Сервісне обслуговування – неодмінна складова експлуатації дереворізального інструменту

Стрічкові пилки для деревообробки, як відомо, – в переважній більшості інструмент багаторазового використання. Аби був у відмінній формі, тобто різав якісно, він потребує догляду й регулярного обслуговування – повторного заточування, нерідко й ремонту.

Інколи це беруться робити самі деревообробники, які експлуатують пилки, а частіше таке обслуговування виконують спеціалізовані сервісні центри. Їх мають всі виробники такого інструменту. Якщо перезаточування пилок під силу й експлуатаційникам, то їхній ремонт – завдання для сервісних центрів.

Ясна річ, що виконує постпродажне й постгарантійне обслуговування свого інструменту (і не тільки свого) й румунська інструментальна компанія «Metamob», високоякісні дереворізальніі інструменти якої зʼявилися на українському ринку. У цій публікації регіональний менеджер компанії у Східній Європі Кшиштоф Халупчинський в якості експерта деталізує зміст  сервісного обслуговування стрічкових пилок.

Краще сервіс інструменту доручати професіоналам

Технічне обслуговування будь-якого інструменту та  його ремонт хоча й тісно повʼязані в сервісному сенсі, але не одне й те ж. На відміну від ремонту, техобслуговування стосується справного інструменту й виконується, аби  попередити передчасні, небажані поломки та відновити його робочі характеристики. Особливо це актуально для інструментів, що працюють у режимі інтенсивної експлуатації чи значних навантажень.
Регулярність обслуговування залежить від умов використання інструменту, режимів навантаження і власне типу інструменту. Для різних видів інструментів періоди проведення профілактики можуть відрізнятися.

Що краще, вигідніше – проводити техобслуговування (передусім йдеться про повторні заточування стрічкових пилок) самим деревообробникам чи віддавати на техобслуговування сервісним центрам? Тут, як мовиться, можливі варіанти. Найкращий із них: доручати технічне обслуговування інструменту сервісним центрам того виробника, пилки якого ви експлуатуєте, оскільки сервіс виконуватиметься на тому ж самому обладнанні, яке використовувалося для підготовки нових пилок. Отже якість оновлення інструменту буде відмінною.

Непоганий варіант і у випадку «домашнього сервісу», якщо у вас буде таке ж заточувальне обладнання, як у компанії-виробника вашого інструменту (деякі з них мають власні моделі заточувальних верстатів, спеціально сконструйованих для заточування їхніх пилок).

Але й тут є нюанс. Ви повинні мати ще й кваліфікованих заточувальників, бажано, аби вони пройшли навчання чи стажування у сервісних центрах компаній-виробників ваших пилок. Тільки за таких умов перезаточування пилок забезпечить практично заводські результати.  Тобто буде гарантованим правильне обслуговування стрічкових пилок, яке  продовжить термін їхньої служби й дозволить отримувати продукцію стабільно високої якості.

Що стосується думки з приводу вибору сервісного обслуговування стрічкових пилок, то пан Кшиштоф Халупчинський все ж радить доручати його інструментальним експертам-професіоналам, сервісним центрам компаній-виробників. Якщо говорити конкретно про компанію «Metamob», то її сервісні центри та центри її дилерів надають весь спектр сервісних і ремонтних послуг, яких потребують стрічкові пилки.

 – Неправильно підібраний, а також невчасно й неправильного обслужений інструмент  грішить низькою ефективністю різання, неприпустими відхиленнями щодо розмірів і паралельності різання, передчасним розтріскуванням стрічкових пилок, вимагає короткого проміжку часу між двома заточками. Не секрет, що нерідко експлуатаційники стрічкових пилок не дотримуються або дотримуються неповною мірою вимог правильної експлуатації інструменту, в результаті чого змушені ремонтувати його. Але навіть правильна експлуатація вимагає періодичного його обслуговування.

Правильно, економічно виважено чинять ті деревообробники, котрі віддають перевагу аутсорсингу послуг з технічного обслуговування пилок. Це означає що у них відпадає потреба мати  власний, добре обладнаний заточувальний цех з усіма пристосуваннями і механізмами, які потрібні в ньому (заточувальний верстат, установчий пристрій, натягувач, зварювальні пристрої, шліфувальні круги тощо);  не потрібно шукати висококваліфікованих операторів, які могли б працювати на цьому обладнанні; не потрібні всі ті інструменти, які потрібні таким операторам. У результаті  скоротяться витрати й збільшиться прибуток.

