Пилка – що ширша, то краща

Стрічкова пилка – інструмент, затребуваний, передусім, у первинній обробці деревини. По-перше, він незамінний у стрічкопильних верстатах, по-друге, за інтенсивної експлуатації потребує періодичного заточування. Тому, аби пиляльна техніка не простоювала та надовго не зупинялася, для заміни пилок, які потребують заточування або ремонту, під рукою завжди повинні бути аналогічні, готові до використання.

Переваги широких стрічкових пилок

Із двох видів пилок, що різняться шириною полотна, перевагу зазвичай віддають широким. Ширина вузьких пилок не перевищує 50 мм, а широких – від 70 до 300 мм. Втім, іноді 50-міліметрові пилки зараховують до категорії широких. На практиці визначено, що мінімальна висота зуба повинна становити не менше 5 мм, тож і ширина стрічкового полотна не може бути меншою ніж 25 мм.

Вузька стрічка і проста у використанні, і коштує недорого, але має суттєву особливість, яка полягає у тому, що висота зуба не може перевищувати 20% ширини полотна – у такому випадку полотно не зможе витримувати навантаження при розпилюванні колод і буде розриватися, як аркуш паперу. Втім, розрив вузьких стрічкових пилок на відміну від широких – явище досить поширене.

Для уникнення заклинювання стрічки на вузьких пилках, зокрема через недостатнє виведення тирси, виконують розведення зубів. Схема цього процесу така: перший зуб відгинають ліворуч, другий – праворуч, третій – прямий і таким чином послідовність повторюється.

Пиляють тільки лівий і правий зуби, прямий виводить свою частину тирси. Так утворюється ширина пропилювання, у якій тіло пилки не заклинить. Оптимальною є підготовка, за якої кожен зуб працює на 100%, але на вузьких пилках це неможливо через малу висоту зуба.

Таким чином, вузькі пилки є реально обмеженими щодо швидкості пиляння через проблеми з виведенням тирси. У вузькій стрічці на відміну від широкої при можливому пропилюванні (близько 2,5 мм) немає стабілізуючого тіла. При збільшенні швидкості подачі стрічка почне збочувати, після чого піде перевантаження, перенатяг – і, як наслідок, обрив.

Аби збільшити швидкість пиляння, треба збільшувати ширину пилки,не забуваючи при цьому про співвідношення 20/80. Широке полотно, зокрема 80 мм, дає змогу підняти висоту зуба до 11 мм. При кроках зубів 35 мм площа западини збільшується удвічі, що забезпечує ефективніше виведення тирси, яка завдає багато проблем вузьким стрічкам.

У разі використання широких стрічкових пилок можна більш точно керувати параметрами зуба, змінюючи його форму, кути пиляння, а також ширину пропилювання. Для кожної породи й стану деревини можна підбирати оптимальні параметри підготовки зуба, що може збільшити до 25% швидкість пиляння й, відповідно, вихід готової продукції.

Хто і якої ширини пилки пропонує українським деревопереробникам?      

На вітчизняному ринку деревообробного інструменту можна придбати широкі стрічкові пилки вітчизняного та закордонного виробництва – і вузькі, і широкі. Є компанії, що виробляють тільки вузькі пилки, і практично немає таких, які б спеціалізувалися виключно на виробництві широких. У виробників вітчизняного інструменту однозначно спільним є те, що вони використовують інструментальну сталь закордонних брендів і здебільшого: німецьких, шведських та австрійських.

Інструментальна компанія «Leniv» з Івано-Франківська виробляє обидва види стрічкових пилок для деревопереробки. «Широкі компанія виробляє зі сталевих полотен трьох брендів: австрійського «MARTIN MILLER», шведського «UDDEHOLM» та італійського «С.В.G.», – розповів директор компанії Руслан Ленів.

Максимальна ширина пилки, що є у асортименті компанії, – 206 мм; товщина 1,47 мм; полотно з австрійської сталі, загалом довжина – на замовлення. Напаювання – зі стеліту. Крок зуба, товщина пропилювання, профіль заточування, параметри вальцювання узгоджують з клієнтом індивідуально. Ціна погонного метра такої пилки сягає майже тисячі гривень.

