Пригоди робінії в європейській країні

Як дивовижне дерево родом з Америки, перетнувши океан, прижилося в Європі й стало національним надбанням Угорщини

На початку XVII століття (на той час уже минуло більше ста років із моменту відкриття Колумбом Америки) у європейські сади почали завозити екзотичні американські рослини. Садівник французького короля Генріха IV одержав маленький саджанець робінії (біла акація або колюча акація), який висадив у королівському саду в 1601 році. Зараз цьому дереву 415 років і воно найстарше в Парижі.

Robinia pseudoacacia – саме так називають цей вид дерев, що швидко ростуть, додаючи щорічно по 20–30 см у висоту, добре переносять посуху, розвивають потужну кореневу систему, через що їх висаджують у пісках, на схилах ярів і уздовж залізниць для зміцнення ґрунту. Найцікавіші властивості робінії для деревообробки. За міцністю ця деревина не поступається дубу, а хімічні властивості такі, що вона не потребує імпрегнації. Довговічність, міцність, вогнестійкість роблять деревину робінії чудовим екологічним матеріалом для мостів, шпал, настилів, терас, садових меблів і різних елементів у будівництві – там, де дерев’яні конструкції перебувають на відкритому повітрі й зазнають агресивного впливу атмосферних факторів.

Щоб дізнатися більше про застосування цієї деревини, ми зустрілися із власником угорського підприємства Robinia Group KFT Габором Ердельї.

1.	Габор Ердельї, директор Robinia Group KFT

«Наше підприємство виготовляє продукцію лише з деревини робінії, – розповідає п. Ердельї. – Якщо говорити загалом про Європу, то це величезний ринок, кілька сотень мільйонів споживачів. Колись цю нішу заповнювали порівняно дешевою тропічною деревиною. Однак зараз світогляд змінився: питання екології вийшли на перший план. Оскільки зрозуміло, що вирубування тропічних лісів ведеться не безпечними методами, європейці роблять вибір на користь екологічнішої місцевої породи – робінії і готові платити навіть трохи більше порівняно із тропічною деревиною».

«Більшу частину цього ринку займає продукція для дітей: дитячі майданчики й ігрові сади, – продовжує п. Ердельї. – У Європі охоче витрачають гроші для дітей, а будувати дитячі майданчики – це по-справжньому цікава справа, тому що, з одного боку, це вимагає креативності, а з іншого – конструкція повинна бути абсолютно безпечна для дитини. І якщо ви запитаєте дітей, вони завжди проголосують за іграшки, гірки й гойдалки з деревини».

4.	З міцної деревини робінії випускають чимало продуктів для використання на відкритому повітрі

Стратегія

«Щоб компанія була стійкої, вона повинна мати більше опор, – стверджує Габор Ердельї. – Колись була популярною диверсифікованість, коли компанія практикувала різні бізнеси. Ця ідея працювала років 20 тому. Тепер щоб бути кращим у тій справі, якою займаєшся, потрібно поліпшувати й консолідувати зусилля в кожному відділі – передусім це стосується мізків, тобто людського капіталу».

«Ми розвиваємо свій бізнес, пропонуючи клієнтові більше, ніж він може одержати в іншому місці, – ділиться п. Ердельї. – Я маю на увазі додаткові сервіси, дизайн, транспортування, монтаж дерев’яних конструкцій і обслуговування в процесі експлуатації. Я часто наводжу як приклад бізнес м’ясника. Наскільки успішним був би м’ясник, якби продавав тільки свинячі ноги, а іншу частину туші викидав? Я думаю, таких дурних м’ясників немає. Те саме стосується переробки деревини. Вона повинна бути максимально повною. Уся сировина має перетворюватися на продукцію з максимальною доданою вартістю».

На шляху до цієї мети на початку 2016 року компанія Robinia Group придбала стрічкопилковий верстат LT70 з дистанційним керуванням і конвеєрами для завантаження колод і транспортування пиломатеріалів.

2.	Стрічкопилковий верстат Wood-Mizer LT70 з конвеєрами на виробництві Robinia Group KFT

«Чому ми вибрали стрічкопилковий верстат Wood-Mizer? – запитує п. Габор. – Ліси робінії ростуть на південному-заході й північному-сході Угорщини, а наше підприємство – приблизно посередині. Якщо ми пиляємо колоди самотужки, це дає нам можливість купувати ліс без попереднього сортування, а отже, сировина для нас дешевша. З стрічкопилковим верстатом від Wood-Mizer ми практично не маємо обмежень за розмірами, тому що він здатний розпиляти колоду діаметром до 1 м».

«Другий важливий фактор – це те, що Wood-Mizer використовує найвужчі пилки в технології лісопиляння, – ділиться угорський деревообробник. – Це означає менше витрат енергії, менше тирси і більший вихід готової продукції. Для робінії це важливо, тому що середній діаметр колод становить 20–30 см і лише в деяких випадках – 40–50 см. Такі тонкі колоди ефективно розпиляти можна саме вузькою пилкою. Те, що інструмент сам по собі недорогий, теж економія витрат. Все це дуже важливо для невеликих компаній, які націлені на зниження собівартості. Споживачі готові платити за продукцію з робінії дорожче, ніж із тропічної деревини, але лише незначно. Робінія – екологічно виправданий вибір, але, зрештою, цей вибір повинен бути виправданий і за ціною».