Якщо ви доручите повне обслуговування своїх стрічкових пилок компанії «Metamob», то кількість полотен, які будуть вам потрібні для перебійної роботи помітно зменшиться. Тим більше, якщо це будуть пилки нашого виробництва. Наші пилки – це спеціальні полотна із спеціально розробленої сталі з набагато більш тривалим терміном служби між двома заточуваннями в порівнянні із звичайними полотнами. Вони із змінним пропорційним кроком, тож вимагають заточування на верстатах з ЧПУ.

Перезаточування пилок серед  головних сервісних операцій

Треба усвідомити деревообробникам, що перезаточування стрічкової пилки, – це потреба радше економічна, ніж технічна.  З цієї позиції й розглянемо її. Існують два підходи до заточувального обслуговування пилок (ясна річ, одноразового використання – затупилася пилка – замінили новою – до уваги не беремо): а) пиляєте до тих пір, поки пила не «хвилить», після чого знімаєте її для перезаточування; б) знімаєте з верстата ще цілком гостру, придатну для роботи пилку, аби трішки підправити її.

У першому випадку можна скоротити простої лісопильні (а саме вони переважно послуговуються стрічковими пилками), повʼязані із заміною пилки. До перезаточування вдаються не так часто, що також економить кошти. Однак цей підхід  – особливо, коли сервіс виконується деревообробниками самотужки – призводить до надмірної втоми пилки, більшому зніманню матеріалу пилки після перезаточування. Як наслідок, втрачає геометрію заточний камінь, що неминуче спричиняє  втрати геометрії зуба пилки, та, як наслідок, призводить до швидкого виходу пилки з ладу. Напрацювання до розриву пилки при цьому підході зазвичай становить 20-25 кубометрів.

В іншому випадку пилка знімається з пилорами щогодини й після відпочинку злегка поправляється, після чого знову йде в роботу. До недоліків такого підходу до експлуатації стрічкової пилки можна віднести часті зупинки лісопильні для заміни пилки, однак це рідко займає більше однієї хвилини. Незначна кількість втраченого при заточуванні металу гарантує, що форма зуба залишається практично ідеальною, що своєю чергою сприятиме високій продуктивності різання. При такому підході пилку вдається пере заточувати до пʼятдесяти разів, і напрацювання до розриву доходить до 80 кубометрів. Ясна річ, таку часту зміну пилок і їхнє незначне підправлення треба проводити безпосередньо на лісопильні.

Якому з описаних вище експлуатаційних підходів віддати перевагу, може вирішити тільки власник лісопильні, базуючись на конкретних економічних умовах, в яких він працює. І все ж обʼєктивно оцініть вартість простою лісопильні протягом хвилини, це дозволить вам оцінити, якому з описаних вище методів роботи з полотном віддати перевагу.

Крім, економічної складової потреби в періодичному перезаточуванні стрічкових пилок, на чому вже наголошувалося, важливою залишається і його суто технічна складова.  Важливо памʼятати, що повторне заточування пилки, крім того, що відновлює її зуби, ще й знімає мікротріщини, які утворюються при експлуатації полотна. А значить – захищає від можливих розривів, сколів та інших більш серйозних поломок.

Зазвичай заточування зубів виконується у відповідності до наступних вимог:

  • з поверхні зубів рівномірно знімається застарілий шар металу;
  • виключається надмірний тиск на оброблювану поверхню;
  • при виконанні робіт використовується охолоджуюча рідина;
  • зберігається профіль зубів;
  • виключаються дефекти й задирки.

Найкращим чином таких результатів можна домогтися, якщо заточувати пилки борозоновими дисками CBN із використанням охолоджувально-мастильної рідини.

Розведення зубів пилки не слід робити «на око»

Розведення зубів стрічкової пилки  є обовʼязковим у переліку сервісних послуг, зокрема й тих, що надає компанія  «Metamob». Ця операція з підготовки пилки до роботи тісно повʼязання із процесом заточування (перезаточування). Втім, і після ремонтних втручань у полотно пилки без того, щоб не приділити увагу стану розведення зубів, не обійтися.

Практикою пиляння встановлено, що у понад 90% випадків проявів «хвилі» при пилянні виникають через неякісне розведення інструменту. Нерівномірне («стрибаюче») розведення зубів, розведення не по ламаній лінії, а по радіусу або розведення, нижче 4 мм від вершини зуба, розведення з неоднаковим значенням на обидві сторони стрічкової пилки або просто неправильно обрана величина розведення створюють проблеми при пилянні.

Малодосвідчені деревообробники вважають, що немає великого значення, наскільки точно виконане розведення зубів пилки – з допуском в одну поділку індикатора, тобто ± 0,01 мм, або 10 поділок індикатора, тобто ± 0,1 мм, адже на око не видно різниці. Насправді, хоча на око й не видно різниці, та для якісного пиляння ця різниця дуже навіть велика. Мінімальне притуплення навіть частини різальних крайок зубів пилки всього лише на 0,05-0,07 мм, що рівнозначне зменшенню розведення на пʼять-сім поділок індикатора, вже призводить навіть на середніх подачах до утворення «хвилі».

За такого технічно неграмотного розуміння важливості правильного розведення зубів пилки, їх часто горе-експлуатаційники й розводять «на око», хоча розведення зубів стрічкової пилки, незважаючи на уявну простоту, виявляється найважчим процесом, бо після закінчення розведення точність його неможливо перевірити за зовнішнім виглядом пилки. Тому краще виконувати й цю частину технічного обслуговування пилки в сервісних центрах. У центрах «Metamob» як заточування пилок, так і розведення зубів виконується і висококваліфікованими майстрами, й на сучасному високоточному автоматизованому обладнанні.

Не нехтуйте загартуванням пилки

Дехто із користувачів стрічковими пилками помилково вважає, що з метою економії коштів із переліку сервісно-ремонтних операцій, необхідних для приведення інструменту до оптимально робочого стану, можна виключити повторне його загартування. У  «Metamob» не рекомендують цим нехтувати й виконують цю процедуру як частину повного обслуговування нових та вже  вживаних пилок. Для підвищення стійкості, терміну служби та ефективності пилок необхідно періодично формувати нові ділянки зміцненого металу на вершинах зубів, розмір початкового загартованого шару яких зменшується в результаті їхнього періодичного заточування.

– Ми виконуємо, – конкретизує пан Кшиштоф, – загартування вузьких стрічкових пилок, використовуваних в деревообробній галузі, стрічкових пилок для мобільних пилорам, зварених до кінцевих розмірів.

Стрічкові пили для мобільних пилорам з обробленими зубами виготовляються із значенням твердості 58-61 HRC для верхньої частини зубів (глибина загартованого шару 0,2-0,3 мм). Тонка структура ріжучої крайки забезпечує гладкі різи й підвищену довговічність інструменту.

Щоб домогтися цього, верхня частина зуба нагрівається до температури затвердіння, а потім швидко охолоджується на повітрі. Термічна обробка здійснюється за допомогою високочастотних струмів, завдяки чому досягається рівномірний нагрів вершини зуба.

Вдосконалюйте пилки за допомогою стеліту

Стелітування (напаювання стеліту на зуби стрічкових пилок) значно збільшує довговічність полотна завдяки більш високій зносостійкості стелітового сплаву. Це особливо помітно як при різанні твердої, так і мʼякої деревини, –  такої, як тополя, ялиця й сосна.

 Сервісні центри румунських інструментальників надають послуги стелітування як для нових стрічкових пилок, так і для вживаних  – із стертим шаром стеліту. Зношені сталеві зуби можуть бути відновлені в наступних випадках: якщо полотна без тріщин і якщо ширина полотна перевищує 70% ширини шківа стрічкопильного верстата.

Стелітовий сплав не вимагає загартування та термічної обробки. Попри зміни структури при високій температурі, що виникає при пилянні різних матеріалів, стелітовані інструменти зберігають ріжучу здатність, навіть якщо температура досягає 800 градусів. У різальних інструментів, посилених стелітовими сплавами, період стійкості у 6-8 разів довший, ніж у пилок із вольфрамокобальтовими (HW) напайками.