Максимальна ширина пилок зі шведської сталі – 180 мм при товщині 1,25 мм. Вартість практично така ж, як попередньої моделі.

До речі, шведська компанія «Uddeholm» не тільки продає полотно, а й виготовляє з нього стрічкові пилки. Вони є еталоном якості у виробництві широких стрічкових пилок та їх можна придбати в Україні.

Металева стрічка Uddeholm містить найбільші допуски щодо прямолінійності й товщини. Зуб високої якості забезпечує тривалий термін експлуатації стрічкової пилки Uddeholm до чергового заточування.

Висока якість полотна стрічкової пилки мінімізує вібрації при розкроюванні, що гарантує високу точність операції, чистий різ колод та забезпечує розкрій колод без сколів і відведень. Якісні зуби стрічкової пилки SB і LS мінімізують ймовірність їхньої втрати у процесі роботи (відпадання від полотна стрічкової пилки).

Якщо пилки шириною 50 мм можна віднести до широких або відносно широких, то є сенс розповісти й про інструмент англійської компанії «Dakin-Flathers», який нещодавно зʼявився на українському ринку. Серед асортименту пилок – Ripper37 шириною 51 мм і товщиною 1,4 мм.

У виробництві стрічкових пил для деревини фірма використовує ексклюзивну західноєвропейську сталь з додаванням карбону, яку виготовляють на замовлення. Полотна Dakin-Flathers мають необхідну максимальну твердість зуба (64-67 HRC) та хорошу гнучкість полотна, що дає можливість розпилювати деревину будь-якого виду й твердості, а також фанеру, МДФ, ДСП, ламіновані плити, при чому без втрати продуктивності та якості різу.

Застосування особливої технології при загартуванні зубів полотна забезпечує несприйнятливість до нагрівання при пилянні, завдяки чому підвищується їхня зносостійкість, а відповідно, й ресурс. Для гасіння вібрації пилки під час роботи застосовують відпуск спинки полотна.

Компанія «Dakin-Flathers» у своїх пилах застосовує зуб типу Hook, що дає змогу знизити напругу в полотні, полегшуючи врізання пилки у тверді й волокнисті породи деревини й, відповідно, продовжуючи термін їхньої експлуатації. Hook – зуб з великою пазухою і переднім кутом нахилу 10 градусів – ефективно застосовують не тільки для криволінійного різання у столярному виробництві, а також для розпилювання колод на стрічкових пилорамах.

 Полотна Dakin-Flathers перевершують своїх конкурентів завдяки використанні у виробництві прогресивних технологій, зокрема алмазного шліфування стрічкових полотен – для  виготовлення більш гострих, надійних і довговічних стрічок. Процес індукційного загартування забезпечує ідеальні характеристики зубів.

Польська інструментальна компанія «Ro-Ma» розширила свою ринкову пропозицію завдяки двостороннім широким пилкам, які, окрім стандартних, є різновидом стрічкових пилок. Вони є у таких варіантах: непідготовлені, плющені, зі стелітом та шириною 140 мм. Використання двосторонніх пилок має відчутні переваги: коротший час розпилювання матеріалів завдяки відсутності холостого ходу пилки та підвищення ефективності.

Київська компанія «ЛентоПила» продає професійні стрічкові пилки для пилорам від інструментальних брендів, які вже було згадано: шведського «Uddeholm», німецького «Rontgen» та австрійського «BöhlerStrip». Компанія пропонує пилки шириною 70–311 мм, товщиною 0,8–1,83 мм та кроком зубів 25–45 мм. Ці пилки можна використовувати на українських, російських і білоруських пилорамах. Окрім того, є можливість виконання спеціального профілю зуба для мерзлої деревини, що нівелюватиме проблему продуктивності у зимовий період. Компанія гарантує оперативну доставку й низькі ціни.

Про продукцію ще однієї вітчизняної інструментальниці – компанії «A-LAP» із Берегового – ми писати не раз. Не зайвим буде і в контексті нинішнього огляду інструментального ринку нагадати про неї. Зокрема «A-LAP» пропонує вітчизняним деревообробникам і стрічкові пилки практичного всього найбільш використовуваного розмірного діапазону   – від 10 до 360 мм.

