Нове вогнезахисне покриття деревини

Вогнезахисне покриття, нанесене розпиленням або пензлем з наноцелюлози, добре підходить для підвищення вогнезахисних властивостей деревних матеріалів. Воно зменшує доступ кисню до поверхні матеріалу, тим самим значно перешкоджаючи займанню деревини.

Покриття покликане революціонізувати ринок покриттів, що використовуються для вогнезахисної обробки будівельних матеріалів. У VTT винайшли ефективний спосіб виробництва покриття шляхом ретельного тестування, а в даний час шукають партнера для комерціалізації технології.

Вогнезахисне покриття засноване на технології HefCel (ферментативна фібриляція целюлози з високою концентрацією), яка розроблена та запатентована у VTT. Технологія HefCel забезпечує ефективне і економічне виробництво наноцелюлози з деревини. Вміст сухої речовини в матеріалах HefCel в десять разів перевищує вміст сухої речовини, що досягається традиційними методами виробництва. Це робить їх добре придатними для використання там, де кращим є низький вміст води: наприклад, для фарб і покриттів, упаковки і композитів.

Наноцелюлоза має природну властивість прилипати до деревини і утворювати повітронепроникну плівку на поверхні деревини та різних інших дрібних частинок, таких як пігменти. Це робить опоряджувальний матеріал на основі наноцелюлози надзвичайно придатним для захисної обробки деревних поверхонь. Поєднання наноцеллюлози HefCel з органічними пігментами утворює повітронепроникну плівку, нанесену розпиленням або пензлем, яка перешкоджає проникненню кисню через покриття і тим самим значно перешкоджає згорянню.

Ідея була розроблена дослідниками Центру технічних досліджень VTT Веса Куннарі та Яакко Пере, в рамках проекту «Ланцюги створення цінності в світі целюлози» (DWoC), фінансований Tekes (нині Business Finland).

Завдяки новому пілотному обладнанню, тепер VTT може виробляти уже великі партії HefCel. Вчені-дослідники задоволені якістю першої пробної партії та енергоефективністю методу виробництва. «У нас є ще багато хороших ідей про те, як спростити процес і зробити його більш ефективним», – говорить старший науковець VTT Пану Лахтінен.

Вивчення потенціалу комерціалізації технології було профінансовано Business Finland та в рамках програми VTT «Нові знання та бізнес від дослідницьких ідей». Проект, реалізований в рамках даної фінансової програми, вивчав, наприклад, придатність технології HefCel в якості сировини для лакофарбової промисловості.

Дерево з покриттям HefCel (ліворуч) і необроблене дерево (праворуч) після 30-секундного випробування полум’ям. (Фото VTT)

Джерело статті

Поширити статтю