У цій публікації ми розповімо про матеріали, якими можна покривати уже фінішно опоряджені меблеві поверхні для надання їм специфічних властивостей. Вони – також із асортименту фарбових засобів для обробки деревини, але все ж «тримаються» трохи відособлено. Йдеться про магнітну, грифельну та маркерну фарби й грунти та про їхнє застосування в меблярстві.
Щоб до стіни прикріпити картинку, фотографію без рамки або аплікацію, більше не треба ці декоративні прикраси прибивати цвяхами, утримувати за допомогою кнопок або клею. Магнітна фарба, якщо нею покрити стіни, після висихання створить ділянку поверхні, до якої легко будуть приставати й утримуватися металеві предмети або речі на магнітній основі. Меблярі швидко зметикували, що такий матеріал може прислужитися і в їхній справі, передусім у виробництві дитячих, офісних і кухонних меблів. Магнітна фарба (так само грунт чи шпаклівка), основна особливість якої полягає в наявності в її складі металевих мікрочастинок, однаково надійно пристає як до бетону та штукатурки, так і до деревних поверхонь.
В офісних меблях намагнічені поверхні будуть зручними для прикріплення й користування різними дрібними канцелярськими предметами – кнопками, скрепками, ручками у металевому виконанні тощо. Подібне застосування можуть мати намагнічені поверхні й у кухонних та дитячих меблях.
Технологи радять:
- предмети будуть краще прилягати до намагніченої поверхні, якщо шарів фарби (грунту) більше двох. Ідеально, якщо таких шарів буде три або навіть чотири;
- перед тим, як використовувати грунти глибокого проникнення, їх слід ретельно перемішати, щоб осілі на дно тари металеві частинки розподілилися рівномірно;
- наносити залізовмісну фарбу слід за допомогою валика з ворсом від 6 до 9 мм;
- після кожного наступного шару потрібно давати поверхні висохнути;
- кожен новий шар фарби наносять тільки поверх добре просушеного попереднього;
- поверхня готова до фінішного забарвлення через добу після нанесення всіх шарів грунтівки й фарби.
Залізовмісні покривні матеріали, як і всі інші лакофарбові системи, можна придбати під різними торговими марками. Ми для прикладу вибрали одну з них –голландського бренда «Magpaint».
Магнітна фарба Magnet paint − фарба на водній основі для стін, дерева, пластику. Вона на основі латексної дисперсії, що містить металеву крихту (пил). Без розчинників. Щільність − 2,62 г/мл. Матова. Витрати: 1 л на 6 м2 0,3-міліметрового покриття в один шар. Можна використовувати в природному темно-сірому вигляді або декорувати будь-яким іншим кольором. До речі, темно-сірий та дещо неоднорідний колір − нині серед трендових. Не втрачає своїх чудових властивостей навіть під шаром іншого декоративного покриття. Для цікавих дизайнерських рішень її за потреби можна фарбувати звичайними кольоровими фарбами, які додадуть яскравості приміщенню.
А тепер про грифельну фарбу. За її допомогою можна отримати покриття з ефектом шкільної крейдяної дошки практично будь-якого кольору, на якому чудово пише крейда, що легко стирається вологою ганчіркою. Ідеальна для створення грифельної поверхні на стіні, фанері, дереві, гіпсокартоні, MDF, а також ПВХ, склі, металі після їхнього покриття відповідним до типу поверхні грунтом. Склад фарби − водний акрилат.
Якщо говорити про конкретну марку, то уваги заслуговує грифельна фарба Siberia однойменного виробника, яку можна кольорувати як прозорою базою з будь-якими системами для водоемульсійних фарб, так і універсальними пігментами для цих фарб.
При самостійному кольоруванні рекомендується додавати пігмент невеликими порціями й ретельно перемішувати до однорідного за консистенцією й кольором складу. Для найкращого результату варто застосовувати акрилову або акрилово-латексну ґрунтівку відповідно до матеріалу поверхні, яку будуть фарбувати. Вона знизить пористість матеріалу й поліпшить зчеплення шарів, що, в свою чергу, продовжить термін служби фінішного покриття. Характеризується високим ступенем зносостійкості (понад 10000 подвійних проходів щіткою) і захистом від грибка (містить антисептик), що робить її ідеальною навіть для використання в приміщеннях із високою вологістю, наприклад, у кухні.
Літр фарби покриває близько 8-8,5 м2 поверхні (залежності від пористості), рекомендується наносити грифельні фарби в два шари. Візуальний ефект: ультраматове приємне на дотик покриття з ледь помітним мерехтінням.
