Гори-гори ясно! Поради українським господарям щодо вибору дров для опалення будинку?

259 Views
Фото ілюстраційне. З відкритих джерел

У лісах України налічується до 200 видів різних дерев і чагарників. Тому, перш ніж починати готуватися до зими і йти за дровами, варто розібратися, які саме краще підходять для топки, що горить довго і що дає кращу віддачу.

Один мудрець колись сказав – кожне дерево, як людина, зовні схожа на іншу, а зазирни всередину і зрозумієш наскільки всі різні. І дійсно так. В Україні, загальна площа лісового фонду нині складає близько 10 млн. га, що становить 16% від усієї території держави. Всі дерева, які там ростуть, мають свої відмінності, унікальні особливості. Деякі краще підходять для виготовлення кошиків, а інші для топки.

Перше, що потрібно пам’ятати при виборі дров для опалення – не звертати увагу на занадто старі і молоді дерева. Найращі дрова з дерева середнього віку. Вони горять довше і більше виділяють тепла. Тепловіддача дров при горінні залежить від щільності деревини, ступеня сухості дров і навіть від того, скільки часу і як вони зберігалися. Щойно зрубане дерево містить до 50% вологи. Тоді як, з точки зору придатності для спалювання, можна вважати дрова сухими при утриманні в них 15-20% вологи. Тому їх, перш ніж використовувати як паливо, треба просушити.

Сьогодні на українському ринку деревини представлені 4 основних типи дров: дубові, березові, соснові і мішані. На першому місці в списку, звичайно, дуб. Дубові дрова «найкалорійніші». Вони горять повільно, але при цьому віддають багато тепла. Деревина дуба майже не містить смоли, тому сажа всередині димоходу практично не осідає. Але дубові дрова виділяють дуже багато чадного газу, тому підвищену увагу слід приділити заслінці димоходу. Як відзначають лікарі, якщо ж вибрати дрова дуба саме середнього віку, то при горінні вони наповнять приміщення терпким запахом і ароматом лісової свіжості, що зміцнює здоров’я і підвищує загальний тонус.

Найпопулярнішими для топки є березові дрова. Їх відносять до твердих порід деревини і вважають одним з найбільш оптимальних варіантів. Так як за теплотворною здатністю вони лише трохи поступаються дубовим і на 15 – 25% перевершують соснові та дрова з осики. Крім того, вони довго горять, не іскряться, дають рівне полум’я і головне не такі дорогі, як дубові. Але у березових дров є і недолік – вони містять у великій кількості смолисті речовини, особливо їх багато в корі, так що на розпалювання застосовувати кору не рекомендовано. Та й самі березові дрова при спалюванні виділяють велику кількість сажі, яка відкладається всередині димоходу.

Головна перевага березових дров – горять вони швидко і миттєво віддають жар. А щоб димохід в кінці топки очистився, варто підкинути кілька осикових полін. І жодних проблем у вас не буде. При згорянні березових дров приміщення наповнюється неповторним запашним ароматом.

Набагато рідше дуба і берези для обігріву приміщення використовують соснові дрова. Деревина сосни містить багато смоли, шкодить димоходу. На ринку в основному продають відходи пилорам, які складаються в основному з кори, а значить, вміст смоли в цих дровах ще більший, і димар забивається ще швидше. Ці дрова при горінні тріщать і «стріляють» вугіллям, що горить, тому при їх використанні слід не забувати про заходи безпеки.

Ще менший попит серед господарів мають дрова змішаних порід дерева. Отримують їх в результаті обрізання міських зелених насаджень. Тому, при покупці такої деревини фахівець радить звернути увагу на те, які породи переважають в цілому. Якщо осика, то можна купувати, а ось від покупки тополі краще утриматися. Тополя горить погано, при цьому виділяє гіркуватий запах. До того ж такі дрова виділяють мало тепла.

Але які б дров ви не використовували, вони повинні бути добре просушені, витримані і обов’язково рубки минулого року. Поліна повинні бути однакового розміру, не надто тонкі і не дуже товсті, тоді буде виходити більше цінної золи. Так як теплотворність у дров різна, а купують їх в кубометрах, то потрібно намагатися відшукати поліна, в яких висока питома вага. В ідеалі це – березові дрова, хоча і коштують вони на порядок вище від, наприклад, осикових. Але зате за теплотворною здатністю березові дрова поступаються тільки дубовим. Очевидно, що найвигідніші дубові дрова. Але вони рідкість, та й шкода пускати на дрова цю цінну деревину, тому замість дубових краще використовувати березові.

Так 1 м³ березових дров відповідає:
1,5 м³ – осикових дров
1,3 м³ – ялинових дров
1,2 м³ – соснових дров
1,1 м³ – вільхових дров
0,75 м³ – дубових дров

Визначившись з тим, який тип дров найкраще підходить для топки, можна приступати до заготівлі їх на зиму. Заготівля дров – справа нелегка. Ліс потрібно зрубати, розпиляти, привезти на місце, а потім розколоти на поліна. Оскільки цей процес особливо тривалий, сьогодні мало кому доводиться робити це самостійно – зазвичай, більшість українців, купують вже готові дрова. Однак, якщо ж заготовку дров вирішили зробити самостійно, використовувати для цього потрібно тільки якісну техніку, яка і працює швидко і надійно.

Поширити статтю