сталевій стрічці – це навіть не половина справи», – ділиться досвідом Іван Михайлович. За його оцінкою, 50-60% успіху у виготовленні якісної стрічкової пилки припадає на сталь. Розуміючи це, у компанії активно почали шукати постачальника якісної сталі і звернули погляд на Німеччину, яка є одним із світових лідерів у цій справі. Вести перемовини із німецькими компаніями було непросто, та незважаючи на це вдалося досягти порозуміння із відомим виробником холодного прокату для стрічкових пилок. Так було закладено міцні підвалини для виготовлення якісної стрічкової пилки. Залишалося узгодити виробничі нюанси, організувати збут і сервісне обслуговування інструменту.
Сталь марки D6A для виробництва стрічкових пилок Forteh надходить на підприємство у рулонах відповідної ширини. Далі ці рулони розмотують і подають стрічку у верстат для вирубування зубів, одразу після якого на стрічку наносять фірмове гравіювання, дату виготовлення, номер партії тощо. Завдяки цьому в будь-який момент можна визначити, коли саме була виготовлена та чи інша пилка.
«Раніше назву «Forteh» ми гравіювали на стрічці самостійно, – долучається до розмови Андрій Гурин, син і правонаступник п. Івана. – Та коли отримали неодноразові повідомлення про випадки підробки наших пилок, то вжили додаткових заходів захисту: тепер логотип Forteh методом лазерного гравіювання наносить німецький виробник стрічки. Відтворити таке дуже складно. Є тут і позитивний момент – якщо їх намагаються підробляти, це означає, що якість наших пилок доволі висока. Це таке собі неформальне ринкове підтвердження, адже витрачати кошти на підробку поганого ніхто не буде».
Далі стрічка потрапляє на гартувальний верстат німецького виробництва, на якому зубам майбутньої пилки надають відповідної твердості, а потім на загострювальний і розвідний верстати. До слова, саме загострювальних верстатів на виробництві найбільше. Загострену й розведену стрічку намотують у бухти відповідної довжини й відправляють замовнику. Для тих, кому потрібна уже готова пилка, на підприємстві організована зварювальна дільниця: там стрічку нарізають на потрібну довжину і зварюють у кільце.
Сервісне обслуговування
Нині дилери та представники фірми «Техноліс» працюють майже у всіх областях України. «В середньому в області у нас від одного до чотирьох представників, що забезпечує оперативне реагування на потреби лісопиляльників», – з гордістю інформує Андрій Гурин. Представники компанії та її дилери доставляють замовникам нові стрічкові пилки й забирають у них на сервісне обслуговування ті, що вже відпрацювали певний період. Відремонтовані, загострені і розведені пилки знову везуть до замовника, а від нього забирають затуплені. І так цикл повторюється безперервно.
«Стрічкові пилки Forteh працюють не лише в Україні, – розповідає про досягнення Іван Михайлович. – За їх допомогою розпилюють деревину й на підприємствах сусідніх країн. Нещодавно ми взяли участь у виставці в Болгарії, де знайшли кількох потенційних клієнтів, зараз працюємо над налагодження співпраці з тамтешніми деревообробниками. Одразу хочу зазначити, що здобути довіру до бренда Forteh було непросто, адже ми не могли дозволити собі масштабної піар-компанії. Допомогла висока якість стрічкових пилок. Спробувавши в роботі наші пилки, лісопиляльник приходив за наступною їх партією, та ще й знайомим переповідав. Це була і є найкраща реклама та свідчення високої якості виробів».
СТРІЧКОВІ ПИЛКИ FORTEH
м. Львів, вул. Зелена, 109
тел.: +38 (032) 245-29-59,
245-29-69, (067) 679-57-06
e-mail: forteh@ukr.net