Грифельна фарба дає змогу отримати покриття з ефектом шкільної крейдяної дошки темних і насичених кольорів, на якому можна малювати крейдою, сухою пастеллю й крейдяними маркерами (попередньо перевіривши на сумісність). Перед використанням треба переконатися в тому, що крейдові маркери прийнятні для грифельних покриттів. Для цього потрібно нанести позначку маркером в кутку, бажано на непомітній ділянці покриття, почекати хвилину, а потім спробувати стерти слід вологою губкою. Кожен колір маркерів навіть одного і того самого виробника потрібно тестувати окремо.
Подвійної функціональності поверхонь можна домогтися, використовуючи на ній послідовно обидва покриття – магнітне й грифельне. Для створення магнітно-грифельної поверхні шаром прозорого грифельного покриття можна покрити металізоване, тобто магнітне. Деякі виробники для зручності користувачам пропонують такі покривні матеріали як комплект, що складається з магнітного грунту та грифельної фарби у чотирьох кольорах на вибір або такої, яку можна кольорувати самостійно. Звісна річ, для отримання магнітно-грифельної поверхні необхідно правильно і послідовно наносити шари згідно з інструкцією щодо кожного з двох матеріалів, а також дотримуватися рекомендацій з підготовки опоряджувальних поверхонь. Що ж до деревних (масив, фанера, MDF), то їх треба зашліфувати до гладкого стану (за необхідності), покрити акриловою ґрунтівкою для дерев’яних основ.
При нанесенні кожного нового шару магнітний грунт необхідно щоразу ретельно перемішувати. Наносити слід щільним поролоновим валиком в 2-3 шари з інтервалом 30 хв. Для отримання більш рівного покриття рекомендується при нанесенні кожного шару грунту пригладжувати його шпателем. У разі, якщо магнітний шар після висихання має нерівного рельєфу, рекомендується вирівняти його за допомогою тонкого шару шпаклівки й шкурки дрібної зернистості й лише потім переходити до нанесення грифельної фарби. Для посилення адгезії на шар шпаклівки необхідно нанести додатковий шар адгезійного ґрунту. Цей пункт стосується тільки світлих і яскравих кольорів кольорувального грифельного комплекту. Після остаточного висихання шару магнітного грунту, але не раніше, ніж через 24 години, необхідно нанести білу акрилову ґрунтівку в один-два шари. Після висихання попередніх шарів можна наносити грифельне покриття щільним поролоновим валиком або валиком з ворсом до 4 мм у два шари з годинним інтервалом між ними. Остаточне висихання − 48 годин.
Маркерне покриття відрізняється від грифельного тим, що передбачає використання не крейди, а маркерів для писання/малювання. Найбільш ефективним є офісне використання маркерних фарб: придатними для писання й легкого стирання написаного можна зробити не тільки стіни, а й мебл. Втім, не менш корисним застосування таких покриттів може бути в школах, дитячих кафе, дитсадках.
Там легко створити поверхню для писання й малювання абсолютно будь-якого формату. Витирати написане так само легко сухою тканиною або губкою для маркерних дошок. Звісна річ, у такій самій послідовності, як і у випадку з грифельною фарбою, можна створювати магнітно-маркерні покриття. Тим більше – двома варіантами, бо маркерні фарби продукують не тільки у прозорому виконанні, а й білі. Що ж до прозорих систем, то виробники рекомендують: оптимальний результат досягається при нанесенні їх валиком на білі поверхні й поверхні інших світлих тонів (на поверхнях іншого кольору фарба може залишати білуваті смуги).
Маркерна поверхня підлаштується під будь-який інтер’єр завдяки тому, що вона, як і грифельна, прозора, як лак. Якщо нанести цей матеріал на вже опоряджені меблі, то на них можна буде малювати водними маркерами, як на маркерній дошці, не завдаючи шкоди основному опорядженню. Малеча не лякатиметься, що перепаде від батьків, якщо захочеться розмалювати стіни в своїй кімнаті чи меблі в ній.
Так само можна придбати комплекти для створення магнітно-маркерних поверхонь. У такому комплекті: металевий грунт, набір фінішної шпаклівки й пластиковий шпатель, білий акриловий грунт, маркерна прозора фарба. Рекомендації щодо нанесення такі ж, як і для створення магнітно-грифельного покриття. Єдина відмінність − підготовка маркерної фарби потребує змішування двох компонентів. Після такого змішування максимальний час «життя» отриманого складу маркерного покриття − 1,5 год, потім воно загусає й стає непридатним для нанесення. Наносять продукт у два шари з інтервалом не менше 40 хв протягом 1,5-2 год після змішування. Наносити другий шар слід тоді, коли перший почав підсихати. При нанесенні другого шару слід уникати прокатування сухого валика і пильнувати, щоб на ньому не було замало чи забагато фарби, а також не можна повертатися до пофарбованої другим шаром й просушуваної поверхні, щоб запобігти появі нерівностей і шагрені. Опоряджену поверхню можна буде використовувати для малювання через тиждень після нанесення фінішного шару. Малювати на магнітно-маркерному покритті можна тільки маркерами, спеціально призначеними для таких поверхонь, наприклад, Pilot або Mungyo Power Liner.
Як приклад маркерної фарби візьмемо продукт Sketch Paint PRO від уже згадуваного голландського виробника. Ця фарба вигідно відрізняється не тільки від аналогічних продуктів інших торгових марок, а й від аналогічних фарб цього ж виробника. Витрата – 1 л на 14 м2. Для порівняння: витрата Sketch Paint – 1 л на 6 м2. Жодних змішувань компонентів, бо вона однокомпонентна. Покриття відразу готове до використання: ви відкриваєте банку, переливаєте вміст у лоток і наносите на підготовану поверхню. Фарба легко лягає на поверхню й робить її максимально гладкою. Можна малювати вже через 24 години після фарбування (утричі менше часу порівняно із Sketch Paint). Жодних обмежень щодо часу нанесення. Не доведеться витрачати всю фарбу з банки протягом 1-2 год. Тару із залишками Sketch Paint PRO можна закрити й використовувати пізніше.
* * *
Столична компанія «BlackBoard» пропонує креативні матеріали (так вона позиціонує магнітні, грифельні й маркерні фарби) восьми торгових марок. Ми попросили її керівника Антона Власова вказати на відмінності між аналогічними продуктами різних виробників.
− Щодо магнітних фарб (грунтів), то вони практично однакової якості у всіх виробників. Однак більш якісний продукт можна визначити, не відкриваючи банки: на вагу. Якщо взяти в руки дві банки однакової ємності від різних виробників, то якіснішою буде та фарба, яка важча – отже, у ній більше металевої складової. Втім, навіть фарби найвищої якості треба наносити не менше, як чотири шари, аби магнітні властивості опорядженої нею поверхні були достатніми для утримування предметів приблизно такої ваги, як у сувенірних «магнітиків».
А якщо говорити про маркерні фарби, то відмінності між продуктами різних виробників очевидніші. Тут якість покривальних матеріалів визначається рівнем протистояння стиранню. Ті поверхні, на яких пишуть/малюють часто, а відтак часто стирають написане для нових записів (як-от, в офісах, кафе, школах, дитсадках), потребують покриття більш якісними маркерними фарбами, які повільніше стираються, рідше потребують оновлення.
Для «намагнічення» меблів домашнього вжитку (опоряджені маркерною фарбою поверхні використовують менш інтенсивно) можна застосовувати дешевші матеріали, що більшою мірою піддаються стиранню. До матеріалів першої категорії належать уже згадувані фарби Sketch Paint та Sketch Paint PRO найбільш авторитетного в світі голландського бренда. Серед переваг, зокрема, Sketch Paint − те, що вона єдина із фарб такого призначення, яку можна наносити пульверизатором, всі інші (крім спрейових) − тільки валиком. А ще її можна розводити водою (в цьому вона теж єдина). Гідної якості й фарби бельгійського виробництва (продають їх під українським брендом «Le Vanille»). Американський бренд «Rust-oleum» виробляє маркерні краски меншої зносостійкості.
Є ще американський бренд – «Krylon», який єдиний пропонує маркерну фарбу в спрейовому виконанні. Krylon Dry Erase є в двох варіантах – біла й прозора. Фарба-спрей зручна в роботі, адже відомо, що нанесення креативних фарб у звичайному виконанні досить клопітне, вимагає навичок й акуратності в користуванні валиком.
Із фарб грифельного функціоналу я б рекомендував неодноразово перевірену Tikkurila Liitu. Зручніша вона і тим, що розфасована в більшій ємності, ніж фарби інших виробників. Пропонується в трьох варіантах: база А − з білою основою (для світлих тонів), може також кольоруватися; база С – для темних тонів і чорна.
У цій категорії фарб є сенс згадати й ту ж компанію «Rust-oleum» − вона єдина продукує грифельні фарби у спрейовому виконанні. Їх два варіанти: чорноколірна й прозора.
При нагоді зауважимо, що компанія «BlackBoard» не тільки продає креативні фарби, а й пропонує скористатися послугами із їх нанесення з огляду на те, що працювати з ними складно. Але не її фахівцям. Про складність свідчать і розцінки: приміром, магнітно-маркерне опорядження 1 м2 поверхні коштує від 2500 грн (з урахуванням всіх витратних матеріалів).