«Компанія Wood-Mizer протягом останнього часу активно розвивається. Відгуки про стрічкопилкові верстати Wood-Mizer дуже гарні. Тому для нас це була інвестиція, у якій ми цілком упевнені. Ціна не мала великого значення, оскільки головне – це безперебійна робота й низькі виробничі затрати. Зараз в Угорщині створені чудові умови для розвитку малого й середнього бізнесу. В уряді країни сформувалося міцне переконання, що економіка, у якій працюють численні невеликі компанії, стійкіша, тому для малого бізнесу створили сприятливе ділове середовище. Одержати кредит на придбання обладнання, як у нашому випадку, на 10 років під 2% річних, при цьому без дорогої банківської гарантії, без дорогого зовнішнього консультування, – зараз це звичайна практика в Угорщині» – продовжує п. Габор.

«Своєю чергою, ми теж намагаємося виконувати соціальні функції й допомагати державі не тільки податками, – стверджує підприємець. – Наприклад, ми співпрацюємо з пенітенціарною системою, створили 30 робочих місць для ув’язнених. Їх привозять під охороною, і вони охоче працюють у нас на виробництві».

Robinia hungaricum

У Європейському Союзі декількома науковими інститутами розроблений каталог інвазивних видів, тобто таких рослин, мікроорганізмів і тварин, які не є природними для біосередовища Європи, а були завезені сюди з інших континентів, натомість розвиток цих видів загрожує біологічному різноманіттю Європи.

Оскільки Robinia pseudoacacia родом з Північної Америки, то вона потрапила до списку інвазивних видів разом з рекомендаціями, як боротися з її поширенням. Це спричинило жваву полеміку в засобах масової інформації в Угорщині.

«Робінія глибоко інтегрована в життя угорського народу, адже її використовують не лише в будівництві й деревообробці або для дров. З неї виготовляють певні фармакологічні препарати, а завдяки рясному цвітінню вона незамінна в бджільництві. Зважаючи на це навіть виникла ідея назвати її Robinia hungaricum, і в такий спосіб відзначити важливість цього виду в угорському господарстві», – розповідає Габор Ердельї.

Цікавим наслідком цієї полеміки є те, що до робінії стали виявляти інтерес і за межами Угорщини. На сайті Robinia Group є інформація про численні проекти, виконані цією компанією: дитячі ігрові майданчики, тераси, дерев’яні настили біля басейнів тощо. І серед іншого три великих міжнародних проекти.

«Проект даху стадіону Letzigrund був ключовим для нашого бізнесу, оскільки це був перший такий великомасштабний проект, – пригадує п. Габор. – Історія розпочалася, коли Австрія й Швейцарія отримали право на проведення чемпіонату Європи з футболу 2008 року. На стадіоні Letzigrund потрібно було спорудити дах. Єдина проблема була – знайти потрібну деревину».

Очевидно, що основна вимога до даху стадіону – довговічність, але не останню роль відіграє пожежна безпека й естетика. Оскільки панелі даху зазнають впливу навколишнього середовища, менш стійкі породи деревини викреслили відразу. Незабаром з’ясувалося, що за вимогами довговічності для цього проекту придатні лише кілька тропічних порід і робінія.

«На щастя, швейцарці також приділяють особливу увагу екології, і застосування тропічних порід деревини для них виявилося неприйнятним через методи її заготівлі. Це була досить клопітка робота: загалом ми уклали 210 км (близько 20 вантажівок) пиломатеріалів», – розповідає п. Габор.

Даху стадіону Letzigrund з деревини робінії (акації)

Незабаром знаменитий архітектор Даніель Лібескінд запросив компанію Robinia Group брати участь у створенні торговельного комплексу Westside недалеко від м. Берн. Звичайно, робінія для цього проекту була обрана не випадково. 30 тис м2 деревного покриття, сполученого спеціально розробленими в компанії Robinia Group з’єднаннями, збагатили якість і естетику торговельного центру завдяки властивостям Robinia hungaricum.

Незабаром після цього проекту Даніель Лібескінд залучив фахівців з Robinia Group у проект Конгрес-центру в бельгійському містечку Монс, що було культурною столицею Європи в 2015 році.

Таким чином, конструкції з Robinia hungaricum стають популярними не лише в Угорщині, а діяльність «Robinia Group» відзначена надзвичайно цікавими й прибутковими проектами.

Однак Габор Ердельї переконаний: «Прибуток не може бути метою бізнесу. Він може бути мірилом твоєї роботи й способом реалізувати мрії. Але не метою».

Поширити статтю
Leave a comment

Залишити відповідь