Стеліт менш крихкий і добре чинить опір дії ударних навантажень,  тож застосування напайних пластинок стеліту дозволяє використовувати для сервісу пилок таке ж устаткування, як і при сервісному обслуговуванні твердосплавного інструменту. Стелітовані пилки добре себе показали при пилянні на швидкості подачі до 400 м/хв і при розпилюванні сучкуватої деревини, особливо модрини, попит на яку в країні і за кордоном зростає. Крім того, подібний інструмент набагато дешевший, ніж пилки з HW.

Вирівнювання й вальцювання пилкового полотна

У тісній парі сервісних складових технічного ообслуговування стрічових пилок їхня правка (вирівнювання, або нівелювання полотна) та його вальцювання.

Вирівнювання – це операція загального технічного обслуговування й спрямована на усунення локальних дефектів з поверхні полотна – таких, як увігнуті або опуклі деформації. Розмір цих відхилень від площинності може перевищувати встановлене значення, викликаючи тертя з бічними сторонами різу. Означені дефекти можуть пошкодити напрямні вестата, викликаючи відхилення полотна на шківах. У більшості випадків опуклі деформації зʼявляються на зовнішніх сторонах полотна. Вирівнююча операція у сервісних центрах «Metamob»  виконується спочатку на внутрішній стороні полотна, а потім на зовнішній. Перевірка проводиться за допомогою спеціальної лінійки, по довжині й ширині полотна.

Вальцювання – операція, в результаті якої в полотні пилки попередньо (до установки у верстат) створюються корисна внутрішня напруга, що збільшує поперечну жорсткість пилки, створювану натягом її на шківах верстата. При симетричному вальцюванні три-пʼять доріжок провальцовують по ширині від середини до крайок: крайні доріжки – на відстані 10-15 мм від лінії западин зубів і від задньої (тильної) крайки пили.

Правильність вальцювання контролюють по поперечному викривленню (стрілі прогину на ширині стрічки) спеціальним шаблоном. Стріла прогину нормально провальцованої пилки становить для циліндричних шківів верстата 0,15 – 0,3, для бочкоподібних – 0,4  – 0,6 мм (більші значення характерні для більш тонких і широких пилок).

Якщо при симетричному вальцюванні максимального тиску вальцювальні ролики завдають у центрі полотна і, як вже було зазначено, поступово зменшуються в міру наближення до крайок (цей спосіб не впливає на величину опуклості задньої крайки пилки і найчастіше використовується для плоских шківів стрічкопильного верстата), то  при вальцюванні на конус максимальний тиск вальцювальних роликів створюється біля задньої крайки полотна пилки й зменшується в міру наближення до зубчастого краю.

Втім, найбільш поширений спосіб вальцювання полягає в тому, що пилку вальцюють на конус, але при цьому частину полотна, що лягає на опуклу ділянку робочої поверхні шківа, вальцюють із більшим тиском, ніж при конусному вальцюванні. Вальцюють пилки і після зварювання полотна в кільце – для зняття надмірної напруги в місці зварювання.

Закільцювання  стрічкових пилок

Зварювання для утворення так званих безкінечних, або закільцьованих стрічкових пилок – це і сервісний етап підготовки їх до роботи (зварювання пиляльного кільця індивідуально під розміри конкретного стрічкопильного верстата), і ремонтна послуга при розриві полотна.

Місце зварювання – два кінці інструменту. Зварювання стрічкових пилок не надто складний процес, якщо виконувати  на спеціальному обладанні. Це – вузькоспеціалізований аппарат, що  застосовується тільки для зварювання стрічкових пилок. Необхідно знати деякі нюанси цього технологічного процесу. Передусім пилку необхідно підготувати. Зʼєднувані краї полотна необхідно підрізати так, щоб стикові площини були паралельні одна одній і перпендикулярні ріжучої крайці.

Якщо ж пилка розірвалася за місцем попереднього зварювання, то повторне стикування треба робити, відступивши від країв на 5 мм з кожного боку. Різати полотно треба обовʼязково між зубами. Краї обробляються розчинником, щоб видалити забруднення, зачищаються на точильному верстаті, щоб створити шорстку поверхню й видалити задирки й нерівності зрізу.

Компанія «Metamob» пропонує послуги зварювання нових стрічкових пилок, придбаних у неї, а також тих, що вже були у вжитку (із зубами або без).  Розмірні параметри зварювання: ширина від 5 до 362 мм, довжина від 0,5 до 2,41 мм.

Розірвані полотна можна зварювати, тільки якщо остаточний розмір забезпечує мінімальну довжину, необхідну за умовами експлуатації. Повторне зварювання забезпечує збільшення терміну служби пилки, що безпосередньо сприяє економії коштів на при придбання інструментів. Зварювання виконується таким чином, щоб зварна зона мала ті ж кінцеві характеристики, що й інша частина леза, а саме:

  • товщина зварного шва дорівнюватиме товщині полотна;
  • забезпечується немодифікований механічний опір в звареному секторі;

Зварене полотно зберігатиме потрібну лінійність та постійний крок.

Сервіс верстатних шківів цілком закономірний

Те, що сервісні центри «Metamob» надають послуги з технічного обслуговування не тільки безпосередньо стрічкових пилок, а й шківів стрічкопильних верстатів, не повинно дивувати. Вони – пилки й шківи – працюють у верстатах у тісній звʼязці, і стани обох взаємозалежні: матиме вади пилка – шкодитиме  шківу і навпаки. І вади обох – причина неякісного та неефективного пиляння.

Така сервісна послуга називається корекцією шківа. Це операція, при якій поверхня шківів доводиться до їхніх оптимальних геометричних параметрів. Корекція шківа необхідна для підвищення стійкості під час пиляння й запобігання деформації або розтріскування стрічкових пилок, а також для забезпечення належної якості пиляння. Рекомендується робити це приблизно через 5000 робочих годин (близько 12 місяців при роботі в три зміни). Необхідність у корекції шківів виникає, коли полотна пилки тріскаються або ламаються в зоні зубчастої виїмки або  дуже швидко деформуються, або ковзають на швівах, або дають нерівні різи, і коли ці проблеми уже не можуть бути усунені їхнім регулюванням. Аби виконати більш точну й безпечну діагностику, доцільно звернутися в службу технічної підтримки «Metamob», щоб визначити, чи потрібна саме корекція шківів.

Вона виконується без демонтажу шківів із верстата, щоб максимально скоротити час простою,  і зазвичай займає 24 години в залежності від зношуваності шківів, Додаткові налаштування, що стосуються положення напрямних і шківів, виконуються після коригування для забезпечення належного функціонування полотна. Ремонтуються й встановлюються пристрої відведення тирси, перевіряється паралельність каретки й полотна.

Всі види ремонту й більше того

Зазвичай сервісні центри виконують як технічне обслуговування дереворіжучого інструменту , зокрема й стрічкових пилок, так і їхній ремонт. Причини, що спричиняють потребу в ремонтному відновленні пилок, можуть бути різні. Нерідко до серйозних пошкоджень призводять наявність у колодах, що розпилюються металевих речей – цвяхів, болтів тощо.

До розриву пилки натрапляння  на них зазвичай не призводить, але  сколи, виламування зубів пилки або псування їхнього профілю у більшості таких прикрих випадків гарантовані. І тут не обійтися від того, аби зовсім викинути пошкоджену пилку або віддати її в ремонт.

Частіше все ж ремонтують. Ремонтують і у випадку скручування полотна пилки, і у коли сильна зношеність різальних крайок, вістря та кутів у зубів пилки, у випадку утворення борозен по боках зубців чи полотна пилки, тріщин біля основи зубів чи по краях  пилкової спинки, а також по боках пилки, у випадках утворення вмʼятин на спинці тощо.

В одній із наших публікацій Кшиштоф Халупчинський розповідав, що компанія «Metamob» не тільки надає користувачам  інструментом її виробництва повний спектр сервісних і ремонтних послуг, а й виготовляє або відновлює інструмент із ексклюзивними профілями зубів. «Якщо клієнт надає перевагу певному типу зубного профілю, є можливість відтворити цей профіль як в нових пилках, так і в разі повторного заточування вживаних.  Для копіювання профілю достатньо навіть малюнка олівцем на папері, не кажучи вже про технічне креслення профілю».

Поширити статтю