 – Для виробництва стрічкових пилок ми головним чином використовуємо сталь австрійського виробництва – торгової марки «BöhlerStrip», яку отримуємо безпосередньо від виробника, – докладніше розповів  фінансовий менеджер компанії Роберт Черешня. – Тому знаємо, що якість сталі завжди стабільно висока. Відтак і наші стрічкові пилки з неї незмінно високої якості, що забезпечує їм достатній рівень конкурентоздатності.

А відсотків десять пиляльного інструменту ми виробляємо із сталі іншого походження. Італійського,  марки «Aurora». Відмінність італійського полотна в тому, що воно має гартований зуб. Більше того – зуб уже розведений і заточений. Купуй – і працюй! Можна їх придбати пометрово або звареними в кільце.         У нас немає складу готової продукції, бо всі інструменти виробляємо під замовлення, під параметри конкретних пиляльних верстатів, під потреби конкретного клієнта. Навіть під породи тієї деревини, яка переважно переробляється. Але при цьому маємо достатній запас пилкових полотен різної ширини й товщини, з яких у стислі терміни можемо виготовити пилки, на які отримуємо замовлення. Маючи високоточну заточувальну техніку із числовим програмним керуванням, можемо заточувати пилки під точно такий же профіль зуба, який потрібен клієнту. Геометрію й параметри його він нам може надіслати у звучний для нього спосіб.

Втім, на наше переконання, найбільше представлені пропозиції широких стрічкових пилок румунською компанією «Metamob», яка віднедавна на українському ринку. У її асортименті – стрічкові пилки зі стелітовим наконечником зубів для різання колод.

Стеліт – це сплав на основі кобальту, який має значно вищу зносостійкість. Зуби таких пилок довше працюють без додаткового заточування, від чого тривалішим стає робочий ресурс пилки. Окрім того, завдяки стелітовим наплавленням пилки добре пиляють тверді породи та мерзлу деревину, забезпечуючи різ з незначною шорсткістю розпилених поверхонь та утворюючи незначну кількість тирси.

Пилки зі стелітовим наплавленням можна заточувати приблизно 8–20 разів, після чого потрібне нове наплавлення стеліту. Кількість заточувань залежить від умов різання: наприклад, чи чистять колоди перед різанням, яка тривалість роботи між двома заточуваннями? Повторне нанесення стеліту доцільне, коли корпус пилки у хорошому стані, коли ширина полотна пилки перевищує 70% його початкової ширини.

Інший різновид широких пилок, які пропонує компанія «Metamob», – пилки зі змінним кроком зубів для розпилення колод.

Пилки можуть бути двох типів: зі змінним кроком зубів, постійною їхньою висотою та змінним пропорційним кроком (висота зубів змінюється пропорційно кроку). «Metamob» віддає перевагу другому варіанту – пилкам зі стелітовим наконечником та змінним пропорційним кроком. Ці пилки мають такі переваги:

  • забезпечують кращу якість розпиляних поверхонь завдяки меншим вібраціям та більш ефективному видаленню тирси;
  • мають більшу продуктивність, розпилюючи зі швидшою подачею колод;
  • мають меншу вірогідність появи тріщин завдяки меншим вібраціям;
  • забезпечують кращі результати роботи взимку, оскільки на відміну від пилок з однаковим кроком зубів є більш ефективними для різання мерзлого дерева.

У довгостроковій перспективі загальні витрати на придбання пилок знижуються: експериментально доведено, що термін експлуатації пилок зі змінним пропорційним кроком значно довший. Основним недоліком таких пилок вважають те, що їхнє заточування може виконуватися лише на заточувальних верстатах з ЧПК. Ну, й ціна їхня трохи вища.

Стрічкові пилки для різання колод зі змінним пропорційним кроком зубів можна замовити – шириною від 35 до 360 мм незалежно від товщини або типу матеріалу.

Залишилося мало інструментальних компаній, які продовжують, як і  румунська «Metamob», виробляти такий різновид широких стрічкових пилок, як пилки з так званими пружинними зубами. Мабуть тому, що вважається, що такий різновид пилок для пиляльних технологій вчорашнього дня. Але, мабуть, ще є пилорами, які потребують і таких пилок. І той факт, що румунська компанія розширила свій асортимент і такими пилками, – для неї і для ринку лише плюс.

Поширити статтю