Пріоритети опорядження

Яку фарбувальну кабіну обрати – сухої чи вологої фільтрації?

Фарбувальні кабіни для опорядження лакофарбовими матеріалами методом розпилення призначені не лише для підвищення якості нанесення, а й для усунення випарів розчинника, що гарантує безпечні умови роботи малярів. Однак дотепер побутує хибна думка, що виділені на охорону праці й довкілля кошти – це лише зайві витрати підприємства.

Під час розпилення частина фарби потрапляє на опоряджувальну поверхню, а частина розсіюється в повітрі. Відтак такий метод нанесення фарби зумовлює утворення токсичної концентрації шкідливих речовин і розчинників, які випаровуються. Для ефективного захисту оператора всі токсичні речовини необхідно усувати з робочої зони.

Зокрема, слід налагодити всмоктувальну систему, котра:

  • ефективно і швидко видаляє шкідливі частинки, що запобігає їх потраплянню у дихальні шляхи оператора;
  • унеможливлює потрапляння цих частинок у довкілля.

Аби виконати ці завдання, потрібні аспіраційні стенди, які також називають фарбувальними кабінами, або малярними камерами. Відразу виникає запитання, яку ж фарбувальну кабіну обрати – сухої чи вологої фільтрації? Давайте з’ясуємо.

Спершу необхідно досконало вивчити принцип роботи обох типів камер, з’ясувати переваги та недоліки їх роботи. А принцип роботи фарбувальних кабін досить простий: відцентровий вентилятор створює розрідження, пропускаючи забруднене повітря через систему фільтрів. Додатково новітні технології забезпечують ефективну фільтрацію частинок і пігментів фарби, що містяться у повітрі, за допомогою як сухої, так і вологої фільтрації.

Система сухої фільтрації передбачає кілька фільтрувальних шарів, які гарантують ефективне зменшення не лише вмісту твердих часточок, а й протипоказань, пов’язаних зі засміченням фільтрів і порівняно швидким зменшенням пропускної здатності, що супроводжується меншою ефективністю видалення повітря із робочої зони.

Під системою вологої фільтрації розуміють очищення повітря шляхом пропускання його через водяну завісу, яка складається з водяного каскаду і водяного туману, котрі блокують надходження твердих частинок із повітря. Ефективність фільтрації є сталою впродовж тривалого часу.

Щоб система захищала оператора та навколишнє середовище, під час використання обох видів фільтрації необхідно дотримуватися мінімальних технічних вимог, головна з яких – швидкість всмоктувального повітря.

Для ефективного видалення завислих у повітрі частинок швидкість фронтальної аспірації має становити 0,3–0,5 м/с. Цю величину вимірюють на відстані близько 1,5 м від аспіраційної стінки (водяної завіси чи сухого фільтра), паралельно до якої по всій площі рівномірно розподіляють потік повітря.

Всмоктуючи повітря під час роботи, фарбувальна кабіна створює розрідження в приміщенні. Відтак на вході необхідно передбачити систему компенсації повітря, яких є три основних варіанти:

  • припливна система спрощеної компенсації повітря (наприклад, відкриті вікна й двері або прорізи в стінах);
  • припливна система компенсації повітря (блоки припливної вентиляції з/без підігрівання);
  • припливна система надлишкового тиску (оптимальне рішення для якісного нанесення ЛФМ).

На рис. 1 зображено схему конструкції типової фарбувальної кабіни сухої фільтрації, на якій вказано напрям потоку повітря.

Схема конструкції типової фарбувальної кабіни сухої фільтрації

З’ясуємо, які ж переваги використання систем сухої фільтрації. До найбільших переваг варто віднести низьку вартість, а також простий і швидкий монтаж, зумовлений простотою конструкції фарбувальної кабіни. Фронтальний аспіраційний екран збільшеної площі рівномірно розподіляє потік всмоктувального повітря. До того ж камери такого типу фільтрації вирізняються простотою обслуговування та утилізації лакофарбових шламів.

Однак недоліки також є. Насамперед це часта заміна фільтрів і низька пожежобезпечність, внаслідок чого фарбувальні кабіни рекомендовано використовувати під час роботи з ЛФМ на водній основі. Інакше потрібне вибухобезпечне виконання підвищеного рівня.

На рис. 2 зображено схему конструкції типової фарбувальної кабіни з водяною завісою, на якій вказано напрям потоку повітря.

Схема конструкції типової фарбувальної кабіни з водяною завісою

До головних переваг фарбувальних кабін із водяною завісою належать мінімальний вміст пилу в зоні фарбування (надто за наявності активної підлоги), підвищена пожежобезпека, що дає змогу використовувати ЛФМ на основі сольветних розчинників. Недоліки – висока вартість, трудомістке обслуговування, складність утилізації брудної води (відтак необхідні спеціальні фільтрувальні установки або відповідні послуги для організації рідких промислових відходів).

Отож кожен із видів фільтрації має певні переваги і недоліки. Вочевидь, система вологої фільтрації є найдоцільнішим рішенням, хоча й дорожчим.

Матеріал надано італійським виробником
фарбувального обладнання компанії «ARDESIA srl»
для офіційного дистриб’ютора в Україні приватної фірми «Поліс»

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь